Najnowsze

Najnowsze

Rosja tnie prognozy budżetowe. Przez spadające ceny ropy

Minister gospodarki Rosji Aleksiej Uljukajew poinformował, że rząd obniżył prognozę cen ropy naftowej, na podstawie której konstruowany jest budżet na 2015 r. Wczoraj notowanie tego surowca zanurkowały po tym jak OPEC zdecydował się nie ograniczać produkcji.

Z czego wynika fenomen "czarnego piątku"?

"Czarny piątek" to szał wyprzedaży, który ogarnia niemal wszystkich Amerykanów. - Ludzie nie mogą doczekać się świąt, poza tym to cztery dni weekendu. Dodatkowo entuzjazm budują media i reklamy, które mówią o supercenach i zwiększają entuzjazm. Amerykanie mają oczekiwania obniżki na poziomie 30 i więcej procent - mówił na antenie TVN24 BiŚ Tony Housh, członek Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlu.

Sejm ściął opłaty za płacenie kartą

Od 2015 r. opłata interchange pobierana przez banki podczas płatności kartami będzie wynosiła maksymalnie 0,3 proc. - przewiduje nowela ustawy o usługach płatniczych, którą uchwalił w piątek Sejm.

KE o Polsce: kraj ambitnych reform

Polska została wskazana przez Komisję Europejską, jako kraj, który przeprowadził reformy strukturalne wpływające na poprawę pracy i wzrost zatrudnienia. Chodzi m.in. o łatwiejszy dostęp do zawodów regulowanych, czy też przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Winyle wracają do łask. Zobacz, co stoi za ich popularnością

Od 18. lat nie było tak dużej sprzedaży płyt winylowych - poinformowało BBC. Co ludzi skłania do ich zakupu? Okazuje się, że nie tylko sentymenty, ale też wyjątkowa oprawa w jaką są wyposażone płyty. To plakaty sprzedawane wraz z płytami, czy wycinki prasowe. Polscy muzycy nie pozostają w tyle i wydają własne płyty winylowe. Zawiłości popularności płyt winylowych wyjaśniał dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

Polska gospodarka rośnie, ale nieco słabiej

PKB w III kwartale 2014 r. wzrósł o 3,3 proc. rok do roku, w porównaniu ze wzrostem - po korekcie - o 3,5 proc. w drugim kwartale - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To dane zgodne w wstępnymi szacunkami urzędu opublikowanymi w połowie października.

Cameron chce postawić szlaban imigrantom, również z Polski. "Bez świadczeń, łatwiejsza deportacja"

Ograniczenie imigracji z krajów Unii Europejskiej i spoza niej, uczynienie systemu bardziej sprawiedliwym - takie zmiany planuje premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Brytyjski premier przedstawił plan konkretnych zmian, który mają do tego doprowadzić. Cameron zapowiedział też, że zażąda od Unii Europejskiej zmiany jej traktatów założycielskich, aby Wielka Brytania mogła ograniczyć migrację z UE.

"Czarny piątek" kontra "cyberponiedziałek". Zakupowy obłęd w USA rozlewa się na świat

Dziś w Stanach Zjednoczonych "czarny piątek". Ale to tylko początek szaleństwa związanego z wyprzedażami. Po kilka dni później sklepy organizują "cyberponiedziałek". W tym czasie obniżki obejmują wyłącznie sklepy online. Szacuje się, że podczas "czarnego piątku" sprzedawane są towary o wartości 57,4 mld dolarów, natomiast podczas "cyberponiedziałku" sprzedawane są towary warte 2,3 mld dolarów. Proporcje się zmieniają, i coraz więcej towarów schodzi w "cyberponiedziałek".

Szał zakupów czas zacząć. Kolejki i walki między półkami

Spora grupa klientów zajęła strategiczne pozycje już kilkanaście dni temu. Przed niektórymi centrami handlowymi wyrosły prawdziwe miasteczka namiotowe. Dziś przekonają się, czy było warto. Drzwi amerykańskich supermarketów staną otworem i rozpocznie się tradycyjne, zakupowe szaleństwo.

Wciąż więcej osób przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, niż z niej wyjeżdża

260 tysięcy osób wyniosła migracja netto - różnica między osobami wyjeżdżającymi z Wielkiej Brytanii a przyjeżdżającymi do niej na dłużej niż trzy miesiące, z uwzględnieniem zagranicznych studentów i azylantów - w okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2014 r. Poinformował Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).

Rubel spada w przepaść. Przez ropę

Rubel gwałtownie traci na wartości. W piątek na otwarciu giełdy w Moskwie za dolara płacono 49,47 rubli, czyli o 0,82 RUB więcej niż na czwartkowym zamknięciu. Za euro dawano 61,70 rubli, tj. o 0,77 RUB więcej niż w czwartek na koniec dnia.

Po decyzji OPEC ropa bardzo mocno tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo silnie spadają po spotkaniu OPEC - podają maklerzy. Państwa członkowskie kartelu zdecydowało, że nie ograniczą produkcji ropy.

28.11 Rubel i ropa, czyli nieszczęścia chodzą parami

Rano kolejne rekordy biła ropa naftowa i rosyjski rubel. Giełdy na Zachodzie spadały ciągnięte w dół przez taniejące spółki naftowe. Kilka procent w dół poleciały też srebro i miedź. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

"Superdrzewo" uratuje Peru? Może zastąpić cały las

Zanieczyszczenie powietrza w Limie, stolicy Peru czterokrotnie przekracza zalecane limity. Trwają więc prace nad sposobami ułatwienia sobie życia, w tak zatrutym powietrzu. Szansę Peruwiańczykom dał emerytowany inżynier, który w centrum miasta postawił "superdrzewo".

"Rozmawiaj tak, jak w domu". Trwa walka o zminimalizowanie opłat roamingowych

Całkowite zniesienie kosztów roamingu w Unii Europejskiej nie jest możliwe. Proponowała to już w zeszłym roku Komisja Europejska. Teraz kraje członkowskie pracują nad nowym kształtem rozwiązań obniżających koszty roamingu. Tak, by nie był odczuwalny dla kieszeni abonentów. Duże podziały nie ułatwiają jednak osiągnięcia porozumienia.

Polskie porty dogonią niemieckie?

Według nowych przepisów odprawa towarów w polskich portach ma trwać 24 godziny. Przedsiębiorcy są sceptyczni - informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza".

OPEC walczy o długofalowe zachowanie udziału w rynku ropy

OPEC podjął w czwartek na szczycie w Wiedniu decyzję o tym, że nie ograniczy wydobycia ropy, by podbić jej cenę. Zdaniem ekspertów zbyt niska cena z czasem zaszkodzi wszystkim krajom kartelu, ale walczy on teraz o długofalowe zachowanie udziału w rynku ropy.