Najnowsze

Najnowsze

PKO BP: w 2014 r. ożywienie w światowej i polskiej gospodarce

Rok 2014 będzie rokiem ożywienia w światowej i polskiej gospodarce - przewidują specjaliści z PKO BP. Pod koniec roku polska gospodarka może się rozwijać w tempie 3,5 proc. Możemy się także spodziewać realizacji przetargów infrastrukturalnych o dużej wartości.

PE: od 2020 zakaz używania plastikowych toreb

Najbardziej niebezpieczne plastiki, w tym jednorazowe torby, powinny być zakazane od 2020 roku - stwierdził w przyjętej rezolucji Parlament Europejski. PE apeluje także do Komisji Europejskiej, by wprowadziła wymóg recyklingu 80 proc. plastikowych śmieci. Mają to być - jak zaznaczono w komunikacie - elementy unijnej strategii redukcji odpadów z tworzyw sztucznych, o którą europosłowie apelują.

Reforma MFW zablokowana. Przez USA

Miało być więcej środków na ratowanie zadłużonych państw i sprawiedliwszy podział wpływów między bogate i biedne kraje. Przygotowywana od kilku lat reforma Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie dojdzie na razie do skutku przez decyzję amerykańskiego Kongresu.

Członkowie RPP: Gospodarka w 2014 r. urośnie o ponad 3 proc.

Inflacja w najbliższych miesiącach nie będzie dużo wyższa, będzie poniżej 1,5 proc. - mówi Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według jej prognoz PKB w 2014 roku wyniesie 3-3,5 proc. Podobne wartości zakłada prof. Anna Zielińska-Głębocka, także członek RPP.

Polski eksport do Niemiec wzrósł do 38 mld euro. W tym roku będzie więcej?

Niemcy nadal silnym i stabilnym partnerem handlowym. Według danych z GUS za Odrę - między styczniem, a listopadem ubiegłego roku - trafiło w sumie 25,1 proc. naszego eksportu. -Dynamika wzrostu eksportu z Polski do Niemiec utrzyma się w 2014 roku na poziomie z 2013 roku i wyniesie około 4-5 proc. - ocenia Michael Kern, dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska).

Zakaz wędzonych wędlin? Bruksela gotowa do rozmów

Komisja Europejska jest gotowa rozmawiać z krajami członkowskimi, które mogą mieć problem z unijnymi regulacjami dotyczącymi m.in. wędzonych wędlin - zapewnił w Brukseli Frederic Vincent, rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Tonio Borga.

LOT zmienia siatkę. Za granicę polecisz tylko z Warszawy

Narodowy przewoźnik lotniczy wprowadza aktualizację do siatki lotów na ten rok. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami potwierdza zawieszenie rejsów zagranicznych z portów regionalnych. Od marca dalsze połączenia będą obsługiwane tylko przez port w Warszawie.

Były właściciel "Rz" podał wyniki. Lepsze od oczekiwań rynku

Europejska spółka wydawnicza Mecom Group, były właściciel dziennika "Rzeczpospolita" i Grupy Media Regionalne, podała swój szacunkowy zysk za ubiegły rok. Okazał się on znacznie powyżej prognoz - informuje Reuters. Firma dokonała restrykturyzacji i podkreśla, że spadek przychodów z reklam na najważniejszych dla niej rynkach - w Holandii i Danii - ustabilizował się.

Pozywa bank za kredyt we frankach. "Moja rata wzrosła z 2,8 do 5,5 tys. zł"

Tomasz Sadlik przed krakowskim sądem walczy o stwierdzenie nieważności zaciągniętego przez niego kredytu we frankach szwajcarskich. Mężczyzna na antenie TVN24 tłumaczył, że bank udzielając mu kredytu w tej walucie zapewniał go, że taka pożyczka jest bezpieczna. Tymczasem, w wyniku zmian kursów walut, rata pożyczki wzrosła niemal dwukrotnie. Jeśli mężczyzna wygra, może to pociągnąć za sobą falę podobnych pozwów.

68 wzorów pism. Rząd chce ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd chce uprościć procedury administracyjne dla przedsiębiorców. W tym celu chce wprowadzić 68 projektów wzorów wniosków w formie elektronicznej, co w efekcie ma przyspieszyć i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej - poinformowało we wtorek CIR.

Zmowa cenowa producentów nart. Efekt - kara ponad 120 tys. zł

Spółka Sport & Freizeit, przedstawiciel marki Fischer w Polsce, ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK uważa, że firma "przez blisko siedem lat ustalała z dystrybutorami ceny detaliczne sprzętu i akcesoriów narciarskich tej marki". Kara to 122 tys. zł.

Ranking wolności gospodarczej. Polska awansowała na 50. miejsce

Z 57. w roku 2013 na 50. miejsce w 2014 roku awansowała Polska w rankingu wolności gospodarczej. To najlepszy wynik w historii. Zdaniem The Heritage Foundation i "Wall Street Journal", które stworzyły zestawienie, pozostajemy krajem "umiarkowanie wolnym" gospodarczo.

Europrzemysł zaskoczył. Pozytywnie

Produkcja przemysłowa w strefie euro w listopadzie 2013 r. wzrosła o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 0,8 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Producenci mebli z Niemiec skarżą się na polską konkurencję

W 2013 roku niemieccy producenci mebli zanotowali obroty rzędu 31 mld euro, tj. o jeden procent mniej niż w roku 2012. Nie wytrzymują konkurencji z polskimi meblami, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty pracy w Niemczech. Skarżą się także na to, że producenci z Polski otrzymują unijne dotacje.

Eksperci: Żywność będzie drożeć szybciej

Spożywcze zakupy będą droższe. Specjaliści Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewają się zwiększenia dynamiki wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach.

Minister pracy: Polacy powinni godnie zarabiać

- Należy znaleźć subtelną równowagę pomiędzy ochroną a elastycznością pracy - tłumaczył dzisiaj Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24. W ramach likwidacji umów śmieciowych, rząd Donalda Tuska chce nałożyć obowiązek oskładkowania emerytalnego na twórców zatrudnianych na umowach o dzieło. ZUS zyska na tym 2 mld zł, ale 400 tys. osób straci część dochodów. Zmiany mogą wejść w życie już w przyszłym roku.

"Świat", 13.01

Jak świat żegnał Ariela Szarona? Z jakimi problemami zmaga się prezydent Francji François Hollande? Co oznacza atomowe porozumienie z Iranem? Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa maja protesty w Bangkoku? - Na te oraz wiele innych pytań odpowiada wraz z ekspertami Bartosz Węglarczyk w programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Najważniejsze dane świata

WIG20 wzrósł dziś o 1,55 proc. Nowojorski S&P 500 spadł dziś o 1,26 proc. W Warszawie mieliśmy najlepszą sesję od listopada 2013 r. W Nowym Jorku mieliśmy dziś najgorszą sesję od listopada 2013 r. W obydwu przypadkach przyczyną tak dużych zmian może być piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Koniec "śmieciówek", czyli polityczny wyścig o autorstwo pomysłu

Donald Tusk zapowiada walkę z tzw. umowami śmieciowymi. - W 2014 rozpoczniemy prace nad zakończeniem niechlubnej ery "śmieciówek" - podkreśla premier. Opozycja popiera premiera, ale zarzuca rządowi, że podpisuje się pod cudzymi pomysłami. "Fakty" TVN spróbowały ustalić, czyj to pomysł i obliczają, ile kosztować będzie oskładkowanie tych umów.