Najnowsze

Najnowsze

Pęka solidarność w Unii Europejskiej. To koniec izolacji Rosji?

Unijna jedność wobec Moskwy zdaje się pękać. Część państw chce sprzedawać Rosjanom mięso, a Francja coraz głośniej mówi o dostarczaniu Mistrali. Nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel twierdzi, że czas dostarczyć Rosji jakieś rozwiązanie. Prorosyjską politykę prowadzi węgierski premier Viktor Orban, który zaprosił do Budapesztu prezydenta Władimira Putina. Prymat zysku nad wartościami udowodnił Gazprom, któremu dwa włoskie banki zdecydowały się pożyczyć ponad 800 mln euro. Biznes z Moskwą, mimo jej chłodnych relacji z Waszyngtonem, robi też amerykański firma Orbital Sciences - za miliard dolarów dostarczy Rosjanom silniki do ich rakiet kosmicznych.

Łukasiewicz o "frankowiczach": bankom nie opłaca się "dokręcanie klientom śruby"

Propozycje Związku Banków Polskich pomogą w rozwiązaniu problemu płynności kredytobiorcy we franku. Jest szansa, że ci będą kredyt spłacać zadłużenie, czasami płakać i spłacać, ale jednak nie stracą płynności finansowej - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Aleksandra Łukasiewicz z Expandera. Dodała, że dziś, także dzięki niedawnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, zadłużeni w euro są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż kredytobiorcy frankowi.

Jarczewski: trzeba zwiększyć produkcję żywności o 60 proc.

- Są regiony świata, gdzie brakuje jedzenia. Dzisiaj ludzi jest 6,6 mld, a w 2050 będzie nas już 9 mld. Trzeba zwiększyć produkcje żywnościową o 60 proc. Ale należy zrobić to w sposób zrównoważony - podkreślał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

"Frankowicze" masowo zaczną ogłaszać upadłość? "To droga donikąd"

"Frankowicze", którzy będą mieli problemy ze spłatą kredytów, mogą masowo ogłaszać upadłość konsumencką - uważają prawnicy. Przed pochopnymi decyzjami ostrzegają jednak bankowcy. Ich zdaniem raty kredytów we frankach zbyt mocno nie wzrosną, a ogłaszanie upadłości to droga donikąd.

To już ostatnie obniżki na stacjach. Wkrótce ceny ropy odbiją

Zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Jakie będzie to miało konsekwencje dla rynku paliw zapytaliśmy na antenie TVN24 BiŚ. - W nadchodzącym tygodniu należy spodziewać się jeszcze spadków cen w okolicach 5 -7 groszy na litrze. Potem ceny powinny ustabilizować się na poziomie 4,25 zł za litr benzyny - prognozuje Urszula Cieślak z BM Reflex. Podobnie uważa Dorota Sierakowska z DM BOŚ: - Jesteśmy blisko minimów sprzed kilku lat. Można się spodziewać, ze notowania ropy spadną jeszcze, ale na krótko.

"Świat", 23.01

Gościem programu "Świat" była Danuta Hubner, eurodeputowana i była komisarz Unii Europejskiej. Jolanta Pieńkowska pytała ją m.in. o szczyt ekonomiczny w Davos, sytuację na Ukrainie, sankcje wobec Rosji oraz perspektywy dla "frankowiczów".

Hubner w TVN24 BiŚ: Polska w eurolandzie? Nie możemy tego odsuwać w nieskończoność

- Gdyby Polska była w strefie euro, to bylibyśmy chronieni przez Europejski Bank Centralny, a nasza waluta nie byłaby aż tak bardzo zdewaluowana. Teraz musimy tworzyć bardzo duże rezerwy na wypadek zmiany kursów walutowych - powiedziała w programie “Świat” Danuta Hubner, eurodeputowana i była komisarz Unii Europejskiej. - Trzeba myśleć o tym, czy odsuwanie w nieskończoność wejścia do strefy euro jest dobrym rozwiązaniem dla Polski. Ja myślę, że nie - zaznaczyła.

"Sposób na Franka", 23.01

W programie "Sposób na franka" wyjaśniamy wasze wątpliwości dotyczące franka szwajcarskiego. Paweł Blajer wraz z ekspertami tłumaczył m.in. jak negocjować z bankiem zmianę warunków kredytu, czy opłaca się przewalutowanie kredytu walutowego na złote oraz... jak znaleźć pracę w Szwajcarii.

Szwajcowski: Pelion nie jest narażony na ryzyko kursowe

Dynamika zmian w kursach walut, jakie ostatnio obserwujemy ma ogromny wpływ na prowadzenie biznesu - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Jacek Szwajcowski, prezes Pelionu. Ale jak zaznaczył, rynek farmaceutyczny w Polsce jest na tyle ważny dla dostawców zagranicznych, że zdecydowali się oni prowadzić w Polsce własne przedsiębiorstwa. - W związku z tym większość naszych kontraktów jest denominowane w złotym i nie jesteśmy eksponowani na ryzyko kursowe, które może mieć miejsce - podkreślił.

Młodzi liderzy na start. "Mentors 4 Starters" wyłoni osoby, które zmienią biznes i politykę?

Idea wyszukiwania młodych osób mających potencjał, by zostać liderami w swoich społecznościach lub w biznesie czy na arenie politycznej narodziła się w Davos. - Staramy się dotrzeć do osób, które stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym i wesprzeć je swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym - tłumaczy Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI, a jednocześnie jeden z mentorów biorących udział w programie "Mentors 4 Starters".

Grabowski o propozycjach banków dla "frankowiczów". "Zęby mnie rozbolały, to jest herezja"

- Mam zdrowe zęby, ale jak słuchałem konferencji Związku Banków Polskich to mnie wszystkie rozbolały, a to co mówił wiceprezes ZBP Jerzy Bańka to jest po prostu herezja - uważa Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Związek Banków Polskich skierował dzisiaj do banków propozycję działań dostosowujących warunki obsługi kredytów we frankach do sytuacji rynkowej. Chodzi m.in. o stosowanie ujemnego LIBOR-u dla oprocentowania rat kredytów, a także zmniejszenie spreadu walutowego.

Na czym polega kredyt we franku szwajcarskim? Rafał Hirsch wyjaśnia

Mamy nową specjalność narodową: poszukiwanie franków w bankach. Sporo osób zastanawia się, czy bank udzielając kredytu we franku finansuje ten kredyt faktycznie frankami, czy polskim złotym – co sugeruje, że cała konstrukcja zaczyna wyglądać trochę jak instrument pochodny. Niestety, odnoszę wrażenie, że to poszukiwania jałowe, bo tak naprawdę między jedną i drugą opcją nie ma dużej różnicy.

Polska na czele antyniemieckiej koalicji. Co dalej z płacą minimalną dla zagranicznych przewoźników?

Blok ponad 10 krajów widzi potężne zagrożenie w niemieckich regulacjach dot. płacy minimalnej, które uderzają w przewoźników - uważa wicepremier Janusz Piechociński, który w piątek rozmawiał o tym z premier Ewą Kopacz i komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Elżbietę Bieńkowską. Dodał, że rozwiązania wprowadzone przez Niemcy są "boleśniejsze w swoim wymiarze niż nawet sankcje w wojnie handlowej Kreml-Bruksela".