Najnowsze

Najnowsze

Cypr uwalnia depozyty bankowe. System nadal pod kontrolą

Bank Cypru poinformował, że po 10 miesiącach od przejęcia pieniędzy z depozytów, rozpocznie ich uwalnianie - podała agencja Xinhua. Zwolnione mają być lokaty o wartości 950 mln euro, które zostały zamrożone po tym, gdy Cypr otrzymał 10 mld euro w ramach europejskiej pomocy na ratowanie swojego systemu finansowego.

"Świat", 30.01

O sytuacji na Ukrainie oraz tunezyjskiej konstytucji - m. in. o tym z gośćmi programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat rozmawiał Bartosz Węglarczyk.

Tanie budowanie dróg i PKB

Produkcja budowlana w Polsce w 2013 roku spadła o 9 proc. Tak głębokiej recesji nie mieliśmy w żadnej z branż od ponad 20 lat.

"Biznes dla ludzi", 30.01

Jak poprawnie wypełnić PIT-16A? Na ilu umowach może pracować jednocześnie lekarz? Czy w rozliczeniach z urzędami i bankami liczy się data zlecenia przelewu, czy dzień jego zaksięgowania? Z tymi odpowiedzimai na te pytaniania zmierzyli się goście magazynu Pawła Blajera "Biznes dla ludzi".

Papież czyści watykański „establishment finansowy”

Papież Franciszek przyjął w czwartek dymisję kard. Attilio Nicory ze stanowiska szefa watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej. Tymczasowym przewodniczącym tego organu kontrolnego został 66-letni biskup Giorgio Corbellini.

Eksport wieprzowiny do Rosji zablokowany. Straty Polski pójdą w miliony euro?

Powiatowi lekarze weterynarii nie wystawiają już certyfikatów umożliwiających wywóz wieprzowiny do Rosji - ogłosił główny lekarz weterynarii Janusz Związek. To potężny cios w eksport polskiego mięsa. Tylko w 2012 r. jego wartość wyniosła 43,5 mln euro. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Polska krytykowana w sprawie zasiłków. "Lepiej tworzyć miejsca pracy"

Skrócenie czasu pobierania zasiłków dla bezrobotnych z 18 do 6 miesięcy było niezgodne z europejskimi zobowiązaniami Polski - ocenił w raporcie Europejski Komitet Praw Społecznych (ECSR), który badał przestrzeganie Europejskiej Karty Społecznej. Komitet zarzucił także Polsce, że nie realizuje części postanowień Karty.

PGE EJ podpisała porozumienie z samorządami Pomorza. Współpracują ws. atomu

Spółka PGE Energia Jądrowa 1 podpisała w czwartek porozumienie o współpracy z samorządem województwa pomorskiego i pomorskimi gminami, na których terenie może zostać zlokalizowana pierwsza polska elektrownia jądrowa. Program polskiej energetyki jądrowej, przyjęty przez rząd, przewiduje uruchomienie pierwszego bloku do końca 2024 roku. Koszt szacuje się na 40-60 mld zł.

"Financial Times" chwali Polskę za rynki kapitałowe, gani za OFE

Polska na tle borykających się z kłopotami rynków wschodzących jest jak bohater: ma solidną gospodarkę i dobrze rozwinięte rynki kapitałowe, zdolne konkurować z tureckimi czy rosyjskimi. Ale ta reputacja może paść w gruzach przez OFE - pisze "Financial Times".

GUS wstępnie: PKB wzrósł w 2013 roku o 1,6 proc.

Wzrost PKB w całym 2013 roku wyniósł 1,6 proc., po wzroście o 1,9 proc. w 2012 roku - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku. - Szacunki GUS są zbliżone do oczekiwań ekspertów z Ministerstwa Gospodarki - podał resort. Jak dodał, w tym roku wzrost powinien wynieść ok. 3 proc.

Znakomite wyniki oglądalności TVN24 Biznes i Świat

TVN24 Biznes i Świat, drugi kanał informacyjny TVN, w niespełna miesiąc od uruchomienia osiąga bardzo dobre wyniki oglądalności. Badania potwierdzają dynamiczny wzrost liczby widzów zarówno w pasmach poświęconych sprawom międzynarodowym, jak i biznesowym.

Resort chce opłaty zamiast abonamentu. Zapłacisz, nawet jeśli nie masz telewizora

Ministerstwo kultury opublikowało dziś nową "koncepcję zasad finansowania mediów publicznych". Zgodnie z nią zniknąć ma abonament, a na jego miejsce wprowadzona zostanie powszechna opłata audiowizualna. Jej wysokość - 10 złotych od każdego gospodarstwa domowego, niezależnie od tego, czy posiada telewizor. Czy reklamy znikną z publicznych mediów? W dokumencie nie ma na ten temat ani słowa.

"Milion w portfelu", 30.01

- Kapitał gra na spadek cen na rynkach wschodzących. Trudno powiedzieć, kiedy ta gra się skończy - ocenił w programie "Milion w portfelu" Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. - Boimy się, że to co widzieliśmy w ostatnich tygodniach, będzie powodowało stres na rynkach - dodał.

Barroso: Ukraina powinna pójść drogą Polski. To gwarant sukcesu

- Uważamy, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej powinna przebiegać podobnie, jak to było w przypadku Polski - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej. - W 1990 roku polski PKB na osobę był o 100 dolarów wyższy od ukraińskiego. Dziś jest wyższy już o 9 tys. dolarów - dodał. - To pokazuje, jak bliska współpraca z UE przynosi sukcesy - podkreślił.

Niedozwolone praktyki ubezpieczycieli. 10 mln kary od UOKiK

Generali Życie wprowadzało swoich klientów w błąd co do zasad indeksacji składki i sumy ubezpieczenia, a Allianz Polska i Signal Iduna Polska stosowały we wzorcach umownych niedozwolone postanowienia ograniczające ich odpowiedzialność - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ukarał tych ubezpieczycieli grzywną o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

Hongkong najczęściej odwiedzanym miastem świata. Warszawa na 37. miejscu

Warszawa znalazła się na 37. miejscu w rankingu 100 miast świata, które w 2012 roku najczęściej odwiedzali zagraniczni turyści. Najwięcej podróżnych przyciągnął Hongkong. W pierwszej dziesiątce rankingu, aż sześć miast znajduje się w Azji. Top City Destinations Ranking opublikowała firma badawcza Euromonitor International.

Szczurek: wynik cieszy, liczymy na więcej

- Cieszy trochę lepszy od oczekiwań wynik, ale liczymy na jeszcze więcej - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek, komentując zaprezentowany przez GUS wstępny wynik PKB za 2013 rok.