Najnowsze

Najnowsze

Rosja przykręciła kurek z gazem. Bez wpływu na dostawy do Europy Zachodniej

Rosyjski gaz płynie do Europy przez Ukrainę stabilnie - poinformował we wtorek rzecznik Gazpromu. Eustream, operator słowackiego rurociągu również poinformował, że przepływ gazu do Unii Europejskiej przez Słowację działa normalnie. W poniedziałek Moskwa wprowadziła przedpłaty dla Ukrainy za surowiec, co jest równoznaczne ze wstrzymaniem dostaw.

RPP wybaczy Markowi Belce? Komentuje prof. Marian Noga

- Rynki finasowe już wiedzą, że naprawdę decyzji już nie podejmuje jeden człowiek, tylko cała Rada Polityki Pieniężnej, nawet taki człowiek, który jest jej przewodniczącym - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, prof. Marian Noga były członek RPP.

Belka oko w oko z Radą. "Będę się musiał tłumaczyć"

Przed prezesem Narodowego Banku Polskiego trudna rozmowa z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Rada zbiera się dziś na jednodniowym roboczym posiedzeniu. Ma w nim uczestniczyć Marek Belka, który prawdopodobnie będzie musiał wytłumaczyć się ze słów, które padają w nagraniach opublikowanych przez tygodnik "Wprost". Posiedzenie RPP już się rozpoczęło.

17.06 Rady Polityki Pieniężnej wybaczyła prezesowi NBP

Oświadczenie RPP można odczytać jako wybaczenie prezesowi NBP jego obraźliwych słów i zakończenie afery przynajmniej w kontekście polityki pieniężnej. Na świecie rynki już się szykują na jutrzejsze prognozy i konferencję po posiedzeniu Fed. Dzień na rynkach - relacjonują Rafał Hirsch i Mateusz Walczak.

Gazowa pułapka? Zobacz, kto boi się przerw w dostawach

Ukraina odrzuciła proponowaną jej przez rosyjski koncern Gazprom cenę za dostawy gazu w wysokości 385 dol. za tysiąc metrów sześciennych surowca. Rosja z kolei nie zgodziła się na kompromisową ofertę KE, zgodnie z którą Ukraina płaciłaby w zimie 385 dolarów, a latem 300 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. Sprawdzamy, kto w Europie żyje z rosyjskiego gazu.

Kolejne problemy z zapłonem. General Motors wzywa do serwisów

Amerykański koncern General Motors ogłosił w poniedziałek kolejną wielką akcję naprawczą swych samochodów z powodu wadliwego zapłonu. Tym razem wezwał do serwisów 3,4 miliona limuzyn marek Chevrolet, Buick i Cadillac. Usterka może prowadzić do nagłego wyłączenia silnika i wypadku.

Niewielkie wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi wzrostami najważniejszych indeksów, przede wszystkim za sprawą lepszych niż oczekiwano danych z amerykańskiej gospodarki.

Ukraina chce kupić gaz od europejskich firm. Dziś rozmowy

Delegacja Ukrainy będzie rozmawiać dziś na forum energetycznym w Budapeszcie o kupnie gazu od europejskich firm - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobolew. Według niego koncerny z Europy są gotowe dostarczać gaz Ukrainie.

"Świat", 16.06

W programie "Świat" Bartosz Węglarczyk Magdalena Ogórek rozmawiali z gośćmi m. in. o aferze podsłuchowej i o reakcji na nią opinii międzynarodowej.

Po rozmowie Belka-Sienkiewicz. Opisujemy kulisy prac nad zmianami w NBP

W czasie rozmowy Belka-Sienkiewicz projekt założeń do zmian w ustawie o NBP nie był jeszcze publicznie dostępny - ustalił tvn24bis.pl. Nie oznacza to, że dokument powstał dopiero po rozmowie, bo mógł istnieć od jakiegoś czasu i krążyć pomiędzy ministerstwami. W obiegu publicznym pojawił się dopiero miesiąc później, po spotkaniu prezesa NBP z szefem MSW. Premier zaprzeczał, jakoby projekt był "owocem tej rozmowy", a cały proces powstawania projektu nazwał "przejrzystym". Dokumenty Rządowego Centrum Legislacji sugerują jednak coś zupełnie innego.

"Biznes dla ludzi", 16.06

Ubezpieczenie OC i AC za granicą, czy impreza integracyjna jest obowiązkowa, błąd w sztuce lekarskiej, odchudzona stawka VAT na karnety do klubów fitnes - o tym mówił Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi".

Bilans: afera podsłuchowa, Ukraina bez gazu

Niezależnie od tego, jak paskudnie, to Belka i Sienkiewicz rozmawiali jak pomóc, a nie jak zaszkodzić państwu polskiemu - powiedział w poniedziałek Donald Tusk o aferze podsłuchowej. Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, ale dostawy tego surowca z kierunku ukraińskiego do Polski przebiegają bez żadnych zakłóceń. Do 13 czerwca br. ponad 245 tys. zadeklarowało, że chcą, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE.

Od sierpnia nowy sposób rozliczania dostaw gazu. Ceny jednak nie mają wzrosnąc

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, umożliwiającą dokonywanie od dnia 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za gaz w jednostkach energii (kWh). Po wprowadzeniu nowych zasad wszyscy odbiorcy będą rozliczani za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość.

Euro na Litwie coraz bliżej, wybito pierwsze monety. Docelowo będzie ich 370 milionów

Litewska mennica wybiła w poniedziałek pierwsze narodowe monety o nominale 1 euro. Do strefy euro Litwa ma przystąpić 1 stycznia 2015 roku. - To jest historyczny dzień. Litwa wkracza do wspólnej europejskiej przestrzeni walutowej - powiedział premier Algirdas Butkeviczius, który zainaugurował, wspólnie z prezesem zarządu Litewskiego Banku Vitasem Vasiliauskasem, wybijanie euro na Litwie.

Morawski: Wiarygodność NBP nie została podważona

- Sugerowanie, że wiarygodność banku centralnego została na długo podważona i to uderzy w nasz rynek zupełnie nie ma sensu. Ten kanał wpływu na gospodarkę nie zadziała - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP.

Woźniak: ukraiński system nie oddzieli gazu na rynek krajowy od tranzytowego

- Ukraiński system jest tak skonstruowany, że ani punkty pomiarowe, ani punkty odbioru nie są tak ustawione, żeby rozdzielać strumień tranzytowy i strumień na rynek krajowy - komentował w poniedziałek na antenie TVN24 Biznes i Świat zaopowiedź wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję dla Ukrainy Piotr Woźniak, były minister gospodarki.