Najnowsze

Najnowsze

BIEC: Inflacja w styczniu wzrośnie o 0,1 pkt

Inflacja w styczniu wzrośnie jedynie o 0,1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które za pomocą Wskaźnika Przyszłej Inflacji przewiduje z wyprzedzeniem prognozowany kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Przelewamy coraz częściej i coraz więcej

Polacy bogacą się, w ubiegłym roku z naszych kont wyszło ponad 1,5 mld przelewów na kwotę 3,8 bln złotych. Krajowa Izba Rozliczeniowa twierdzi, że 2013 rok był rekordowy jeżeli chodzi o korzystanie z systemu Elixir.

Vattenfall łata dziurę i sprzedaje udziały w Enei. Resort skarbu zaskoczony

Należąca do szwedzkiego rządu spółka Vattenfall sprzedała cały posiadany pakiet akcji polskiej grupy energatycznej Enea SA po 12,5 złotego za akcję, poinformował w środę Deutsche Bank, prowadzący ofertę. Pozyskane środki firma chce przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Jak informuje agencja ISB, zaskoczenia tak szybką decyzją energetycznego koncernu nie kryje Ministerstwo Skarbu Państwa.

Gwiazdy TVN przyciągają najwyższe budżety

Ponad 134 mln złotych tyle w ubiegłym roku zarobiła dla telewizji TVN Ewa Drzyzga i jej "Rozmowy w toku". Z zestawienia wynika, że gwiazdy właśnie tej telewizji najlepiej przyciągają reklamodawców.

Najlepiej na świecie jedzą w Holandii

Holandia ma najzdrowszą i najbardziej pożywną żywność na świecie. Ma też jej proporcjonalnie najwięcej. Holandia wyprzedziła Francję i Szwajcarię. Ostatnie miejsce w rankingu zajął Czad - podała organizacja Oxfam.

Grecy w kryzysie? Fortuny przelali za granicę

Od początku kryzysu finansowego w Grecji jej bogaci obywatele przelali na swe zagraniczne konta 54 mld euro - poinformował szef Wydziału do spraw Przestępczości Finansowej i Gospodarczej (SDOE) greckiego ministerstwa finansów Stelios Stasinopulos.

Wędzona kiełbasa obroni się sama

Wędliniarze z Liszek i ich sojusznicy założyli Komitet Obrony Wędlin Tradycyjnie Wędzonych. Przeciwko unijnym przepisom ograniczającym wędzenie ma wystąpić Rada ds. Produktów Tradycyjnych przy Marszałku Województwa Małopolskiego – informuje „Dziennik Polski”.

"Świat", 14.01

O problemach osobistych prezydenta Francji, które przyćmiły jego plany gospodarcze i o wyborze obywateli Egiptu, którzy decydują o ich nowej konstytucji. Ma ona zabraniać m.in. tworzenia partii politycznych z powódek religijnych. Autorzy magazynu rozmawiali też o masowym zainteresowaniu bankierów filmem "Wilk z Wall Street". O tym rozmawiał Bartosz Węglarczyk z ekspertami w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Samochód z banku dla każdego

Raiffeisen Polbank testuje ofertę, w ramach której każdy etatowiec będzie mógł się cieszyć z prywatnego samochodu służbowego. W Holandii, Belgii, czy Francji ten model znany jest od dawna i cieszy się tam sporą popularnością.

Dlaczego Fundacja WOŚP ma coraz więcej pieniędzy?

Dyskutowanie o finansach Fundacji WOŚP to nasz nowy sport narodowy. W związku z tym, że toczone na ten temat internetowe dyskusje są najczęściej na poziomie delikatnie mówiąc niskim, początkowo chciałem tematu w ogóle nie dotykać. Ale dziś kilka osób chciało się czegoś na ten temat ode mnie dowiedzieć, więc w sumie niech będzie.

"Biznes dla ludzi", 14.01

Kiedy bank wypowie klientowi umowę o kredyt? Jak nie dać się zwolnić? I jak odczytać list od ZUS z wyliczeniami przyszłej i obecnej emerytury? W programie mówiliśmy też o tym, do kogo i w jakich przypadkach przedsiębiorca może złożyć skargę na kontrolę w firmie? Na te pytania odpowiedzi udzielali goście Pawła Blajera w magazynie "Biznes dla ludzi".

3 mln dolarów za stary banknot

Wydrukowany ponad 120 lat temu banknot o nominale 1000 dolarów został sprzedany na licytacji w USA za rekordową kwotę około 3,3 mln dolarów. Licytacją zajmował się amerykański dom aukcyjny Heritage Auctions.

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę o kredyt? Blajer radzi

Przed krakowskim sądem ruszył precedensowy proces o unieważnienie kredytu na mieszkanie zaciągniętego we frankach szwajcarskich. W magazynie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z mecenasem Przemysławem Buczkowskim sprawdzał, kiedy bank ma prawo wypowiedzieć umowę i kiedy ma prawo zażądać większego zabezpieczenia.

Od dziś zakaz reklamy OFE. ZUS w listach informuje, pomagamy je rozszyfrować

Dziś wchodzi w życie zakaz reklamowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Będzie on obowiązywał do 31 lipca 2014 roku. Za ewentualne złamanie tego zakazu funduszom grozi nawet trzy miliony złotych kary. Z kolei już teraz ZUS wysyła Polakom listy, w których przedstawia wyliczenia związane z zebranym kapitałem i przyszłymi emeryturami. Jak poprawnie odczytywać te liczby wyjaśniał Paweł Blajer w magazynie "Biznes dla ludzi".

Deloitte: to będzie rok e-edukacji i e-medycyny

Większe zainteresowanie e-edukacją, rozwój internetowych telemedycyny i rosnąca liczba smartfonów wśród osób powyżej 55. roku życia - to globalne trendy, które według firmy doradczej Deloitte, będą dostrzegalne na rynku nowych technologii w 2014 roku.

Szczeciński Terminal Morski LPG przyjął setny statek

Terminal Morski LPG w Szczecinie, należący do Orlen Gaz - grupa PKN Orlen - od momentu uruchomienia działalności w 2009 roku przyjął już ponad sto statków. W tym czasie przeładowano tam ponad 217 tys. ton gazu.

Włoski Eni rezygnuje z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce

Włosi koncern Eni zrezygnował z dwóch koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w Polsce - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska Paweł Mikusek. Z kolei Reuters poinformował, że Eni zamierza zrezygnować również z trzeciej - ostatniej - koncesji. Powodem ma być trudna sytuacja geologiczna i kwestie związane z regulacjami prawnymi.

Gry komputerowe ułatwią rekrutację? "Powiedzą więcej niż CV"

Coraz więcej firm używa internetowych gier komputerowych, by przetestować zdolności kandydatów do pracy. Technologia pomaga osobom przeglądającym tysiące listów motywacyjnych. W ten sposób mogą się one dowiedzieć o poszczególnych osobach dużo więcej, niż z CV.

"Milion w portfelu", 14.01

W programie "Milion w portfelu" podpowiadamy i sprawdzamy, jak inwestują eksperci, i jakie strategie przyjmują. Dysponują oni portfelem o wartości miliona złotych. Dziś Jacek Rzeźniczek, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami Secum AM.

Hollande ogłasza "pakt" dla Francji. "Musimy iść szybciej i dalej"

Zwiększenie zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm, dialog z partnerami społecznymi - oto główne założenia nowego "paktu odpowiedzialności" dla Francji, który zaprezentował prezydent Francois Hollande. Będzie on działał od przyszłego roku. Rozmowy z przedsiębiorcami na temat jej kształtu mają rozpocząć się 21 stycznia.

PKO BP: w 2014 r. ożywienie w światowej i polskiej gospodarce

Rok 2014 będzie rokiem ożywienia w światowej i polskiej gospodarce - przewidują specjaliści z PKO BP. Pod koniec roku polska gospodarka może się rozwijać w tempie 3,5 proc. Możemy się także spodziewać realizacji przetargów infrastrukturalnych o dużej wartości.

PE: od 2020 zakaz używania plastikowych toreb

Najbardziej niebezpieczne plastiki, w tym jednorazowe torby, powinny być zakazane od 2020 roku - stwierdził w przyjętej rezolucji Parlament Europejski. PE apeluje także do Komisji Europejskiej, by wprowadziła wymóg recyklingu 80 proc. plastikowych śmieci. Mają to być - jak zaznaczono w komunikacie - elementy unijnej strategii redukcji odpadów z tworzyw sztucznych, o którą europosłowie apelują.

Reforma MFW zablokowana. Przez USA

Miało być więcej środków na ratowanie zadłużonych państw i sprawiedliwszy podział wpływów między bogate i biedne kraje. Przygotowywana od kilku lat reforma Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie dojdzie na razie do skutku przez decyzję amerykańskiego Kongresu.

Członkowie RPP: Gospodarka w 2014 r. urośnie o ponad 3 proc.

Inflacja w najbliższych miesiącach nie będzie dużo wyższa, będzie poniżej 1,5 proc. - mówi Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według jej prognoz PKB w 2014 roku wyniesie 3-3,5 proc. Podobne wartości zakłada prof. Anna Zielińska-Głębocka, także członek RPP.