O nastrojach na rynkach decydowały wskaźniki PMI, które opisują aktywność gospodarczą w kilku największych gospodarkach na świecie. Po dobrych danych z Francji i Niemiec panował optymizm, gorsze dane z USA zepsuły atmosferę. Do tego mieliśmy interwencje na rynku tureckiej liry i rekordowo dużą aukcję polskich obligacji. Na warszawskiej giełdzie znów, jak za starych dobrych czasów, błyszczał Petrolinvest drożejący o 33 procent. Dzień na rynkach - relacja Rafała Hirscha
Sesje wzrostowe na giełdach widziano dziś przed południem, kiedy kończyły się notowania w Indiach, czy Indonezji. Potem już dominowały spadki. Także u nas. Oto podsumowanie sesji w Warszawie- 132 spółek w górę, 209 w dół- WIG20 -1,1%, WIG -0,6%, mWIG40 +0,4%, sWIG80 -0,4%- WIG informatyka +1,7% / WIG telekomunikacja -3,5%- obroty 1466,4 mln PLN (wczoraj 1090,3 mln PLN)- średnia wartość transakcji 20,7 tys. PLN (wczoraj 16,6 tys. PLN)- największe obroty: PKO BP (+0,2%) - 466 mln PLN- największe wzrosty wśród największych: Kogeneracja +6,1%, CCC +4,3%, ATM +2,6%- największe spadki wśród największych: Police -6,0%, Bank Handlowy -5,4%, PGNiG -5,3%- Grupa Azoty jest najniżej od listopada 2012, a PKN Orlen od września 2012W Europie spadki. Londyn -0,8%, Frankfurt -0,9%, Paryż -1,0%, Mediolan -0,6%, Madryt -0,4%, Stambuł -2,9%.W USA S&P 500 spada o 0,9%. Największe obroty: Netflix (+14,8%), Ebay (+1,1%), Apple (-0,7%)Euro jest po 4,18 PLN, dolar po 3,05 PLN, frank po 3,39 PLN. EUR/USD=1,3679Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,35%, USA 2,84%, Niemcy 1,71%Miłego wieczoru!
WIG20 kończy sesję spadkiem o 1,1 procent. Do piętnastej wyglądało to dość dobrze, po 15, po publikacji indeksu PMI dla Stanów Zjednoczonych nastroje na rynkach się popsuły i Warszawa nie była wyjątkiem. Wyprzedaż akcji trwała do samego końca notowań. WIG20 najniższy poziom w trakcie sesji osiągnął na jej zakończenie.
Jak do tej pory w trakcie dzisiejszej sesji na GPW właściciela zmieniły akcje Petrolinvestu odpowiadające 27,5% kapitału tej spółki. Według dostępnych danych Ryszard Krauze ma w Petrolinveście 7,8% akcji i nikt nie ma więcej.
Pogłębiają się spadki w USA. S&P500 traci już 0,9 procent. Słabo idzie dziś bankom. Citi spada o 1,6 procent, JP Morgan o 1,7 procent, a Bank of America o 1,5 procent.
W Europie same spadki. Największy w Turcji. Tam sesja kończy się za 5 minut, a indeks giełdy w Stmabule spada o 2,9 procent.
Netflix dzięki dzisiejszemu wyskokowi w górę znów jest rekordowo drogi. Trend wzostowy jest kontynuowany
Netflix to amerykańska wypożyczalnia video w internecie. Firma oferuje klientom róznego rodzaju abonamenty pozwalające na ściąganie z internetu i oglądanie w domu filmów i seriali. W USA Netflix stał się już poważnym konkurentem sieci kablowych. Ma już 33,5 miliona subskrybentów, a wczoraj okazało się że ich zysk wzrósł w ciągu roku o 513 procent. Coraz lepiej wygląda też ekspansja międzynarodowa Netflixa. W Europie liczba klientów przekroczyła właśnie 10 milionów. Wszystkie te liczby są oczywiście zdecydowanie lepsze od oczekiwań.
