Najnowsze

Najnowsze

System emerytalny

System emerytalny finansowany z opodatkowania pracy ludzi wkraczających w wiek produkcyjny i reprodukcyjny, a to prowadzi do katastrofy demograficznej i finansowej – przekonuje Centrum im. Adama Smitha. Widząc zamieszanie wokół systemu emerytalnego Robert Stankiewicz sprawdzał wraz z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha, czy na świecie istnieje idealny system emerytalny.

LOT już nie jest liderem. To Ryanair przewiózł najwięcej pasażerów

W regularnych rejsach krajowych i międzynarodowych najwięcej pasażerów przewiózł w pierwszym kwartale 2013 r. irlandzki Ryanair - poinformował we wtorek Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tuż za nim uplasował się PLL LOT, a dalej węgierski Wizz Air. Najwięcej podróżnych w tym czasie obsłużyło lotnisko Chopina.

Pokonać miedź

10 razy lżejsze i 30 razy bardziej wytrzymałe niż miedź – polski naukowiec wynalazł węglowe nanorurki, z których można zrobić super wytrzymałe kable do przesyłania prądu. O nowym polskim wynalazku mówił w TVN CNBC dr Krzysztof Kozioł z Uniwersytetu Cambridge, który sprawuje nadzór nad realizacją tego projektu.

Recepta na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia do końca roku zamierza przygotować nowy koszyk świadczeń, który powinien być podstawą do rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. O jego szczegółach opowiadał w "Godzinie dla pieniędzy" Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Obligacje korporacyjne w cenie

Obligacje dużych korporacji sprzedają się na pniu. Ostatnie dni to duża emisja długu Orlenu i Polskiej Grupy Energetycznej. W obu przypadkach oferta okazała się kilkukrotnie mniejsza niż liczba chętnych na zakup tych papierów. Jakie są prognozy dla rynku długu korporacyjnego? Jak zmienią się koszty finansowe PGE, jeśli faktycznie rozpocznie inwestycję w Opolu, której budżet przekracza 11,5 miliarda złotych i jak ten projekt wpłynie na zdolność grupy do wypłacania dywidendy? Naszym gościem był Wojciech Ostrowski, wiceprezes odpowiadający za finanse największej firmy energetycznej w Polsce.

Lotos z nową strategią

Lotos z nową strategią do 2015 roku. Spółka planuje zmiany w grupie, kładąc nacisk m.in. na zwiększenie wydobycia, w tym uruchomienie produkcji ze złoża B8 na Bałtyku. Większe nakłady inwestycyjne nie powinny wpłynąć negatywnie na politykę dywidendową, mówił w programie Rynki Dnia Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Nowa strategia TUP

TUP zmienia nazwę i strategię. Fundusz, inwestujący głównie w nieruchomości oraz start-upy z różnych branż, mówi, że sytuacja na rynku wymaga zmiany modelu biznesowego. Spółka zamierza skoncentrować się na największym projekcie – budowie od podstaw miasteczka Siewierz-Jeziorna nieopodal Katowic. W tym celu zamierza uwolnić gotówkę zamrożoną w inne projekty deweloperskie. Przekonuje, że obecnie wynajęte nieruchomości absorbują znaczący kapitał a czynsze generowane z najmu tych obiektów nie gwarantują oczekiwanej stopy zwrotu. Na sprzedaż trafi więc portfel nieruchomości, między innymi z zależnej spółki TUP Property – której aktywa TUP wycenia na ponad 135 milionów złotych. Ile i kiedy zarobią na tym akcjonariusze? Naszym gościem był Robert Jacek Moritz, prezes TUP SA.

Dziura bez dna

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z dziurą na ponad 60 miliardów złotych w 2015 - i to w najbardziej optymistycznym wariancie.W ubiegłym roku dotacje z budżetu, refundacje składek do OFE i środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej przekazane do FUSu wyniosły łącznie 50,5 miliardów złotych.

Demograficzna zapaść

Projektowane zmiany ws. emerytur u wielu budzą szereg kontrowersji jednak fakt jest jeden - społeczeństwo polskie się starzeje. Obecnie w Polsce mamy ok. 25 milionów ludzi w wieku produkcyjnym. Za kilka dekad liczba ta zmniejszy się o 10 milionów.

RPP w akcji

Rusza dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jej członkowie będą mieć do dyspozycji najnowszą projekcję inflacji. O tym, czy dojdzie do kolejnego cięcia stóp procentowych dowiemy się w środę.

Szukając ożywienia

Poprawiły się nastroje menedżerów do spraw zakupów w firmach przemysłowych w Polsce. Mierzący je wskaźnik PMI znalazł się w czerwcu na najwyższym poziomie od jedenastu miesięcy. Agata Urbańska-Giner z banku HSBC ocenia, że polska gospodarka najgorsze ma za sobą. Jej zdaniem wzrost PKB osiągnął dołek w pierwszej połowie tego roku.

Sobolewski pokieruje rumuńskim parkietem. "Jest dreszczyk"

- Jestem zadowolony, to duże wyzwanie. Jeszcze nigdy czegoś takiego nie robiłem, jest dreszczyk - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Ludwik Sobolewski, który został powołany na stanowisko prezesa zarządu giełdy w Bukareszcie. W styczniu Sobolewski w atmosferze skandalu został odwołany ze stanowiska prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Rząd przejrzy system emerytalny. Trzy warianty

Rząd ma dziś dokonać przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Ministrowie zajmą się raportem na temat OFE, który w ubiegłą środę zaprezentowali ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. Dokument pt. "Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu" zawiera rekomendacje zmian dotyczących oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Inicjatywa Jeremie

BGK podpisał umowę na realizację inicjatywy Jeremie w województwie mazowieckim. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Wojciechem Marcinkiewiczem, zastępcą dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej BGK.

Twój brat PIT

Co do zasady, zapomoga wypłacana pracownikowi w trudnej sytuacji życiowej jest zwolniona z podatku PIT do kwoty 2280 złotych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomaszem Balcerzakiem, doradcą podatkowym w Rödl & Partner.

Na nowych śmieciach

01.07.2013 weszła w życie tzw. Ustawa śmieciowa dotycząca opłat i segregowania odpadów. Opłata za wywóz śmieci w każdej miejscowości była ustalona przez rady gminy. W „ Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Krakowiakiem, partnerem w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Milion w portfelu

Inwestycje w małe spółki oraz w fundusz zarabiający na spadku amerykańskich rentowności – to główne czynniki wzrostów portfela Marka Świętonia, Niezależnego Analityka Rynków Finansowych.

Emocje wokół OFE

Szermierka na argumenty i spadki na warszawskiej giełdzie - piewsze dni dyskusji o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych to coraz większe emocje. Dominik Cierpioł

Stówa w portfelu

Japonia i Stany Zjednoczone - to dwa rynki akcji, które najlepiej prezentowały się od początku stycznia 2013 roku. Indeks Nikkei zyskał w sześć miesięcy ponad 30%. Z kolei indeksy na Wall Street zyskiwały średnio 12-15%. Jedną z najgorszych giełd okazała się Polska. Indeks WIG 20 stracił ponad 13%.

Na nowych śmieciach

Pierwszy dzień nowej śmieciowej rzeczywistości w Polsce. Od 1 lipca to gminy odpowiadają za odpady komunalne na swoim terenie. Krzysztof Kawczyński z Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej szacuje, że rynek śmieci w naszym kraju wart jest 5 miliardów złotych i ma ogromny potencjał do wzrostów.