Województwo łódzkie będzie miało swoje biuro w Chengdu w zachodnich Chinach. Z tego miasta od kilku miesięcy przyjeżdżają do Łodzi pociągi z towarami z Chin, a biuro ma pomóc w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.
O otwarciu w Chinach biura zdecydowali w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Łódzkiego.
- Zależy nam w szczególności na tworzeniu sprzyjających warunków dla łódzkich firm w rozwijaniu działalności na rynku chińskim oraz pomocy w nawiązywaniu kontaktów i współpracy pomiędzy łódzkimi i chińskimi podmiotami gospodarczymi - podkreślił marszałek województwa Witold Stępień.
Za pośrednictwem biura poszukiwani mają być inwestorzy dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy Łódzkiego Parku Naukowo-Technologicznego, a także pozyskiwani studenci z Chin do łódzkich uczelni.
Pokażą łódzkie
Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Łodzi w Chengdu ma ruszyć pod koniec marca. Zostanie otwarte w Centrum Innowacji UE (EUPIC) - organizacji wspierającej instytucje publiczne, biura handlowe i przedsiębiorstwa. Przez pierwszy rok działalności EUPIC nie pobiera opłat za wynajem powierzchni biurowych. W Centrum zostanie też uruchomiony salon produktów z regionu łódzkiego - stała ekspozycja prezentująca ofertę województwa.
- Przedstawiciel biura będzie do dyspozycji wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć na rynku chińskim, łódzkich uczelni, które chcą pozyskać studentów i przedstawicieli instytucji kultury, które będą widziały możliwość pokazania się w Chinach - powiedział PAP dyrektor departamentu promocji i współpracy zagranicznej UM w Łodzi Maciej Łaski.
Promocja jednoosobowa
Urzędnicy szacują miesięczny koszt utrzymania biura na ok. 3,5 tys. zł plus pensja pracownika. Na początku w biurze pracować będzie jedna osoba - Izabela Kalinowska z Urzędu Marszałkowskiego, która ma za sobą wcześniejszy 2,5-roczny pobyt w Chinach. Urzędniczka była tam na stypendium w trakcie studiów na Uniwersytecie Łódzkim i praktykowała w konsulacie generalnym w Szanghaju oraz w ambasadzie w Pekinie w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji; zna m.in. chiński.
Jej zdaniem władze Chin kładą obecnie duży nacisk na rozwój gospodarczy zachodniej części kraju, w której znajduje się Chengdu. - Dlatego bardzo ważne jest to, że wykorzystujemy drugą falę wejścia do Chin, właśnie na zachód - uważa Kalinowska. Według niej samorządy odgrywają w relacjach gospodarczych z Chinami ogromną rolę, bo tylko za ich pomocą można zyskać dobrą pozycję na tamtejszym rynku.
Umowa na funkcjonowanie regionalnego biura Łódzkiego w Chinach obowiązuje do końca tego roku; jeśli jego działalność będzie przynosić efekty rokrocznie ma być przedłużana.
Z Łodzi do Chin pociągiem
Chengdu, stolica prowincji Syczuan na zachodzie Chin, nie zostało wybrane przypadkowo na siedzibę biura. Od kwietnia ub. roku funkcjonuje regularne towarowe połączenie kolejowe z tego miasta do Łodzi. Pociągi pokonują trasę liczącą prawie 10 tys. km w ciągu 12-14 dni. Trasa pociągu przebiega przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Pociąg z kontenerami z Chin przyjeżdża na stację Łódź Olechów, skąd towary są rozwożone do centrów logistycznych w Polsce i w Europie.
Chengdu liczy 14 mln mieszkańców, jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach. Chińskie władze wyznaczyły stolicy Syczuanu rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy.
Autor: //gry / Źródło: PAP