Na giełdzie w USA dość nietypowy układ tabeli spółek z największymi obrotami. Apple dopiero na trzecim miejscu, na drugim eBay drożeją po wynikach o 1,5 procent, a na pierwszym Netflix, drożejący po wynikach aż o 15,6 procent.
Trochę dziwnie zachowuje się dziś na giełdzie PGNiG. Traci aż 5 procent bez wyraźnej przyczyny. Akcje kosztują 4,90 PLN. Jeśli zakończą sesję poniżej 4,85 PLN to będzie to najniższe zamknięcie od grudnia 2012
Na warszawskiej giełdzie dziś poderwał się nieco zapomniany ostatnio Petrolinvest. Akcje drożeją o 33 procent, a właściciela zmieniło już blisko 60 milionów akcji, co jest dla tej spółki rekordem
Turecka lira znów słabnie. Poranne interwencje banku centralnego Turcji uspokoiły sytację ledwie na kilka godzin. Kurs spadł z 2,2976 do 2,2617,a teraz znów rośnie i jest na poziomie 2,2877 liry za dolara.
Gorsze dane z USA nieco popsuły nastroje na rynku. WIG20 traci 0,3 procent, a niemiecki DAX spada już o 0,6 procent.
Amerykański S&P500 w trzy minuty po otwarciu spada o 0,7 procent.
Wracamy do serialu ze wskaźnikami PMI (aktywność gospodarcza) w przemyśle.
W Chinach było źle, we Francji, Niemczech i strefie euro całkiem dobrze, teraz pora na USA
PMI dla Stanów Zjednoczonych spadł z 55 pkt w grudniu do 53,7 pkt teraz. To pierwszy spadek od trzech miesięcy, chociaż odczyt grubo powyżej 50 punktów wskazuje, że gospodarka amerykańska nadal się rozwija.
Liczba nowych wniosków o zasiłki w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do 326 tysięcy z 325 tysięcy tydzień wcześniej. Dane są zgodne z oczekiwaniami.
Kontrakt na S&P500 spada o 0,3 procent.
Andrzej Raczko, członek zarządu NBP powiedział Reutersowi, że polska gospodarka może rosnąć szybciej od prognoz zamieszczonym w listopadowej projekcji inflacyjnej NBP
Sytuacja na Ukrainie:
Prezydent Janukowycz chce zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu, aby znaleźć "natychmiastowe rozwiązanie", które powstrzyma rozlew krwi.
Przewodniczący parlamentu powiedział, że sesję można zwołać na początku przyszłego tygodnia.
Rzut oka na warszawską giełdę:
McDonald's rozczarował nieco wynikami kwartalnymi. Zarobił w czwartym kwartale 1,4 mld USD, prawie dokładnie tyle samo co rok temu. Przychody wzrosły o 2 procent, ale głównie dlatego, że popularna sieć ma coraz więcej restauracji. Gdyby liczyć tylko te, które istnieją co najmniej od roku, to sprzedaż spadła o 0,1 procent. Jedynym regionem, w którym sprzedaż McDonaldsa rosła w czwartym kwartale jest Europa (+1%).
W samym grudniu sprzedaż McDonaldsa spadła o 1,2 procent, w tym w USA aż o 3,8 procent. Spółka tłumaczy, że to przez zwiększoną konkurencję na rynku.
W notowaniach przedsesyjnych akcje McDonald's tracą 0,1 procent.
Dzięki kryzysowi walutowemu w Turcji może się okazać, że wakacji w Turcji w tym roku mogą być rekordowo tanie. Turecka lira poważnie traci na wartości nie tylko w stosunku do dolara, ale także do złotego. Przez ostatnie dwa lata lira kosztowała 1,80-1,90 PLN, dziś lira kosztuje zaledwie 1,34 PLN
Prezes PGE, Marek Woszczyk, zapewnia, że spółka jest gotowa, aby 31 stycznia wystawić polecenie rozpoczęcia prac w Elektrowni Opole, gdzie będą budowane dwa nowe bloki energetyczne. Każdy z bloków będzie mieć moc 900MW i jego paliwem będzie węgiel kamienny. Koszt inwestycji to 11,5 mld PLN. Pierwszy z bloków ma być gotowy pod koniec 2018, a drugi na początku 2019.
W USA wyniki finansowe podają dziś:
- przed sesją: Lockheed Martin,McDonald's
- po sesji: Microsoft, Starbucks
Wczoraj po sesji wyniki podały eBay, Netflix i SanDisk. W notowaniach przedsesyjnych eBay drożeje o 3,4 procent, Netflix drożeje aż o 16,9 procent, a SanDisk tanieje o 1 procent.
WIG20 powrócił nad kreskę i zyskuje teraz 0,08 procent. Z jednej strony mamy drożejące banki PKO BP, Pekao SA i BZ WBK plus Orlen. A z drugiej taniejące PZU, PGNiG i OrangePL.
Ministerstwo Finansów informuje, że po dzisiejszej aukcji obligacji Polska ma sfinansowane już ponad 50 procent tegorocznych potrzeb pożyczkowych.
Polska musi w tym roku wykupić obligacje dwuletnie za 13,7 mld PLN (jutro), pięcioletnie za 20,1 mld PLN (w kwietniu) i kolejną serię dwuletnich za 10,3 mld PLN (w lipcu).
W 2015 będzie trudniej, bo wtedy trzeba będzie wykupić obligacje za około 90 mld PLN.
Koszt dzisiejszej interwencji tureckiej w obornie liry przekroczył już 2 mld USD. Przypomnijmy, że wczoraj Turcja sprzedała obligacje za 2,5 mld USD. Czyli prawie wszystko już wydali...
Dzisiejsza aukcja obligacji w Polsce jest rekordowa.
Rząd sprzedał obligacje za 12,13 mld PLN - nigdy nie udało się sprzedać aż tyle w czasie jednej aukcji. dotychczasowy rekord to 12,02 mld PLN w październiku 2013.
Popyt na aukcji wyniósł 18,43 mld PLN. To wprawdzie nie jest rekord, bo na aukcji w kwietniu 2013 inwestorzy chcieli kupić obligacje aż za 25,5 mld PLN, ale to też jeden z najlepszych wyników w historii.
Duże zainteresowanie aukcją wynika z tego, że już jutro rząd wykupuje z rynku zapadające obligacje dwuletnie za 13,7 mld PLN i dodatkowo płaci posiadaczom innych serii obligacji ponad 1 mld PLN odsetek. Na rynek trafi więc blisko 15 mld PLN. Bardzo możliwe, że inwestorzy którzy dostaną tę gotówką nadal, tak jak do tej pory, chcą trzymać ją ulokowaną w rządowych obligacjach.
Polska sprzedała na przetargu obligacje za 12,13 mld PLN. Pierwotnie ministerstwo finansów zamierzało sprzedać papiery za 6-10 mld PLN. Skorzystało z okazji, bo popyt na obligacje sięgnął aż 18,43 mld PLN.
Duży sukces.
Turecki bank centralny jeszcze raz interweniował w obronie liry. Reuters powołując się na osoby z rynku finansowego podaje, że Turcja wydała dziś na obronę swojej waluty ponad 1 mld USD. Rezerwy walutowe Turcji to około 40 mld USD.
Tymczasem w Davos... Jan Niedziałek rozmawiał z ubiegłorocznym noblistą Robertem Shillerem
Po dwóch godzinach handlu na europejskich giełdach jest remisowo:
- Londyn -0,1%, Frankfurt -0,1%, Paryż +0,2%, Mediolan +0,6%, Madryt +0,4%, Stambuł -0,6%
- WIG20 -0,2%
8 procent ubiegłotygodniowej emisji polskich obligacji denominowanych w dolarach trafiło w ręce banków centralnych i funduszy państwowych - informuje ministerstwo finansów. Emisja wynosiła 2 mld USD, czyli 8 procent to 160 mln USD.
Banki kupiły 9 procent emisji, fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe - 10 procent, a fundusze inwestycyjne i firmy zarządzające aktywami aż 73 procent.
A dziś ministerstwo finansów sprzedaje nasze zwykłe, krajowe obligacje w PLN. Oferta ma sięgać od 6 mld do 10 mld PLN. Styczniowe przetargi zwykle cieszą się dużym powodzeniem - rok i dwa lata temu popyt na nich przekraczał 16 mld PLN. Wyniki dzisiejszego przetargu powinny być znane mniej więcej za godzinkę.
Jeszcze jedna irańska ciekawostka z Davos
Genialna fota z Davos: samoloty prezydenta Iranu i premiera Izraela obok siebie na lotnisku pic.twitter.com/pVGeJHStFW
— Bartosz Węglarczyk (@bweglarczyk) January 23, 2014
W Davos przemawia prezydent Iranu, Hassan Rowhani. Powiedział między innymi, że:
- Iran za 30 lat może być wśród dziesięciu najbogatszych państw świata
- Iran nie ma motywacji do tego, aby rozwijać broń nuklearną
- chciałby normalizacji stosunków z USA i Europą
Iran\\\'s economy has d potential to be among world\\\'s top 10 in next 3 decades, goal I pursue with social, economic, domestic & foreign policy
— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) January 23, 2014
turecki bank centralny interweniuje i kupuje lirę na rynku sprzedając dolary. Lira umocniła się o 1 procent w ciągu dwóch minut. Kurs wobec dolara spadł z 2,29 do 2,27.
A jaki wpływ dobre dane ze strefy euro mają na polską gospodarkę ? Zdaniem głównego ekonomisty Nordea Bank Polska oczywiście pozytywny
Lepsze od prognoz PMI za styczeń z Niemiec i strefy euro potwierdzają dobry scenariusz dla europejskiej i polskiej gospodarki na 2014 rok.
— Piotr Bujak (@pbujak) January 23, 2014
Kolejne świetne dane ze strefy euro:
- nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w listopadzie była rekordowo wysoka i wyniosła 27,4 mld EUR
- z tego nadwyżka w handlu towarowym to 18,8 mld EUR
- w listopadzie do strefy euro napłynęło aż 53,5 mld EUR kapitału portfelowego
Po Francji i Niemczech czas na wskaźnika aktywności w całej strefy euro. PMI dla przemysłu wynosi 53,9 punktu - jest najwyżej od maja 2011. Styczniowy odczyt jest lepszy od oczekiwań, które wynosiły 53 punkty.
PMI w sektorze usług strefy euro jest najwyżej od czterech miesięcy - rośnie z 51 do 51,9 punktu, oczekiwano 51,4 punktu.
wygląda na to, że ożywienie gospodarcze w srtrefie euro staje się coraz bardziej wyraźne.
Chiny rozczarowały, Francja zaskoczyła pozytywnie, a Niemcy...podobnie jak Francja
Wskaźnik PMI obrazujący aktywność w przemyśle niemieckim wzrósł w styczniu do 56,3 punktu, to najlepszy wynik od maja 2011. Oczekiwano odczytu na poziomie 54,6 pkt.
Euro ma kolejny pretekst do tego, żeby jeszcze bardziej rosnąć w stosunku do dolara
Firma San Leon Energy dokopała się do gazu łupkowego w Polsce. Testy przepływu gazu w odwiercie Lewino 1G2 na koncesji Gdańsk W zakończyły się pozytywnie - przepływ sięgał do 60 tysięcy stóp sześciennych dziennie, a po oczyszczeniu otworu może sięgać nawet 400 tysięcy stóp sześciennych dziennie.Sami nie bylibyśmy w stanie ocenić, czy to dużo, czy mało, ale prezes firmy brzmi bardzo optymistycznie
Teraz przed firmą wiercenia poziome.
Tymczasem na Ukrainie:
We play angry birds in our spare time. Guess who the pigs are?
#EuroMaidan #ЄвроМайдан pic.twitter.com/FTOAUTgcoj
— Free Ukraine (@Ukrainolution) January 23, 2014
Francuski PMI pokazujący aktywność w przemyśle wzrósł z 47 punktów w grudniu do 48,8 punktów. To odczyt wciąż sugerujący recesję, ale z drugiej strony najlepszy wynik od trzech miesięcy.
