Najnowsze

Najnowsze

Brat VAT

Obowiązujące od kwietnia przepisy dotyczące opisów na paragonach są nieprecyzyjne i budzą wiele kontrowersji. W swojej niedawnej interpretacji Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zależności pomiędzy stawką VAT a opisem produktu na paragonie. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Brzezinem, doradcą podatkowym w Crido Taxand.

Milion w portfelu

Portfel Adama Zaremby mimo małej korekty w ostatniej odsłonie, zyskuje od początku inwestycji ponad 24%. Inwestuje on na rynku akcji, nieruchomości i w fundusze pieniężne powiązane z debiutami.

PIK na New Connect

Na parkiecie New Connect zadebiutowała we wtorek 448-ma spółka. Na czym zarabia firma PIK SA i czy inwestorzy mogą zarobić na niej. Gościem Dnia na Rynkach był prezes debiutującej spółki Paweł Żurowski.

Zima zaszkodziła Kofoli

W pierwszym półroczu przychody i zyski spółki Kofola spadły w ujęciu rocznym, ale mimo to w drugim kwartale udało się wypracować zysk netto większy o prawie 26%. Zdaniem prezesa spółki, Bartosza Marczuka, gdyby ostra zima, wyniki za pierwsze półrocze byłyby znacznie lepsze.

Banki centralne w akcji

Bank centralny Węgier obniżył stopy procentowe o 20 punktów bazowych. Główna stopa spadła do 3,8% - niżej niż oczekiwał rynek. Według Mateusza Szczurka, głównego ekonomisty ING na Europę środkowo-wschodnią sytuacja węgierskiej gospodarki nieco się poprawia, choć jej obraz nie jest jednoznaczny.

Centrum wyników

Armatura Kraków odkręciła kurek z przychodami i popłynęły zyski. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Konradem Hernikiem.

Syria sprowadziła giełdowe słupki w dół

Europejskie giełdy poszły we wtorek w dół osiągając najniższe poziomy od miesiąca w reakcji na rosnące napięcie wokół Syrii oskarżanej przez społeczność międzynarodową o użycie broni chemicznej. Inwestorzy obawiają się interwencji militarnej i wycofują środki.

Banki w centrum uwagi

Stopy procentowe na najniższym w historii poziomie nie ułatwiają zarabiania bankom. Jaka przyszłość czeka je w obszarze kart płatniczych i płatności interchange? Gościem TVN CNBC jest Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbank.

Plany Czerwonej Torebki

Małpka w Czerwonej torebce? Sieć sklepów Czerwona Torebka chce się rozijać i ma na to plan. Ma zgodę UOKiK na przejęcie spółki Małpka. Czerwona Torebka zdecydowała się na skoncentrowaniu na działalności handlowej i odwołaniu prognoz na ten rok. O planach spółki rozmawialiśmy z członkiem rady nadzorczej Przemysławem Schmidtem.

Wyniki Erbudu

Branża budowlana ciągle jest w dołku. Przychody Erbudu w pierwszym półroczu spadły o prawie 13 procent. Według spółki jest to efekt przedłużającej się zimy. O przyczynach słabych wyników i sytuacji w branży rozmawialiśmy z członkiem zarządu Erbudu, Dariuszem Grzeszczakiem

Wyniki PZU

PZU z mniejszym zyskiem - przez gorszą koniunkturę na rynku obligacji.

Materiały budowlane

Zmieniły się zasady oznakowania wyrobów budowlanych. Czy przedsiębiorcy mogą w dalszym ciągu sprzedawać towar ze starym oznakowaniem? Jakie zasady obowiązują w tej kwestii wedle nowych przepisów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jackiem Kozłowskim, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Brat VAT

Już od lat trwa spór podatników z urzędami skarbowymi o stawkę VAT na meblach do zabudowy. W swoim najnowszym wyroku, Naczelny Sąd Administracyjny rozwiązał tę kwestię na korzyść konsumentów. Według sądu m. in. szafy wnękowe powinny być opodatkowane stawką 8%. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Konradem Turzyńskim, doradcą podatkowym w KNDP.

