Najnowsze

Najnowsze

Rząd chce przyśpieszyć budowę gazociągów

We wtorek rząd zajmie się ustawą, która umożliwi szybsze wybudowanie najbardziej potrzebnych dużych gazociągów. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, które w procesie inwestycyjnym trwają najdłużej.

Zakładasz firmę? Sprawdź, jak płacić niższy ZUS

Ponad 350 tys. firm powstało w Polsce w ubiegłym roku. Rozpoczynający działalność przez pierwsze dwa lata mają prawo do niższych składek ZUS. Niestety, przepisy są pełne pułapek. Nowi przedsiębiorcy nie zapłacą niższych składek, jeżeli np. ich firma będzie pełnić usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Alior Bank i LPP wejdą do WIG-u 20

LPP i Alior Bank po sesji 21 marca wejdą do WIG-u 20. Natomiast indeks blue chipów opuszczą GTC i Bank Handlowy - podała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych.

Surowsze normy wędzenia wędlin. "Będzie pomoc dla zakładów"

Odpowiednia technologia wędzenia umożliwia spełnienie surowszych norm obecności m.in. benzopirenu; zakłady, które nie spełnią norm, będą mogły otrzymać pomoc z programów unijnych na poprawę technologii - zapowiedział wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Łódź promuje się w Chinach

Województwo łódzkie będzie miało swoje biuro w Chengdu w zachodnich Chinach. Z tego miasta od kilku miesięcy przyjeżdżają do Łodzi pociągi z towarami z Chin, a biuro ma pomóc w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.

Grad wiceprezesem Taurona

Aleksander Grad do 11 maja będzie wiceprezesem spółki energetycznej Tauron. Od lutego były minister skarbu zasiada w radzie nadzorczej tej spółki. Wcześniej Grad pełnił funkcję prezesa jądrowej spółki PGE EJ 1.

Europę zasili gaz z Iraku? Jest propozycja

Władze Azerbejdżanu zaoferowały Irakowi dostęp do swoich gazociągów wchodzących w skład południowego korytarza energetycznego. Ma to ułatwić eksport irackiego gazu do Europy - poinformował w poniedziałek szef dyplomacji Azerbejdżanu Elmar Maharam Mammadiarow.

Portugalia czeka na dobrą falę

Szansą dla portugalskiej gospodarki mogą być zyski z surfingu. Czy rząd postawi na marketing i stworzy centra turystyczne? Sprawdzała to w Portugalii reporterka TVN24 Biznes i Świat.

"Milion w portfelu", 10.02

W programie "Milion w portfelu" Mariusz Pawlak opowiada o swojej strategii inwestycyjnej. W ostatniej odsłonie jego wirtualny portfel skurczył się o sześć procent.

Młody, bogaty i bardzo hojny. Oto ranking filantropów

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan byli w 2013 roku najhojniejszymi filantropami w USA. Organizacji non profit z Doliny Krzemowej przekazali 18 mln akcji popularnego portalu społecznościowego, wycenianych na ponad 970 mln dolarów.

Bułgaria walczy z Turcją. Zablokowane przejście graniczne

Bułgarscy przewoźnicy zablokowali w poniedziałek największe drogowe przejście graniczne z Turcją - Kapitan Andrejewo. Przyczyną jest ciągnący się od ponad pół roku handlowy spór między Sofią i Ankarą. Jego efektem są poważne straty dla obu stron.

Gazociąg Jamalski w obie strony. Jest zgoda URE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowy regulamin eksploatacji polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Dzięki niemu Gaz-System będzie mógł prowadzić aukcje na przesył gazu tą nitką w odwrotną stronę - z Niemiec do Polski. Nowe zasady dziś wchodzą w życie.

Bardzo spokojny dzień na rynku walut

Poniedziałkowy handel na rynku walut należał do najspokojniejszych w tym roku. Ok. godz. 15.30 euro kosztowało 4,17 zł, a za dolara płacono 3,06 zł. Zdaniem analityków, inwestorzy czekają teraz m.in. na krajowe dane dotyczące inflacji i bilansu płatniczego.

Eksport wieprzowiny spada. Branża prosi o pomoc

Branża mięsna wystosowała w poniedziałek list otwarty do premiera Donalda Tuska w sprawie rosyjskiego zakazu importu wieprzowiny z UE. Przez ten zakaz tracą polscy przetwórcy i rolnicy - powiedział szef Związku Polskie Mięso Witold Choiński.

Szwajcaria nie chce imigrantów. "Wygrał populizm"

- Populizm wygrał, choć bardzo nieznacznie - ocenił w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując wyniki referendum w Szwajcarii, w którym 50,3 proc. głosujących i większość kantonów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników.

Atlantycka strefa wolnego handlu coraz bliżej. Umowa wkrótce?

Unia Europejska i USA dyskutują o umowie o wolnym handlu. Sprawa ciągnie się jednak od kilku lat, bo obie strony wciąż nie mogły się porozumieć co do istotnych szczegółów. Wszystko wskazuje, że tę umowę w końcu podpiszą, bo w interesie obu stron Atlantyku jest sprostanie konkurencji azjatyckiej, zwłaszcza chińskiej. W poniedziałek Bruksela przedstawiła propozycje ws. taryf celnych. Komisja Europejska przewiduje, że dzięki porozumieniu gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB).

MON wybrał samolot szkoleniowy. To włoski M-346 Master

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało firmę, która dostarczy polskiemu wojsku zintegrowany system szkolenia pilotów (AJT). Jak informuje MON, wygrała oferta złożona przez włoską firmę Alenia Aermacchi. W ramach systemu dostarczony zostanie też samolot szkoleniowy M-346 Master.

Białoruś zezwoliła na tranzyt unijnej wieprzowiny

Białoruś zezwoliła na tranzyt wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej – poinformowało białoruskie Ministerstwo Rolnictwa. Pod koniec stycznia Białoruś zaczęła zawracać z granicy samochody z wieprzowiną z UE, w związku z wykryciem na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Embargo na import tego mięsa wprowadziła Rosja.

TVN24 i TVN najbardziej opiniotwórcze w 2013 roku

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną w 2013 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Drugie miejsce zajął TVN. Na TVN24 inne media powoływały się w ubiegłym roku niemal 2,8 tys. razy, a na TVN ponad 1,2 tys. razy.

S&P ostrzega Turcję: "Niespodziewana erozja"

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingów Turcji na negatywną ze stabilnej. S&P podkreśla, że nadal widzi ryzyko dla gospodarki, która staje się mniej przewidywalna.

Portugalczycy wracają do tradycji. Pracy szukają w rybołówstwie

Kryzys gospodarczy powoduje, że Portugalczycy coraz chętniej wracają do rybołówstwa. Napotykają jednak na problem - tam też brakuje miejsc pracy, ze względu na wcześniejsze regulacje UE. Przedstawiciele tej gałęzi przemysłu domagają się teraz większej ochrony europejskiego rynku w branży rybołóstwa.

Toyota zwija produkcję w Australii. Przemysł motoryzacyjny w strachu

Toyota zapowiedziała zaprzestanie produkcji samochodów w Australii w 2017 roku - informuje "The Guardian". Japońska firma zatrudnia tam około 2 tys. osób, jednak decyzja władz koncernu odbije się na całym tamtejszym przemyśle motoryzacyjnym, w którym pracuje ponad 30 tys. osób.