Wśród stu szkół o najwyższych średnich wynikach z egzaminów gimnazjalnych i najwyższych wskaźnikach EWD (miernik tego, o ile wzrosła wiedza ucznia) połowa to placówki niepubliczne. Eksperci przekonują jednak, że jeżeli dla ucznia liczą się dobre wyniki, placówki publiczne osiągają podobne - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Analiza sieci prywatnych gimnazjów, którą przeprowadził "Dziennik Gazeta Prawna", pokazuje ogromne rozwarstwienie - oświata niepubliczna jest przede wszystkim dla wielkomiejskich dzieci, których rodzice są gotowi słono zapłacić.
Bezpieczeństwo i lepsze efekty
Największy wybór prywatnych placówek jest na Mazowszu, gdzie aż 14 proc. wszystkich szkół to gimnazja niepubliczne. Najmniejszy - na Podkarpaciu, gdzie szkoły prywatne to 4,74 proc., i w województwie opolskim, gdzie wskaźnik ten wynosi 6,49 proc. Rodzice wybierają szkoły niepubliczne między innymi dlatego, że obawiają się przepełnionych szkół rejonowych; uważają, że niepubliczne gimnazjum będzie bezpieczniejsze; i wierzą, że płatna edukacja przyniesie lepsze efekty. Nie bez przyczyny.
Autor: mw / Źródło: Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu