Najnowsze

Najnowsze

Finansowa broń masowego rażenia. Dlaczego Rosjanie tak boją się odcięcia od SWIFT?

Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami, byłoby potężnym wstrząsem dla jej gospodarki. Bez SWIFT-u wymiana handlowa zostałaby sparaliżowana, co w rezultacie spowodowałoby ekonomiczną blokadę Moskwy. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, ale Bruksela musi brać pod uwagę, że taki krok może obrócić się przeciwko niej.

Bitwa o Debalcewe. Dlaczego separatystom może zależeć na tym regionie?

Odziały prorosyjskich separatystów szykują się do uderzenia na ukraińskie siły rządowe w okolicach miasta Debalcewe w obwodzie donieckim. Dlaczego ta miejscowość jest taka istotna? - Debalcewe jest ważnym węzłem komunikacyjny, kolejowy i drogowy, która przecina najkrótszą drogę łączącą Donieck i Ługańsk. Ewentualne uderzenie z tego regionu zagrażałoby Gorłówce, czyli takiej bramie do Doniecka - mówił Grzegorz Kuczyński z portalu tvn24.pl. Sytuację analizował z nim Wojciech Łukacz, wydawca magazynu "Raport WTO".

"Centralnie zarządzana ekonomia dzielenia się". Eksperci krytyczni

Nie mamy obecnie do czynienia z typowym kapitalizmem; w wyniku rozwoju technologii cyfrowych, pozwalających na nowe formy komunikacji między ludźmi wkraczamy w coś znacznie gorszego - centralnie zarządzaną ekonomię dzielenia się - mówili eksperci podczas panelu w Berlinie.

Zamiast pokojówki robot. Hotel z nietypową obsługą

W Japonii powstanie hotel, w którym gości będą obsługiwać roboty. Będą one wykonywały 90 proc. prac. Dzięki robotom, które w swoich ruchach i zachowaniach przypominają ludzi, hotel ma sporo zaoszczędzić. 10 maszyn będzie obsługiwało 72 pokoje. W zakres ich obowiązków wejdzie m.in. transport bagażu, sprzątanie pokoi i witanie gości w hotelowej recepcji.

Cadillaca nietanio sprzedam. Auto Warrena Buffetta na aukcji

Warren Buffett sprzedaje swojego Cadillaca na aukcji charytatywnej. Samochód jest wart około 12 tysięcy dolarów, jednak obecny właściciel auta to gwarancja dużo wyższej ceny. Poprzedni samochód Buffetta - Lincoln Town Car - został sprzedany za 70 tysięcy dolarów, czyli niemal 3 razy więcej niż był rzeczywiście wart.

Raiffeisen wycofuje się z Polski

Austriacki bank RBI (Raiffeisen Bank International) poinformował w poniedziałek, że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno.

"Świat", 9.02

Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" był Michał Kamiński. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera pytany był m.in. o brak udziału Polski w negocjacjach pokojowych ws. Ukrainy. - Dzisiaj nie ma potrzeby, żeby Polska tam była, bo Polska w inny sposób upatruje rozwiązania tego problemu. Ta misja nie jest misją polską, ponieważ Polska wybiera bardzo wyraźnie wizję europejską w rozwiązywaniu konfliktów. Francuzi i Niemcy chcieli zrobić coś ponadstandardowego w dzisiejszej rzeczywistości europejskiej - tłumaczył.

Ministerstwo Skarbu zwiększa nadzór nad JSW. Żąda zwołania walnego zgromadzenia

Minister skarbu wystąpił do zarządu JSW z żądaniem zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w najszybszym możliwym terminie ws. zmian w składzie rady nadzorczej i statucie spółki - poinformowało MSP. Zaapelował też do związkowców o zawieszenie strajku w spółce. Żądanie resortu skarbu wynika z przejęcia nadzoru nad spółką przez ten resort - przypomina spółka. Wskazuje, że zgodnie z ustawowymi terminami walne może odbyć się za ok. miesiąc.

Zachód ma asa w rękawie w walce z Rosją. To ekonomiczna bomba atomowa

W arsenale broni ekonomicznej, której Zachód może użyć w stosunku do Rosji jest jeden środek, którego siłę ekonomiści porównują do zrzucenia bomby atomowej. Tą bronią jest wykluczenie z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami i innymi instytucjami finansowymi. Materiał Jakuba Loski, TVN24BiŚ.

Na strajku w JSW tracą wszyscy: pracownicy, spółka, kontrahenci. "Firmie może grozić bankructwo"

W wyniku strajku górników straciliśmy 130 mln zł przychodów - powiedziała tvn24bis.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wysyłki węgla z kopalń są zablokowane, na czym cierpią też odbiorcy surowca. Jednym z nich jest ArcelorMittal Poland. - Wstrzymanie dostaw postawiło nas w bardzo trudnej sytuacji, brak węgla koksującego oznacza dla nas wielomilionowe straty - tłumaczyła Sylwia Winiarek, rzeczniczka firmy. Tracą też sami górnicy, którzy nie dostaną pensji za dni, w których uczestniczą w protestach.