Francja nazywana ostatnio na rynkach "chorym człowiekiem europy" może zatrzeć złe wrqażenie z Chin i poprawić nastroje na giełdach. Euro wyraźnie zyskało na wartości
Toyota informuje, że w 2013 biorąc pod uwagę wszystkie marki, jakie posiada w grupie, była największym sprzedawcą samochodów na świecie, wyprzedzając General Motors i Volskwagena. Sprzedali łącznie 10,43 mln samochodów, o 3 procent więcej niż w 2012.
Kontrakt terminowy na WIG20 startuje od lekkiego spadku. Idzie w dół o 0,2 procent.
W zupełnie niesamowitym ruchu, biorąc pod uwagę tracącą na wartości turecką walutę, rząd Turcji sprzedał na rynku nowe dziesięcioletnie obligacje o wartości 2,5 mld USD. Tym samym Turcja ma już pokrytą połowę tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Obligacje dolarowe sprzedano przy rentowności 5,85 procent.
Barclays ma neutralną rekomendację dla akcji OrangePL (czyli dawnej TP SA). Cena docelowa to 11 PLN, to o 7,8 procent powyżej ceny rynkowej.
Jeśli ktoś się zastanawia dlaczego turecka lira traci na wartości systematycznie i w sposób płynny, a ukrainska hrywna zachowuje się bardziej "chaotycznie" to odpowiedzią jest płynność i głębokość rynku. Turcja posiada dobrze rozwinięty rynek finansowy, a waluta turecka to jedna z najpopularniejszych na świecie walut z Europy Środkowej. Jest więc w nią zaangsażowane sporo kapitału zagranicznego, który teraz ucieka z inwestycji.
Ukraina nie posiada zliberalizowanego rynku finansowego, nie ma tam zbyt dużo inwestorów zagranicznych, hrywną raczej nie handluje się na rynkach światowych.Przez to płynność jest niewiela, a ksozty spekulacji hrywną wysokie (spread między kursem kupna a kursem sprzedaży często przekracza kilka procent). Dodatkowo kurs hrywny nie jest kształtowany całkowicie w sposób wolny, ponieważ często w obronie kursu interweniuje ukraiński bank centralny. Według instytucji takich jak MFW, gdyby kurs hrywny uwolnić, straciłaby ona na wartości bardzo wyraźnie. Władze ukraińskie nie chcą do tego dopuścić, bo to oznaczałoby podwyżki cen importowanego gazu, który jest kluczowy dla ukraińskiej gospodarki. Dlatego interweniują.
Turecka lira rozpoczyna kolejny dzień od mocnego osłabienia. Za dolara płaci się już 2,28 liry. Jeszcze pod koniec listopada dolar w Turcji kosztował 2 liry.
Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej powiedział w wywiadzie dla PAP, że wierzy w pierwszą podwyżkę stóp procentowych w NBP w czwartym kwartale 2014
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Idą spadki. Kontrakty terminowe na europejskie indeksy są na dość wyraźnych minusach.
Indeks S&P 500 wzrósł wczoraj o 0,06 procent. Po sesji w USA wyniki podały eBay i Netflix. Wyniki były dobre i zostały dobrze przyjęte. W notowaniach posesyjnych eBay drożał o 5,7 procent, Netflix o 18 procent.
Indeks PMI dla Chin pokazujący aktywność gospodarczą w przemyśle spadł poniżej 50 punktów, czyli wskazuje na recesję. dokładnie wyniósł 49,6 punktu. Oczekiwano 50,3 punktów. Odczyt wskaźnika jest najgorszy od pół roku. Chiński PMI wyraźnie popsuł nastroje na giełdach.
Szef ECB, Mario Draghi, powiedział, że nie widzi ryzyka deflacji w strefie euro.
W Azji: Japonia -0,8%, Chiny -0,3%, Hong Kong -1,5%, Korea -1,2%, Australia -1,1%, Indonezja +0,2%, Indie -0,1%.
Agnieszka Radwańska przegrała w półfinale Australian Open.
Wszystko, co się działo w środę na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com