Gospodarka w lipcu

W powietrzu coraz bardziej czuć zbliżający się koniec lata, ale w gospodarce, coraz więcej... wiosny. W lipcu sprzedaż detaliczna rosła najszybciej od roku i ponad dwa razy mocniej niż w czerwcu. Problem w tym, że za chwilę na rynku pracy zacznie się jesień, czyli przyjdzie ochłodzenie. Reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł o tym, że nie tylko najwyższa od półtora roku produkcja w polskich fabrykach napędza gospodarkę

Droga do ożywienia

Sposób wykorzystania ożywienia gospodarczego zależy także od rodzaju działalności jaką prowadzimy. Jak powinien reagować przedsiębiorca biznesu handlowego na zmieniające się zachowania konsumentów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jakubem Lewandowskim, Grupa Dobrych Trenerów Pasja.

Droga do ożywienia

Wraz z ożywieniem gospodarczym oczekiwana jest poprawa na rynku pracy. Kwestia zatrudnienia nastręcza jednak problemów. Kiedy powinniśmy zatrudniać nowych pracowników, chcąc sprostać wymogom bardziej dynamicznego rynku? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Markiem Wróblem, dyrektorem Hays Poland.

Droga do ożywienia

Ożywienie gospodarcze na rynku polskim związane jest z wieloma czynnikami, m. in. zwiększoną dynamiką sprzedaży detalicznej. Jak umiejętnie wykorzystać taką sytuację? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Waldemarem Piórkiem, prezesem Warszawskiej Izby Przedsiębiorców.

Droga do ożywienia

Według danych GUS oznaki ożywienia gospodarczego są widoczne na polskim rynku. Co mogą zrobić sami przedsiębiorcy, aby polepszyć wyniki sprzedaży w kolejnych miesiącach? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ewą Opolską, trenerem E&Y Academy of Business.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jarosława Antonika zyskał 22,15%. W XIV edycji stracił on ponad 0,5%. Zarządzający postanowił sprzedać Fundusz KBC małych i średnich spółek. Jaką strategię przyjmuje on na kolejne 2 miesiące inwestowania w cyklu edukacyjnym Milion w Portfelu, o to pytał Patrycjusz Wyżga.

Remont kontraktów

Po ponad 14 latach od wprowadzenia kontraktów terminowych na WIG20 giełda zmienia wysokości mnożnika w tych instrumentach. Jego wartość wzrośnie z 10zł do 20 zł. O rozwinięcie tego zagadnienia pytaliśmy Roberta Raszczyka z BZ WBK

Sprzedaż detaliczna w górę

Sprzedaż detaliczna przyspiesza. W lipcu odnotowano wzrost o 4,3% w ujęciu rocznym. W czerwcu mieliśmy wzrost na poziomie 1,8%. Dane przekroczyły oczekiwania ekonomistów. Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, do końca roku możemy liczyć na dalsze wzrosty w tempie 3-4% . Większego wzrostu spodziewa się ona w przyszłym roku.

Idzie ożywienie?

Dane o sprzedaży i bezrobociu wydają się wskazywać na nadchodzące ożywienie gospodarcze. Czy rzeczywiście polska gospodarka odbija się od dna, i czy należy spodziewać się reakcji Rady Polityki Pieniężnej? Rozmowa z członkiem RPP, prof. Janem Winieckim

Gorąco w Syrii

Rząd Wielkiej Brytanii przekonany o odpowiedzialności reżimu Baszara al Assada za atak chemiczny na Syrię.

Pomoc w wyprawkach

150 milionów złotych na wyprawkę szkolną. Tyle przeznaczy polski rząd na wsparcie rodzin.

Sprzedaż w górę

Polscy konsumenci w nieco lepszej formie. Sprzedaż detaliczna w lipcu przyspieszyła i wzrosła o 4,3% w ujęciu rocznym po wzroście on 1,8% w czerwcu.