Najnowsze

Najnowsze

Twórcza praktyka

Inwestowanie w młody narybek w naszej firmie z pewnością się opłaci, zwłaszcza jeśli prowadzimy rodzinny biznes i chcemy dać szansę naszym dzieciom. O tym jak zarządzać niedoświadczonym acz pełnym zapału do pracy praktykantem w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Izabelą Kielczyk, psychologiem biznesu.

Dzień z decyzjami banków centralnych

Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5%, choć rozważał obniżkę. Zdaniem prezesa Mario Draghiego, mimo ożywienia wciąż istnieją ryzyka w gospodarce europejskiej. Nie było również rewolucji na rynku po publikacji komunikatu Rady Polityki Pieniężnej. Rada pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 2,5%. Kiedy RPP zacznie zmieniać wysokość stóp? Czy należy się spodziewać szybkiego ograniczania programu QE3 w Sanach Zjednoczonych? O tych wydarzeniach rozmawialiśmy z Aleksandra Bluj, strategiem rynku stopy procentowej Ipopema i Piotrem Bielskim, ekonomistą BZ WBK.

Euro kryzys

Rynkami rządzili dziś Włosi - szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi i były premier Włoch Silvio Berlusconi. Według Marcina Mroza, głównego ekonomisty Grupy Copernicus, większy wpływ na nastroje inwestorów miał jednak nagły zwrot Berlusconiego, który poparł rząd Enrico Letty.

Po decyzji RPP

Stopy procentowe bez zmian. To najnowsza, choć oczekiwana decyzja Rady polityki Pieniężnej.

Niespodzianki nie było. Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Baltona celuje w dyplomatów

Znana jeszcze z PRL-u Baltona kupiła holenderskie CDD Holding. Dzięki temu spółka będzie obecna na lotniskach w Rotterdamie, Liege, Weeze. Przejmie również sklepy dla dyplomatów w Brukseli, Londynie, Paryżu i Hadze. O planach na rozwój spółki rozmawialiśmy z Andrzejem Urygą, prezesem Baltony.

Przyszłość motoryzacji

Sprzedaż aut w Stanach Zjednoczonych spada po raz pierwszy od dwóch lat. Prognozy mówią, że przyszłością rynku motoryzacyjnego będą kraje BRIC. O tym, jak będzie wyglądała branża rozmawialiśmy z Mirosławem Michną, partnerem w KPMG.

Rynek pożyczkowy

Jest limit odsetek - miałby się pojawić limit kosztów pozaodsetkowych - po ubiegłorocznych aferach parabankowych głośno zrobiło się o konieczności zmian w przepisach dotyczących działalności firm finansowych spoza sektora bankowego - i takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Finansów. Wśród nich możliwość ograniczenia do 30% kosztów pozaodsetkowych, które mogłyby być nakładane na klienta. Rozmowa z Jarosławem Rybą, prezesem Związku Firm Pożyczkowych.

TVN najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym we wrześniu

We wrześniu 2013 r. TVN był najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym w Polsce we wszystkich najważniejszych grupach docelowych, zarówno w ujęciu całodobowym, jak i w peak time. Kluczowe pozycje programowe z jesiennej ramówki stacji osiągały znakomite wyniki oglądalności, zdobywając pozycję liderów rynku w godzinach swojego nadawania - informuje stacja w komunikacie prasowym.

Przegląd prasy: Taxi mają się dobrze

Liczba osób korzystających z przejazdów taksówkami w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 30 proc. - pisze "Puls Biznesu". Roczne wydatki na przejazdy taksówkami w samej tylko Warszawie sięgają 450 mln zł.

Ameryka bez budżetu

Amerykańscy politycy nie porozumieli się w sprawie budżetu na rok fiskalnych, który w USA zaczyna się od 1 października. O konsekwencjach braku porozumienia Dominik Cierpioł

Zmiany w e-handlu

Zmiany w ustawie dotyczącej ochrony konsumentów dotyczą m.in. wydłużenia terminu, w którym klient detaliczny będzie mógł odstąpić od umowy zawartej poza siedzibą przedsiębiorstwa sprzedającego. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jak nowe prawodawstwo wpłynie na firmy. Rozmowa z Michałem Derdakiem.

Rostowski: mam żal do Balcerowicza, wprowadził Polskę w pułapkę

- Mam wielki żal do Leszka Balcerowicza, bardzo wielki żal - mówił w "Faktach po Faktach" Jacek Rostowski. Minister finansów zarzucił swojemu poprzednikowi, że "robi wszystko, aby storpedować to racjonalne, wyważone i bardzo rozsądne rozwiązanie", jakim jego zdaniem są zmiany w OFE.

Brat odwrócony VAT

1 października wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, która określa zasady odpowiedzialności nabywcy za nierozliczony VAT solidarnie ze sprzedawcą w obrocie towarami wrażliwymi. Zmiany mają zapobiec nadużyciom w obrocie stalą, paliwem i złotem. Eksperci podkreślają, że przepisy oznaczają przerzucenie na podatników obowiązków, z którymi państwo nie jest sobie w stanie samo poradzić. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jerzym Martinim.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jak stosować nowe regulacje w praktyce. Rozmowa z Katarzyną Dobkowską, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Filantropia bez VAT?

1 października weszły w życie nowe zasady przekazywania żywności na cele charytatywne. To, co przez lata wydawało się niemożliwe, stanie się możliwe - przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatku VAT, który do tej pory skutecznie od udzielania pomocy odstraszał. W „Blajer mówi: Biznes” pokażemy czy faktycznie sytuacja przedsiębiorczego filantropa diametralnie się poprawiła. Rozmowa z Agnieszką Kobak.

Droga do ożywienia

Wysokie wartości indeksu PMI dają przedsiębiorcom podstawy do optymizmu i zachęcają do inwestowania. Jak należy intepretować wartość wskaźnika mierzonego przez firmę Markit, wyjaśniamy w "Blajer mówi: Biznes" w rozmowie z Andrzejem Zawistowskim, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki.

Modlin reaktywacja

Po ponad dziewięciu miesiącach przerwy do pracy wraca lotnisko w Modlinie. Pierwszego dnia pracy z podwarszawskiego portu lotniczego skorzystało kilka tysięcy osób. Z wiceprezesem lotniska Marcinem Daniłem rozmawia reporter TVN CNBC Dominik Cierpioł

Barometr rynku pracy

Z najnowszego badania Work Service wynika, że mimo utrzymującego się poziomu bezrobocia, Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają się utraty pracy. Wraz z tą zmianą nastawienia, widoczny jest wzrost oczekiwań płacowych ze strony pracowników. Na ten temat ale też o planach spółki w rozmowie z jej prezesem - Tomaszem Hanczarkiem.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Billewicza zyskuje od początku inwestycji 27,45%. W XIV edycji zarabia on 5,95%. W tej odsłonie wszystkie instrumenty pozwoliły zarządzającemu zarobić. Portfel jest tworzony od kwietnia 2011 roku. W następnej odsłonie pozostawia on kontrakty na ropę naftową i obstawia spadki cen surowca.

Emocje wokół OFE

To zamach na oszczędności Polaków, który da tylko przejściową ulgę dla polityków. Profesor Leszek Balcerowicz po raz kolejny dosadnie krytykuje rządowe plany zmian w systemie emerytalnym

Współpraca nauki i biznesu

Najlepiej wykształcone pokolenie, w którym co trzeci młody człowiek nie ma pracy. Polacy chętnie studiują, odsuwając moment wejścia na rynek pracy, a gdy dyplom w kieszeni praca nie leży na ulicy. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób młodych wynosi 75% i spada od 2008 roku. O tym kogo potrzebuje biznes, a kogo może zatrudnić rozmawialiśmy ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Jakość polskiej nauki

Pierwszy październik to czas powrotu studentów na uczelnie. Jakiego wykształcenia oczekuje pracodawca od pracownika a jakie daje mu szkoła. O stanie polskiej szkoły, oraz jakie kompetencje mogą w niej zdobyć ludzie którzy wchodzą na rynek pracy rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z konfederacji Lewiatan.

Prestiżowe studia

Uczelnie mają swój rating. Po raz pierwszy według nowych zasad Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił potencjał szkół wyższych i wskazał 37 najbardziej prestiżowych, które uzyskały kategorię "A+". O wartości edukacji rozmawialiśmy z Dariuszem Mioduskim z Kulczyk Investments.

Sprzedaż Multikina sfinalizowana

Grupa ITI sfinalizowała transakcję sprzedaży Multikina S.A. spółce Vue-Entertainment Ltd. - poinformowała spółka w komunikacie. Grupa była właścicielem 86 proc. udziałów Multikina, pozostałe 14 proc. należało do długoletniego partnera biznesowego Multikina - Ares Management.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Zmiany w urlopach wychowawczych wchodzą w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jak stosować nowe regulacje w praktyce. Rozmowa z Rafałem Konieckiem, Koniecek Spółka Adwokacka.