Najnowsze

Najnowsze

Polityka Pieniądze

Inwestycje Polskie – czyli pomysł na zasilenie kapitałowe Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowy fundusz, do którego trafiłyby pieniądze ze sprzedaży kolejnych pakietów największych spółek skarbu państwa, miałby służyć budowaniu finansowania dla dużych projektów infrastrukturalnych. Jak może działać taki mechanizm i jak wpłynie na wyceny spółek, które miałby sprzedać polski rząd? Między innymi na te pytania odpowiadał gość TVN CNBC wiceprezes PWC Jacek Socha.

Detaliści trzymają się mocno

Grupa Gino Rosi po półroczu była niemal w połowie drogi do realizacji prognozy. Znamy już wyniki sprzedaży spółek zależnych po trzecim kwartale. W samym Gino przychody wzrosły od stycznia o 9 proc., a w odzieżowym Simple o 27 proc. Spółka ma na koniec września sprzedaż na poziomie 155 milionów złotych. Ile udało się wygenerować zysku i jakie są plany na kolejny rok? Naszym gościem był Tomasz Malicki – prezes grupy Gino Rossi.

Kłopoty rynku pracy

Elastyczne przepisy mają pomóc chronić miejsca pracy w hamującej gospodarce. Premier proponuje między innymi wprowadzenie ruchomego czasu pracy czy efektywne rozliczanie pośredniaków. Z drugiej strony chce wydłużyć urlopy macierzyńskie w skali niespotykanej w Europie. Rozmowa z Tomaszem Hanczarkiem – prezes Workservice

Polityka Pieniądze

Wart 40 mld zł program "Inwestycje polskie" zapowiedział w nieformalnym "expose" premier Donald Tusk. Operatorem programu ma być Bank Gospodarstwa Krajowego, który dysponowałby kapitałem pochodzącym głównie z udziałów w państwowych spółkach Skarbu Państwa. O planach rządu rozmawialiśmy z prezesem Black Lion NFI Rafałem Bauerem.

Dobry wzór 2012

Najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku wybrane - Instytut Wzornictwa Przemysłowego wręczył nagrody "Dobry Wzór".

Polski dług w modzie

Polskie obligacje rekordowo drogie. W czwartek 10-letnie papiery dłużne naszego kraju były najcenniejsze od 7 lat, a 5-letnie - w calej swojej historii. Czy rzeczywiście polskie papiery są "bezpieczną przystanią"? Spytaliśmy Łukasza Tarnawę, głównego ekonomistę BOŚ.

W poszukiwaniu wzrostu PKB

Zmiany na rynku pracy, a także likwidacja preferencyjnych stawek podatku VAT - to pomysły Forum Obywatelskiego Rozwoju na pobudzenie wzrostu gospodarczego. O szczegóły pytaliśmy Aleksandra Łaszka, ekonomistę FOR.

Dzień z FOREKSEM

Foreks jako alternatywa dla inwestycji w fundusze akcyjne? Być może. Jeśli tak to pod lupę bierzemy analizę techniczną sytuacji na rynku walutowym. Gościem Rynków Dnia był Rafał Bogusławski – analityk DM BZ WBK.

Głośniej!

Obowiązujące normy hałasu - biznesowe skutki rozporządzenia - Zbigniew Kozłowski, prawnik CMS CAMERON MC KENNA.

Brat Vat

Mały przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku VAT dopóki nie otrzyma zapłaty od drugiego płatnika VATu.

MEN na cyfrowo

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nie ma opóźnień w realizacji projektu "Cyfrowa szkoła".

Droga do własnej firmy

Jakie formalności są niezbędne do zarejestrowania działalności gospodarczej? Rozmowa z Markiem Miązkiewiczem, naczelnikiem wydziału obsługi technicznej CEIDG w Ministerstwie Gospodarki.

Nowe pieniądze z UE na biznes

Przedsiębiorcy z woj. lubelskiego mogą się ubiegać o dotacje na biznes. Nabór wniosków na projekty unijne dla MSP potrwa do 21 grudnia 2012 roku. Rozmowa z Bogusławą Mazurek, menedżer z Accreo Taxand.

ZUS do umów cywilnoprawnych

Obecnie tzw. umowy śmieciowe są zwolnione ze składek na ZUS. O ewentualnych konsekwencjach wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek rozmawiamy z Krzysztofem Gąsiorem z Kancelarii Raczowski i Wspólnicy.

Brat VAT

Jak prawidłowo rozliczyć ulge na "złe długi" w podatku VAT? Na pytania widzów odpowiada Michał Spychalski, doradca podatkowy w MDDP.

Biznes z krajami arabskimi

Polska misja mniejszych firm była niedawno w Arabii saudyjskiej. W przyszłym tygodniu przyjeżdża grupa przedsiębiorców z krajów arabskich, szukać możliwości współpracy. Rozmowa z Witoldem Gerliczem, prezesem Regionalnej Łódzkiej Izby Gospodarczej.

ZUS od umów cywilnoprawnych

Niuanse ozusowania umów o dzieło po planowanych zmianych. Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

Współpraca Netii i RWE

Telekom wchodzi na rynek handlu energią. Giełdowa Neta rozpoczyna współpracę z grupą RWE. Jak operacyjnie ma wyglądać ten projekt i ile można na nim zarobić ? Piotr Kolasiński – odpowiedzialny w Netii za nowy biznes był gościem Rynków Dnia w TVN CNBC.

Nowe prawo o OZE - jak zarobić?

Wiatr, woda, panele słoneczne, a może biomasa – w jakie źródła odnawialnych źródeł energii warto inwestować? Pytanie zyskuje na znaczeniu w kontekście nowego prawa energetycznego. Gościem Rynków Dnia był Piotr Górnik – dyrektor do spraw produkcji i dystrybucji w Fortum Power and Heat Polska

DUON na rynku energii elektrycznej

W ciągu trzech tygodni 20% w górę od najniższych poziomów w tym roku. Akcje handlującego gazem i energią elektryczną giełdowego DUONU rosną jak na drożdżach. Pytanie czy spółka będzie w stanie w podobnym tempie poprawiać wyniki. Na razie mimo podwojenia skali biznesu ma stratę na poziomie netto i milion zysku operacyjnego. Prognoza zakłada EBIT na poziomie ponad 8 milionów. Czy nadal jest aktualna ? Gościem TVN CNBC był Mariusz Caliński – prezes spółki.

Wierzytelności w cenie?

Windykacyjny Kruk na zakupach. W trzecim kwartale skupił niemal 1,5 miliarda złotych wierzytelności. To łącznie 19-ście portfeli, w większości sprzedanych prze banki. Wśród nich dwa to pakiety długów korporacyjnych. Teraz Kruk bierze udział w ponad 20 kolejnych przetargach. Naszym gościem był Piotr Krupa – prezes spółki.

Centrum wyników - Komputronik

W trzecim kwartale dystrybutor komputerów i elektroniki – giełdowy Komputronik, poprawił przychody o 8,5%. Czy to wystarczy by wykazać zysk ? Jakie są prognozy na kolejne miesiące ? Według firmy badającej globalny rynek sprzedaż komputerów osobistych na świecie spadła najmocniej od 2001 roku. Gościem Rynków Dnia był Wojciech Buczkowski – prezes Komputronika.

Biznes na start

Rola państwa w rozwijaniu startupów w Polsce jest nie do przecenienia. Powinno ono pomagać młodym firmom, aby nie hamować ich rozwoju przez niedostosowane do realiów prawo, mówi Anna Hejka, partner w Poland Growth Fund III. Mikro firmy tworzą bowiem znaczną część miejsc pracy na rynku.

Wartość problemów rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że we wrześniu stopa bezrobocia wzrosła do 12,5% z 12,4% w sierpniu. Ministerstwo prognozuje, że na koniec 2012 stopa bezrobocia wyniesie 13% a na koniec 2012 liczba bezrobotnych przekroczy 2 mln. O problemach rynku pracy mówił Tomasz Sieradz, dyrektor wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Strategia na spowolnienie

Premier Donald Tusk zapowiedział, że uzusowienie umów cywilnoprawnych będzie elementme jego piątkowego wystąpienia - co na ten temat sądzi przedsiębiorca z branży odzieżowej i jak radzi sobie ze spowolnieniem? Naszym gościem był Piotr Stefaniuk, właściciel firmy Caterina i rektor prywatnej uczelni Viamoda Industrial.

W poszukiwaniu wzrostu PKB

We wrześniu bez pracy było 12,5% Polaków, na koniec roku ta liczba może wzrosnąć do dwóch milionów bezrobotnych.