Walka o najwyższe unijne stanowiska nadal trwa. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy na jakie, po patowym szczycie w Brukseli, mają szansę Polacy. Wraz z ekspertami przeanalizujemy także, jak rosyjska gospodarka zareaguje na rozszerzenie przez USA sankcji. Opowiemy wam również o historii GPS - dziś ten światowy system nawigacji obchodzi 19. urodziny.
Środowy szczyt przywódców państw UE w Brukseli zakończył się brakiem porozumienia w sprawie obsady najwyższych stanowisk. Kolejny szczyt w tej sprawie ma się odbyć 30 sierpnia.
Włoszka Federica Mogherini uchodzi za faworytkę na stanowisko szefa dyplomacji UE. Wśród kandydatów wymieniany jest też polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i komisarz ds. współpracy międzynarodowej Bułgarka Kristalina Georgiewa. Z kolei na objęcie funkcji szefa Rady Europejskiej szanse ma duńska premier z obozu socjalistów Helle Thorning-Schmidt, ale także b. premier Estonii Andrus Ansip oraz b. premier Łotwy Valdis Dombrovskis. Od kilku dni krążyły pogłoski o możliwej kandydaturze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Według doniesień prasowych, miałaby go do tego namawiać Angela Merkel. Przywódcy państw zapowiedzieli też, że rozszerzą sankcje na rosyjskie firmy.
Sankcje na Rosję i podsłuchy na Kubie
Na ten krok zdecydowały się też Stany Zjednoczone. Sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, obejmują koncern Rosnieft i bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Sprawdzimy, jak na te kroki reaguje rosyjska giełda i waluta.
Sprawdzimy także, jak może zakończyć się "powrót" Rosjan na Kubę. Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego pod Hawaną, z czego zrezygnowała w 2001 roku tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu. Wraz z naszymi gośćmi przyjrzymy się najnowszym doniesieniom na temat konfliktów na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
Wybór Polaków trwa
Nie zabraknie też wiadomości gospodarczych. Na OFE zdecydowało się ponad 600 tysięcy ubezpieczonych. Jest szansa, że do końca lipca w OFE zostanie ich ok. miliona. O tym, na ile jest to możliwe, zapytaliśmy Izabelę Leszczynę z Ministerstwa Finansów.
Wiele uwagi poświęcimy systemowi nawigacyjnemu GPS. Obchodzi 19. urodziny
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat