Przegląd prasy. Trzy priorytety rządu Szydło. "Sam rynek nie buduje sprawiedliwego społeczeństwa"

Mateusz Morawiecki: gospodarka to nie tylko wypracowywanie wzrostu
Mateusz Morawiecki: gospodarka to nie tylko wypracowywanie wzrostu
TVN24BiS /
Mateusz Morawiecki: gospodarka to nie tylko wypracowywanie wzrostuTVN24BiS /

Nie będziemy drugim Londynem czy Nowym Jorkiem. Dlatego stawiamy na model rozwojowy, który realizowała np. Korea, Hiszpania, czy Finlandia - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. Mówił też, że "rynek nie buduje sprawiedliwego społeczeństwa". - Po ćwierćwieczu wolności około 60 proc. Polaków nie stać na żadne oszczędności, więc wciąż mamy spore pole do poprawy. Gospodarka to nie tylko wypracowywanie wzrostu gospodarczego - uważa Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju mówił w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że w pierwszych stu dniach rządu Beaty Szydło jego priorytety skupią się na trzech kwestiach. Pierwszą będzie "integracja różnych podmiotów zajmujących się rozwojem oraz nadanie im spójnych ram działania".

Jakie zmiany?

- Trzeba uporządkować elementy istniejącej architektury rozwoju gospodarczego - mówił Mateusz Morawiecki i dodał, że jego drugim priorytetem będzie nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. - Do kwietnia przyszłego roku musimy ją znowelizować i dostosować do wymogów prawa unijnego. W przeciwnym razie nie będziemy mogli ruszyć z wieloma projektami z perspektywy budżetowej 2014-20. Przy tej okazji chciałbym wprowadzić tam jak najwięcej rynkowych mechanizmów "promocji" polskiego biznesu, zgodnych z polityką unijną. Poprzez duże u bardzo duże inwestycje chcielibyśmy dać szansę również firmom mniejszym i średniej wielkości. (…) Trzecia kwestia to odwieczny temat regulacji i deregulacji dla biznesu - mówił Morawiecki.

Wicepremier powiedział również, że "Polska nie jest już na etapie rozwoju z lat 90., kiedy cieszyliśmy się z każdego inwestora stawiającego sklep czy galerię handlową". Dodał, że rząd Beaty Szydło chce jak najszerzej otworzyć drzwi dla kapitału zagranicznego.

- Szczególnie tam, gdzie wokół niego będą tworzyć się firmy kooperujące, będą rozwijane nowe technologie, a sprzedawane produkty będą się cechować coraz wyższą marżą. Chodzi nie tylko o najwyższe technologie, ale też sektor szeroko rozumianych usług dla biznesu - powiedział Morawiecki.

Atmosfera biznesu

Szef resortu rozwoju powiedział również, że "trzeba przyjrzeć się koncepcji połączenia działań Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Państwowych Inwestycji Rozwojowych (PIR) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP)". - Mając na uwadze to, żeby nie przytłoczyć takiej instytucji rozwoju bankowymi procedurami BGK. Dziś PIR czy ARP mają większą elastyczność działania. Na pewno chcemy, żeby te instytucje działały w sposób skoordynowany - mówił Morawiecki. Wicepremier odniósł się również do raportu Doing Business Banku Światowego, w którym Polska zajęła ostatnio 25. najwyższe miejsce w historii. Nasz kraj wyprzedził m.in. Szwajcarię, Francję, czy Hiszpanię. Przed nami jednak wciąż była Estonia, Islandia, czy Litwa.

- W ostatnich kilku latach udało nam się zanotować w rankingu Doing Business pewien postęp, chociaż jego część wynikała ze zmian metodologii. Mam świadomość, że w kilku kategoriach da się jeszcze poprawić naszą pozycję m.in. w zakresie przyłączania do sieci elektroenergetycznej, prawa budowlanego czy w obszarze płacenia podatków. To będą priorytety we współpracy horyzontalnej z innymi resortami. Na pewno chcemy być w czołówce krajów budujących dobrą atmosferę dla biznesu - powiedział Morawiecki.

Budowa PKB

Pytany jak rząd chce zwiększyć udział przemysłu w gospodarce i dlaczego nie stawiać w większym stopniu na usługi Morawiecki odpowiedział, że "świat zachodni buduje swoje PKB na podstawie usług, ale tych o najwyższej jakości dodanej: marketingowych, doradczych, finansowych czy informatycznych".

- Sprzedaje swoje wypromowane w ostatnich 20,50 czy 100 latach marki. My za to płacimy. Sami nie mamy aż takiej skali i trudno sobie wyobrazić, że np. w usługach finansowych będziemy drugim Londynem czy Nowym Jorkiem. Dlatego stawiamy na model rozwojowy, który z sukcesem realizowały kraje, które 20-30 lat temu były na podobnym poziomie jak my obecnie. Mam na myśli Koreę, Hiszpanię czy Finlandię. Tam postawiono bardzo mocno na rozwój poszczególnych branż przemysłu i zaproszenie kapitału zagranicznego do konkretnych sektorów gospodarki. Wspierano przy tym lokalny biznes w ekspansji i eksporcie - powiedział Morawiecki i dodał, że Polska ma instytuty badawcze, firmy, ale potrzeba sprężenia tego wszystkiego w jeden mechanizm.

- Reindustrializacja to nie jest moda - uważam, że trzeba rozsądnie dbać o polski przemysł. Jednocześnie przy wsparciu państwa i samorządów powinniśmy mądrze wspierać powstawanie takich miejsc, jak np. nasza Dolina Lotnicza - dodał.

Wicepremier powiedział również, że rząd Beaty Szydło będzie zachęcał firmy, aby zwiększyły nakłady inwestycyjne i wykorzystały wolne środki.

- Udział inwestycji w naszym PKB wynosi ok. 19 proc., w sąsiednich Czechach jest to 25 proc. i myślę, że co najmniej do takiego poziomu powinniśmy dążyć. (…) Chcemy udrażniać mechanizmy inwestycyjne firm, promować partnerstwo publiczno-prywatne, zachęcić mały i średni kapitał przez szerokie programy poręczeń i gwarancji, jak choćby program de minimis - powiedział Morawiecki.

Wzrost dla społeczeństwa

Morawiecki mówił również, że program gospodarczy PiS jest komplementarny, spójny i potrzebny Polsce. A rząd Beaty Szydło chce budować w Polsce społeczną gospodarkę rynkową, zgodnie z konstytucją.

- Nasz rząd zauważa, że owoce wzrostu mogą być bardziej sprawiedliwie dzielone. Ten tort wciąż nie jest bardzo duży, ale elementy społeczne programu powinny służyć lepszemu jego podziałowi. Nie polega to na wydawaniu na ten cel co 3 lata kolejnych dziesiątków miliardów złotych. Chcemy wspierać najmniej zarabiających i mamy na uwadze, że te pieniądze pójdą na konsumpcję podstawowych towarów produkowanych w kraju, a część zasili oszczędności. (…) Programy prospołeczne nie muszą stać w sprzeczności z dbałością o dobrą kondycję finansów publicznych - powiedział Morawiecki. Pytany, czy wolny rynek nie jest w stanie sam spełnić marzenia o dobrobycie, odpowiedział, że "sam rynek nie buduje sprawiedliwego społeczeństwa". - Potrzeba wyraźnych działań prospołecznych. Po ćwierćwieczu wolności około 60 proc. Polaków nie stać na żadne oszczędności, więc wciąż mamy spore pole do poprawy. (…). Gospodarka to nie tylko wypracowywanie wzrostu gospodarczego, to część społecznej układanki. Musi służyć interesom ogólnonarodowym - powiedział Morawiecki.

Autor: msz/gry / Źródło: Puls Biznesu,

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Marek Mytnik

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie ceł na nawozy importowane do Unii Europejskiej z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, wstrzymało się od głosu 78.

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Źródło:
PAP

Duńska organizacja Green Power Denmark poinformowała o wykryciu "podejrzane komponentów" w importowanych z zagranicy podzespołach infrastruktury energetycznej. Podobne przypadki wcześniej odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sprowadzanych z Chin falownikach dla farm słonecznych również znajdowano budzące niepokój elementy.

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

Źródło:
PAP

Wydatki na obsługę długu publicznego osiągnęły bezprecedensowy poziom - zauważa "Rzeczpospolita". Za rosnącymi kosztami stoi krajowa polityka - zdominowana przez nieustanną kampanię wyborczą i wzrost wydatków socjalnych.

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ponad 90 procent przebadanych próbek e-papierosów nie spełnia wymogów określonych w ustawie - poinformowała aspirant Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z obowiązującym prawem takie produkty nie powinny trafiać do sprzedaży.

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed "nowym typem oszustwa", w którym przestępcy podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Fałszywe wiadomości dotyczą rzekomych błędów w danych lub zamrożonych kryptowalut i mają na celu wyłudzenie pieniędzy oraz danych osobowych.

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 111 tysięcy dolarów. W przeliczeniu to ponad 416 tysięcy złotych. Inwestorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku kryptowalut.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie przekazania ponad 337 milionów złotych do depozytu sądowego, zamiast do jednostek publicznej radiofonii i telewizji. W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Maciej Świrski powiedział, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na prezesa NIK Mariana Banasia za przekroczenie uprawnień.

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Źródło:
PAP

Spółka MS Frocks, należąca do grupy Monnari Trade, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie pakietu akcji spółki PBH – poinformowało Monnari w komunikacie. PBH SA jest właścicielem między innymi znaków towarowych Quiosque, Laurella i Akardo.

Znana polska firma szykuje przejęcie

Znana polska firma szykuje przejęcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Bodrum, tureckiego kurortu nad Morzem Egejskim, zapowiedział wprowadzenie opłat dla turystów - podał dziennik "Milliyet".

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Źródło:
PAP

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga dotycząca opłat za bagaż podręczny, którą złożyły organizacje konsumenckie z dwunastu państw. Ich zdaniem siedem tanich linii lotniczych narusza unijne przepisy, żądając dodatkowych opłat za przewóz bagażu o standardowych wymiarach.

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Źródło:
PAP

Justin Sun, miliarder wywodzący się z Chin, który w 2023 roku został oskarżony o manipulacje rynkowe, ujawnił, że posiada największy udział w kryptowalucie powiązanej z Donaldem Trumpem. Zapowiedział również swoją obecność na ekskluzywnej kolacji organizowanej przez prezydenta dla czołowych inwestorów memecoina $TRUMP. Wśród zaproszonych gości znajdzie się także polski inwestor Mateusz Patrowicz.

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Źródło:
PAP

W środę Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która zobowiązuje deweloperów do ujawniania cen mieszkań. Jedna z nich doprecyzowuje, że nowy wymóg dotyczy ceny widniejącej w umowie deweloperskiej.

Nowy obowiązek dla deweloperów

Nowy obowiązek dla deweloperów

Źródło:
PAP

Sejm opowiedział się w środę za zakazem sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zakazana ma być również sprzedaż beznikotynowych e-papierosów oraz woreczków nikotynowych na odległość - w tym przez internet - a także ich reklamowanie.

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Brytyjskie władze wydały nowe ostrzeżenie dotyczące podróży do Turcji. Zwracają w nim uwagę na wypadki, do jakich doszło w ostatnim czasie, z udziałem paralotniarzy.

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Źródło:
tvn24.pl, The Sun, BBC, FTN News

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Książęcy w Liechtensteinie w nieprawomocnym wyroku przyznał rację dzieciom Zygmunta Solorza i oddalił pozew złożony przez ich ojca. Chodziło o zmiany w statucie Fundacji TiVi, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza miały przejąć jego dzieci. Zygmunt Solorz w komentarzu ocenił, że "wyrok nie zmienia niczego w stanie faktycznym" i zapowiedział złożenie apelacji od decyzji sądu w Liechtensteinie.

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 czerwca wchodzą zmiany dotyczące bezrobotnych. Chodzi o waloryzację zasiłku oraz nowe regulacje dotyczące wypłaty świadczenia czy miejsca rejestracji. A to tylko niektóre zmiany na rynku pracy, na które trzeba się przygotować.

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Źródło:
PAP

Ryanair zażądał od niektórych członków personelu pokładowego w Hiszpanii zwrotu podwyżek w wysokości nawet trzech tysięcy euro - informuje BBC. To kolejna odsłona sporu tej linii lotniczej ze związkami zawodowymi.

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Źródło:
BBC

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą fałszywych e-maili próbują wyłudzić dane - ostrzega resort finansów. Jak wyjaśnia, cyberprzestępcy podszywają się pod MF i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Skarbówka apeluje do podatników o ostrożność.

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Produkt został wycofany ze sprzedaży. "Bezpieczeństwo produktów i klientów jest naszym absolutnym priorytetem" - zapewniają przedstawiciele sieci handlowej.

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl