Najnowsze

Najnowsze

Polski przemysł w gorszej kondycji

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 54,8 pkt. z 55,1 pkt. w lutym. Zanotowano jednocześnie wyraźny wzrost nowych zamówień, jednak w nieco słabszym tempie - podał HSBC w środowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit.

Blask Gazpromu blednie. Zysk zanurkował o 70 proc.

Klejnot koronny rosyjskiej energetyki traci swój blask - pisze CNN Money. Koncern Gazprom zakończył 2014 roku ze spadkiem zysku netto na poziomie 70 proc. Wyniósł on 189 mld rubli (3,3 mld dolarów). Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy był słaby rubel.

Tajemnicza śmierć spadkobiercy naftowej fortuny. Zamieszana była dziewczyna?

Andrew Getty, 47-letni wnuk miliardera i założyciela koncernu naftowego Getty Oil J. Paula Getty’ego, został znaleziony martwy we wtorek po południu w swoim domu w Los Angeles. Przyczyna śmierci na razie nie jest znana. Amerykańskie media sugerują, że w sprawę może być zamieszana była partnerka Getty'ego.

Jak zbadać pracę ludzkiego mózgu?

Naukowcy wciąż nie mają kompletnej mapy ludzkiego mózgu. Podobnie jak nie rozumieją wszystkich zachodzących w nim procesów. Temu problemowi oraz rozwiązaniom umożliwiającym walkę z chorobami neurologicznymi poświęcone jest Brain Forum w Lozannie. Relacja Karoliny Hytrek-Prosieckiej.

Za prywatną naukę trzeba słono płacić. Przoduje Mazowsze

Wśród stu szkół o najwyższych średnich wynikach z egzaminów gimnazjalnych i najwyższych wskaźnikach EWD (miernik tego, o ile wzrosła wiedza ucznia) połowa to placówki niepubliczne. Eksperci przekonują jednak, że jeżeli dla ucznia liczą się dobre wyniki, placówki publiczne osiągają podobne - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Wielki spadek długów w ZUS

Pomogły m.in. lepsza koniunktura na rynku i abolicja składkowa. O prawie 22 mld zł zmniejszyło się zadłużenie firm z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne – ujawnia środowa "Rzeczpospolita".

"Świat", 31.03

- Mam nadzieję, że sojusznicy z NATO udzielą nam pomocy, ale musimy sami się bronić, zanim przyjdzie pomoc – powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. Jak podkreślił w rozmowie z Jackiem Stawiskim, Polsce potrzebna jest zmiana systemu militarnego, by mogła skutecznie bronić się przed ewentualną rosyjską okupacją.

Prawo, polityka i SKOK-i. Najważniejsze daty

Dwadzieścia lat obowiązywania ustaw o SKOK-ach to czas, w którym na zmianach w prawie ich dotyczących piętno odciskała polityka. Dopiero trzy lata po utworzeniu pierwszej kasy powstała pierwsza całościowa regulacja prawna dotycząca SKOK-ów. Wcześniej kasy działały na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

"Biznes dla ludzi", 31.03

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w walucie obcej; praca podczas urlopu wychowawczego; szkody spowodowane wzrostem napięcia w instalacji elektrycznej; prowadzenie sklepy internetowego - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Ukraina utargowała cenę gazu. Putin zgadza się na ulgę

Rosja przedłuży na drugi kwartał zniżkę na gaz dla Ukrainy przyznawaną kosztem cła eksportowego; taką decyzję na spotkaniu z premierem Dmitrijem Miedwiediewem poparł prezydent Władimir Putin. Miedwiediew powiedział, że rząd zadysponuje utrzymanie ulgi do 1 lipca.

Facebook przeprowadza się do nowej siedziby. Zobacz zdjęcia instagramowiczów

Technologiczni giganci z Doliny Krzemowej chętnie stawiają namacalne symbole swojego sukcesu w postaci majestatycznych siedzib. Najnowszy przykład pochodzi z Facebooka. Mark Zuckerberg poinformował, że założona przez niego firma przenosi się do nowego, liczącego około 122 tys. metry kwadratowe budynku, który został zaprojektowany przez jednego z najsłynniejszych architektów na świecie, Franka Gehry'ego.

"Będziemy przywracać wzrok niewidomym i leczyć depresję". XXI wiek przyniesie przełom w badaniach nad mózgiem?

- W przypadku depresji poszczególne części mózgu przestają się ze sobą komunikować, tak jak powinny. Badamy, jak sprawić, żeby znowu to robiły. Nowy model mózgu pomoże nam odkryć sposoby na tworzenie terapii dla ludzi z poważnymi problemami. Niestety, prawdopodobnie nigdy nie poznamy wszystkich własności mózgu. Gdyby tak się stało, to moglibyśmy go zbudować, a to byłoby nieco przerażające - mówi dr John P. Donoghue z Wydziału Neurologii Uniwersytetu Browna. W Lozannie trwa konferencja Brain Forum, na której spotykają się naukowcy i biznesmeni prowadzący badania nad ludzkim mózgiem.