15 987 osób zadeklarowało w ub.r. dochód do opodatkowania wyższy niż 1 mln zł. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku przybyło 1 377 milionerów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Tak wynika ze wstępnych danych z izb skarbowych za 2014 r. Potwierdzają one tendencję z poprzednich lat – milionerów systematycznie przybywa.
Coraz więcej
Prym wiodą regiony z dużymi miastami, jak Mazowsze, gdzie milionerów było najwięcej - 4 278 w zeszłym roku. Sporo było ich też w Wielkopolsce – 1 692. Ale relatywnie najszybciej bogacą się mieszkańcy regionów, które nie są synonimem zamożności. Procentowo najwięcej milionerów przybyło w Świętokrzyskiem – ich liczba zwiększyła się o jedną trzecią; na drugim miejscu pod tym względem jest Podlasie.
Jak to robią?
"DGP" pisze, że najzamożniejsi Polacy dorabiają się na trzy sposoby. Pierwszy to własna działalność gospodarcza. Korzystne jest tu rozliczenie liniowe według stawki 19 proc. Drugą majętną grupą są wysoko opłacani menedżerowie wysokiego szczebla, którzy np. w zarządach giełdowych spółek zarabiają miliony złotych rocznie. Pozostali to osoby, które czerpią zyski z inwestycji np. w nieruchomości lub dorobili się na giełdzie.
Autor: msz/ / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock