Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz ocenił, że czeka nas "przełomowy moment", bo globalny koncern Hewlett-Packard ma w środę przyznać, że stosował w Polsce praktyki korupcyjne. To przesuwa nas z Europy Wschodniej do Zachodniej - powiedział.
Komisja Europejska przyjęła w środę wytyczne dla pomocy publicznej w ochronie środowiska i energetyce. Promują one bardziej rynkowe wsparcie energii odnawialnej. Dopuszczają też wsparcie modernizacji infrastruktury energetycznej, co ma być korzystne dla Polski.
Drony były zastosowane już m.in w walce na terenie Libii, Iraku i Somalii. Stany Zjednoczone w polityce obronnej zamierzają wykorzystywać najnowsze technologie. Dlatego też coraz bardziej interesują sie inwestowaniem w bezzałogowy samoloty.
Kontuzja kolana Cristiano Ronaldo, gdyby wyeliminowała go z udziału w mistrzostwach świata w Brazylii, może kosztować Portugalię utratę 220 milionów euro. Według ekspertów brak kapitana reprezentacji uderzyłby nie tylko w budżet federacji piłkarskiej, ale też w jej sponsorów.
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie nadal wynosić 2,5 proc. w skali rocznej. - Stopy powinny być niezmienione co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku - twierdzi prof. Marek Belka, prezes NBP.
Prezydent Rosji Władimir Putin w środę polecił rządowi, by wstrzymał się z przejściem na przedpłaty w handlu gazem z Ukrainą, do czasu przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z Kijowem. Inne zdanie ma premier Dmitrij Miedwiediew, który chce przedpłaty wprowadzić.
Pierwsza umowa z deweloperem w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem zostanie podpisana 21 maja - poinformował w środę wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Ma ona dotyczyć zakupu całego budynku z lokalami lub rozpoczęcia jego budowy.
Ukraina wstrzymała pobieranie rosyjskiego gazu. Kijów nie rozliczyl rachunków za marzec, bo przekazał Gazpromowi swoją propozycję co do ceny gazu i ilości, jaką chce zużyć, a Gazprom nie odpowiedział - oświadczył w środę ukraiński minister energetyki Jurij Prodan.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosną w tym roku o 2-2,5 proc. w porównaniu do 2013 roku - przewidują specjaliści Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).
Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu Polsce łącznie 179 mln euro na dwa projekty dot. informatyzacji i cyfryzacji. Pierwszy dotyczy budowy platformy cyfrowej do wymiany danych z rejestrów medycznych; drugi - informatycznego systemu powiadamiania kryzysowego. Przyznane środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Jeśli tylko mamy firmę zarejestrowaną w Belgii, prowadzimy tam badania i nie transferujemy zysków, to efektywna stopa opodatkowania podatkiem dochodowym może wynosić nawet 6,8 proc. - przekonywał w środę podczas polsko-belgijskiego forum gospodarczego Marc De Mil z ministerstwa finansów Belgii, który zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestycji w tym kraju.
Waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych możliwa będzie częściej niż raz w roku, jeśli częściej będzie podnoszona wysokość płacy minimalnej - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w środę w Senacie.
Przez najbliższe 4 lata, co rok Stany Zjednoczone będą zmniejszały budżet na wojsko o 50 mld dolarów. Zmienia się struktura wydatków na armię, a także priorytety w podejmowaniu międzynarodowych zobowiązań. Czy USA nadal będzie w stanie pełnić rolę "Superpolicjanta"?
W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nabór wniosków na premie dla młodych rolników. Będzie mogło z nich skorzystać ok. 7,8 tys. osób. Na ten cel przeznaczono 189 mln euro - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.
Pożyczka hipoteczna jest jednym z najtańszych kredytów jakie możemy uzyskać w banku - zachwalają eksperci. Zalety to niskie oprocentowanie i długi okres spłaty. Dziennikarze TVN24 Biznes i Świat wyjaśniają, gdzie i jak pożyczyć pieniądze najtaniej.
Producent samochodów marki volvo wstrzymał współpracę z rosyjskim producentem czołgów uralvagonzavod. Współpraca została zawieszona z powodu napiętej sytuacji między Ukrainą i Rosją.
189 przedsiębiorstw w I kwartale br. ogłosiło upadłość; to o 19,6 proc. mniej niż w I kwartale 2013 r. - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE szacuje, że w całym 2014 roku z rynku zniknie 787 firm, czyli o 11,2 proc. mniej niż w 2013 r.
Stopy procentowe pozostają bez zmian - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy Rada nie zmienia wysokości stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków.
Gościem programu jest Piotr Grela z Tradercom Inwestments, który od ostatniej odsłony uzyskał prawie 17 proc. wzrost. Co miało największy wpływ na taki wynik?
Rosja i Chiny są bliskie uzgodnienia kontraktu gazowego, który może zostać podpisany już w przyszłym miesiącu - oświadczył w środę w Pekinie rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz. - Jeśli chodzi o kontrakt Gazpromu, strony są bliskie porozumienia. Jedyna kwestia, która pozostała do uzgodnienia, to cena - powiedział Dworkowicz cytowany przez agencję ITAR-TASS.
Polska wyprzedziła Chiny pod względem eksportu jabłek i stała się największym dostawcą tych owoców na świecie. W sezonie 2012/13 eksport jabłek wyniósł 1,2 mln ton i osiągnął wartość 438 mln euro - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.
- Optymiści powiedzą, że jeszcze nie ma wojny handlowej z Rosją, a pesymiści, że trwa ona od kilku tygodni - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki. Kowalski skomentował w ten sposób problem polskich eksporterów z dostarczaniem towarów do Rosji.
Z Wojciechem Łuczakiem, wydawcą magazynu Raport WTO analizujemy możliwy przebieg agresji Rosji na Ukrainie, na podstawie aktualnego rozmieszczenia rosyjskich wojsk. Łuczak wyjaśnia też dlaczego Rosjanom może zależeć na zajęciu wschodniej Ukrainy.
Aby uzasadnić oczywiste fakty, trzeba czasami wykorzystać każdą dostępną metodę. Tak właśnie zrobił jeden z amerykańskich kongresmenów, który podczas debaty nad budżetem, postanowił na przykładzie ceny Big Maca pokazać wzrost inflacji w ostatnim dziesięcioleciu.
Branża mięsna na zakazie eksportu wieprzowiny traci 3 miliony złotych dziennie - twierdzi minister rolnictwa Marek Sawicki. Konsenkwencje decyzji Rosji ponosi również Spódzielnia Mleczarska Mlekovita. Ile możemy stracić na kolejnych sankcjach Rosji wobec Polski?
Elastyczny czas pracy wprowadziło już 707 firm - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.
Komunikacja, fabryki, hotele - to w tych branżach będzie najwięcej pracy. - Na rynku pracy jest obniżenie bezrobocia. Zapowiada się kolejne zapotrzebowania na pracowników - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. - Żeby nastąpiła poprawa na rynku pracy musi być popyt na pracę. Żeby był popyt muszą być inwestycje - ocenił z kolei Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Zarządzanie wydajnością baterii to coraz większy problem dla posiadaczy "energożernych" smartfonów. Bateria wytrzymuje w nich zazwyczaj krócej niż jeden dzień, potem trzeba ją ponownie ładować, często przez co najmniej godzinę. Jednak może się to zmienić - pisze CNN Money.
Największy producent samochodów na świecie, japoński koncern Toyota, wzywa do warsztatów 6,39 mln samochodów na całym świecie z powodu pięciu różnych problemów technicznych. Do skontrolowania jest 27 modeli, w tym Yaris, SUV RAV4 i Corolla.
W dobie kryzysu nie tylko Europa zastanawia się, jaka przyszłość czeka młodych ludzi. Amerykanie też wiedzą, że ciężka praca i dobre wykształcenie nie wystarczy, żeby żyć dostatnio. Na młodych czeka już inna gospodarka niż na ich rodziców - pisze CNN Money.