Migający awatar i tłumacz dla głuchoniemych. Poznaj technologię znoszącą bariery

Nie słyszą, a grają jak z nut
Nie słyszą, a grają jak z nut
TVN 24
Nie słyszą, a grają jak z nutTVN 24

Za kilka lat problem komunikacyjny z osobami niesłyszącymi może zupełnie zniknąć. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii, które powstają w Polsce, ale zachwycają już cały świat.

Na świecie żyje 70 mln niesłyszących osób, w Polsce około 470 tys. osób. Projekty, które powstają także nad Wisłą mogą sprawić, że te osoby nie tylko będą miały dużo łatwiejsze życie, ale także pomogą w komunikacji całej reszcie słyszących. To ogromny rynek urządzeń i aplikacji, które mogą znaleźć zastosowanie w urzędach, bankach, sklepach, czy gabinetach lekarskich. A właściwie wszędzie tam, gdzie pojawiają się niesłyszący.

Dziki kraj?

Sławek Łuczywek i Przemek Kusimierek, twórcy Migam.pl, którą zachwycił się sam sir Richard Branson, miliarder i założyciel Virgin Group pracę nad rozwiązaniami mającymi pomóc niesłyszącym zaczęli kilka lat temu.

- Wszystko zaczęło się od tego, że do Polski przyjechali nasi niesłyszący znajomi ze Stanów Zjednoczonych. Kiedy dowiedzieli się, jak wygląda u nas pomoc osobom niesłyszącym, jak mało się dla nich robi, że nie było żadnej ustawy skierowanej do nich, to stwierdzili, że żyjemy w dzikim kraju – opowiadają twórcy.

Wtedy młodzi twórcy wpadli na pomysł, aby to zmienić. Teraz w ich warszawskim biurze powstaje system, który może zmienić życie 70 mln ludzi na całym świecie. Dotąd twórcy Migam.pl stworzyli już program tłumaczący filmy na język migowy, czy obszerny słownik języka migowego. – Jest dość popularny. Korzysta z niego ponad 150 tys. osób – mówi Przemek Kusimierek.

Jednak słownik był dopiero pierwszym etapem większego projektu, bo teraz młodzi twórcy pracują nad automatycznym tłumaczem języka migowego. Aby zrozumieć jego działanie trzeba wiedzieć, że osoba niesłysząca ma swój język migowy, który jest zupełnie inny niż język polski chociażby pod względem gramatycznym, składni i myślenia.

Jak to działa?

Automatyczny tłumacz języka migowego będzie tłumaczyć wszystkie języki migowe na języki pisane i mówione i na odwrót. Dodatkowo system przełoży daną kwestię na języki obce włoski, angielski, hiszpański oraz migowe: amerykański (ASL) i polski (PJM) - bo tu też występują różne mutacje języka migowego. Potrafi też rozpoznać migane słowa, a także nauczyć się nowych znaków. Aplikację można zainstalować na komputerze, czy laptopie.

- Wraz z nową wersją, która pomoże nam dokładniej zbierać dane będziemy projektować naszego automatycznego tłumacza na urządzenia mobilne, czyli np. smartfony i tablety – zdradza plany Sławek Łuczywek. - Chcemy, aby za około pięć lat nasza technologia była włączona do urządzenia GoogleGlass. Dzięki temu zniknie problem komunikacyjny, bo każda osoba zainteresowana rozmową w języku migowym, bądź mówionym będzie mogła skorzystać z naszej aplikacji – wyjaśnia Łuczywek.

Opracowywany przez Migam.pl system pomoże niesłyszącym w codziennym życiu, gdy np. będą chcieli załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Wystarczy z aplikacją wgraną na telefon pójdzie do urzędu i bez pomocy tłumacza, którego dziś w większości przypadków trzeba wcześniej umawiać, samodzielnie dogada się z urzędnikami.

Z podobnym problemem niesłyszący spotykają się chociażby w sklepach ze sprzętem AGD i RTV. - Z systemu będą mogły skorzystać też firmy, które chcą sprzedać swoją usługę, bądź produkt osobie niesłyszącej. Z naszą aplikacją zrobią to bez problemu, bo system działa w obie strony – tłumaczy Sławek Łuczywek. – Osoby niesłyszące są wszędzie. Mają takie same potrzeby jak słyszące, więc gdy chcą dokonać np. zakupu pralki, czy wziąć kredyt to napotykają barierę komunikacyjną. Nasz system to zmienia i ją burzy – dodaje.

Zachwyt świata

Automatyczny tłumacz zdobywa uznanie za granicą. W lecie ubiegłego roku zwyciężył w konkursie Virgin Academy, gdzie pokonał 4,5 tys. konkurentów z całego świata, a brytyjska organizacja Nominet Trust umieściła Migam.pl w setce najważniejszych projektów internetowych, które mają wpływ na społeczeństwo. Warto wspomnieć, że obok nich znalazły się tam choćby cyfrowe pieniądze bitcoiny, czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

- Ogłoszenie przez Bransona tego, ze wygraliśmy otworzyło nam furtkę do otrzymania innych nagród i bardzo nam pomogło pod względem rozpoznawalności, byliśmy np. w Stanach, w programie akceleracyjnym zorganizowanym przez AIP Warszawa. Zaczęliśmy pozyskiwać klientów dużych i małych. Z kilkoma już jesteśmy w zaawansowanych rozmowach – twierdzi Kusimierek i dodaje, że twórcy Migam.pl dotąd zainwestowali w rozwój projektu około 2 mln złotych.

– To pieniądze z różnych źródeł: PFERON-u, Microsoftu, Virgin Mobile, czy od klientów. Zakładamy, że poziom rentowności osiągniemy w czerwcu, najpóźniej w lipcu tego roku – dodaje.

Czytanie z ruchu warg

Życie głuchoniemych może ułatwić też aplikacja Arkadiusza Chmielewskiego i Mariusza Stebelskiego z firmy Innovation Technologies. Ich projekt „Mimiczne usta” zainstalowany na komputerze pozwala nie tylko oglądać filmy, czy surfować po Internecie, ale także uczyć osoby głuchonieme, głuche i niedosłyszące czytania z ruchu warg wirtualnego awatara. Jeśli na ekranie laptopa, czy komputera pojawi się tekst twarz awatara będzie odczytywała go wiernie zachowując ludzką mimikę twarzy i ruchy warg.

Wprawdzie aplikację stworzono z myślą o osobach głuchoniemych, ale używać jej może właściwie każdy, także słyszący. Pozwala ona w szybki i przyjemny sposób nabyć umiejętność czytania z ruchu warg i nauczyć się języka migowego. Warto podkreślić, że program dostosuje się do użytkownika w zależności od jego schorzenia. Zatem skorzystają na nim zarówno osoby, które straciły słuch w wypadku, czy niesłyszący od urodzenia.

System stworzony przez Innovation Technologies można być używany wszędzie, gdzie osoba głuchoniema może mieć problem z komunikowaniem się, czyli np. w urzędach, bankach, czy sklepach.

- Proszę sobie wyobrazić taką sytuację. Osoba, która potrafi już czytać z ruchu ust, nie potrzebuje już tłumacza języka migowego, bo sama potrafi odczytać to, co się do niej mówi. Co więcej, jeśli nawet nie słyszy własnych słów, wypowiada je wyraźniej tak, że druga osoba jest w stanie zrozumieć jej przekaz. Okazuje się, że dzięki aplikacji głuchoniemy może dogadać się w społeczeństwie sam, bez osób trzecich. Zaoszczędził tym czas i często uniknął niepotrzebnego stresu – mówi Mariusz Stebelski, współtwórca aplikacji „Mimiczne usta”.

Programu początkowo będzie można używać na komputerach i laptopach z systemem operacyjnym Windows. Jego twórcy zapowiadają jednak, że zostanie też dopasowany do urządzeń Apple’a i zintegrowany z urządzeniami mobilnymi Android i iOS.

Prace nad „Mimicznymi ustami” mają potrwać jeszcze dwa lata. W tym czasie zespół przeprowadzi badania, które pozwolą stworzyć realistyczną animację wszystkich ruchów mimicznych twarzy. To bardzo ważne, bo niektóre słowa „wyglądają” podobnie. – Chodzi o to, że kształt ust jest bardzo zbliżony, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z aplikacji należy też czytać z ruchów szyi i innych części twarzy, które zdradzają faktycznie przekazywane treści – wyjaśnia Stebelski.

Potrzeba inwestora

Twórcy aplikacji szukali finansowego wsparcia z pomocą serwisu crowdfundingowego Indiegogo. – Zbiórka trwa do 21 kwietnia, ale niestety nie uda nam się zebrać kwoty, która pozwoli nam zakupić potrzebny, do badań i analizy mimicznych ruchów, sprzęt. Dlatego szukamy inwestorów i sponsorów, którzy pomogą nam zrealizować projekt – mówi Stebelski i zachęca zainteresowane firmy do kontaktu. – Chętnie usiądziemy do negocjacji – zapewnia.

Pieniądze twórcom przydadzą się, bo aby ich aplikacja zaczęła pomagać niesłyszącym potrzeba jeszcze serii testów i badań. - System można rozwinąć m.in. o większą bazę mimiczną, czy technologię wprowadzania mimiki do komputera i tworzenie modelu 3D – wylicza Stebelski. - Jeśli uda nam się zebrać fundusze, to ruszymy z grubej rury – zapewnia.

Kosmiczna rękawica

Zupełnie inną drogą poszedł zespół projektantów z Ukrainy, który stworzył rękawicę umożliwiającą przełożenie języka migowego na werbalny. Kiedy ich wynalazek o nazwie „EnableTalk” ujrzał światło dziennie został uznany za ten, który na zawsze zmieni i usprawni komunikację głuchoniemych.

- Chcieliśmy przede wszystkim pomóc naszym przyjaciołom, którzy mają problem ze słuchem i zaburzeniami mowy tak, aby mieli możliwość komunikowania się jak wszyscy - mówi programista i jeden z twórców Maxim Osika.

Specjalna rękawica jest wyposażona w sieć czujników, które rozpoznają każdy ruch rąk i dłoni. Kiedy osoba posługująca się językiem migowym wykonuje ruch, to komputer natychmiast zapamiętuje go i przetwarza na słowa języka mówionego. Co ważne twórcy „EnableTalk” zadbali, aby ich wynalazek tłumaczył wykonane ruchy i gesty także na języki obce.

System działa zarówno na stacjonarnych komputerach, przenośnych laptopach, a ostatnio nawet na smartfonach. Wystarczy, że na wybranym przez nas sprzęcie zainstalujemy wymaganą aplikację. Projekt rękawicy nagrodził już Microsoft przyznając laur Imagine Cup za promowanie innowacyjnych technologii, które mają polepszać jakość życia. Co ważne opracowany przez ukraiński zespół produkt nie jest drogi. Jego rynkowa cena to około 75 dolarów.

Autor: Marek Szymaniak//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP