Ukraina odwołała planowaną emisję wartych 2 miliardy dolarów obligacji, które miała kupić Moskwa - poinformował w piątek ukraiński minister finansów.
5-letnie obligacje miała kupić Rosja, aby pomóc uniknąć Ukrainie bankructwa.
Przyczyny odstąpienia od emisji nie są na razie znane.
Kroki radykalne
Także wczoraj premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oznajmił, że jego kraj spełni obietnice dane stronie ukraińskiej, jednak pod warunkiem, że "władze Ukrainy będą miały legitymację i będą skuteczne".
- Będziemy kontynuować współpracę z ukraińskimi partnerami we wszystkich sferach. Będziemy się starać czynić wszystko, by spełnić obietnice, które daliśmy. Do tego niezbędne jest jednak, by partnerzy byli aktywni; by władze Ukrainy miały legitymację; by były skuteczne; by o te władze - jak o szmatę - nie wycierano sobie nóg - powiedział szef rosyjskiego rządu, którego cytuje agencja ITAR-TASS.
Rosyjska pomoc
W grudniu zeszłego roku podczas spotkania z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem w Moskwie, do którego doszło po odstąpieniu przez Ukrainę od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na przyznanie Kijowowi kredytu w wysokości 15 mld dolarów na ustabilizowanie gospodarki. Ustalono wtedy także obniżenie o jedną trzecią ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku. Decyzje podjęte w wyniku grudniowych rozmów prezydentów faktycznie uratowały Ukrainę przed bankructwem. Dwaj liderzy porozumieli się wówczas nie tylko w kwestiach finansowych i energetycznych, ale także w sprawie realizacji wielu dwustronnych projektów w innych sferach, m.in. w przemyśle atomowym, lotniczym i kosmicznym. Jednak w końcu stycznia Kreml zadeklarował, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej dopiero po utworzeniu tam nowego rządu. Pierwszą transzę kredytu, która wyniosła 3 mld USD, Ukraina otrzymała jeszcze w grudniu - strona rosyjska kupiła ukraińskie obligacje państwowe na tę kwotę.
Cięcie ratingu
Pierwsza cięcie ratingu Ukrainy miało miejsce pod koniec stycznia. Wówczas S&P obniżyła jej rating z "B-" do "CCC+". Wcześniej ratingi Ukrainy obniżały też agencje Fitch oraz Moody's.
Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com