Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach przebiegała pod znakiem spadków po wzrostach w ubiegłym tygodniu. W centrum uwagi rynku znajduje się polityka Fed, a inwestorzy analizują implikacje nadchodzącej podwyżki stóp procentowych dla wycen akcji.
- Najlepszym rozwiązaniem byłaby obecność na szczycie premier Kopacz - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita. - Można zrobić tak, żeby dymisja była złożona wcześniej czy później - dodał komentator TVN24 Biznes i Świat. Zaznaczył jednak, że "sytuacja Kopacz na szczycie będzie nieprzyjemna, bo jej opinie nie będą już miały większego znaczenia".
Grecja nie dostała od kredytodawców zielonego światła, by móc otrzymać 2 mld euro pomocy, ze względu na brak porozumienia ws. niektórych reform. Greckie banki są w lepszej kondycji niż zakładano, dzięki czemu program pomocowy może być mniejszy od planowanego.
Łącznie 129 pracowników spółki Tauron Wydobycie skorzysta z uruchomionego w sierpniu br. programu dobrowolnych odejść – podało w poniedziałek biuro prasowe grupy Tauron.
- Antoni Macierewicz to bardzo wybitna osobowość. Jego problem to olbrzymie skłonności do retorycznej przesady - ocenił Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. Były poseł Platformy Obywatelskiej recenzował w programie "Świat" skład rządu Beaty Szydło.
Powstanie Ministerstwa Rozwoju to krok w dobrym kierunku - mówią eksperci. Pozytywnie oceniają większość kandydatur na ministrów gospodarczych. Ich zdaniem będą oni musieli zmierzyć się w pierwszej kolejności z problemem sfinansowania obietnic wyborczych oraz górnictwem.
Koncern Volkswagen, który przyznał się do manipulowania pomiarem emisji spalin w niektórych modelach swoich aut, postanowił to wynagrodzić klientom w USA kwotą 1000 dol. odszkodowania za każdy samochód objęty aferą spalinową.
Realizacja programu PiS "500 zł na dziecko" może wymagać "pewnego kwotowego" zwiększania deficytu budżetowego - przyznał kandydat PiS na ministra finansów Paweł Szałamacha.
Prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Eckhard Cordes opowiedział się w poniedziałek w Berlinie za podjęciem dyskusji o zakończeniu sankcji ekonomicznych wobec Rosji. Niemieccy i rosyjscy biznesmeni deklarują wolę współpracy pomimo restrykcji.
Możliwość przewalutowania kredytu walutowego lub możliwość oddania nieruchomości z opcją pozbycia się całego długu - to przewiduje projekt ustawy, który w weekend pojawił się w sieci. W domyśle przypisywany jest on Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Projekt miał trafić do organizacji reprezentującej interesy frankowiczów. Tego jednak nikt do tej pory nie potwierdził. W proponowanych rozwiązaniach jest haczyk, by zastosować któreś z proponowanych rozwiązań to musi się zgodzić na to i klient, i bank.
Poniedziałkowa sesja przyniosła pewne uspokojenie na rynku, co pozwoliło odrobić złotemu część strat wobec euro. O godz. 17.30 euro kosztowało 4,26, dolar amerykański - 3,96, a frank szwajcarski - 3,94 zł.
Polską polityką zagraniczną w najbliższym czasie kierować będą Witold Waszczykowski i Konrad Szymański. I jeden, i drugi posiadają odpowiednie kompetencje, doświadczenie, kontakty oraz zdolności negocjacyjne. O wyzwaniach z jakimi będą musieli się zmierzyć politycy Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali w studiu TVN24BiŚ komentatorzy: dr Wojciech Szewko, Łukasz Jasina z "Kultury Liberalnej" oraz dr Kazimierz Wóycicki.
Minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński podpisał zgodę na dokapitalizowanie TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających blisko 2 proc. akcji PGNiG - podał w poniedziałek resort skarbu w komunikacie.
Perspektywa Brexitu - opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - jest poważnym ryzykiem strategicznym dla Irlandii - ocenił w poniedziałek w Londynie premier Irlandii Enda Kenny przed spotkaniem z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.
Poznaliśmy skład rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Największe wyzwanie stoi przed Mateuszem Morawieckim, bo to będą kluczowe cztery lata dla polskiej gospodarki - uważa Marek Zuber, ekonomista. - Szefem banku nie zostaje się z rekomendacji politycznej, ale zawodowej - mówił Piotr Kuczyński z DI Xelion.
- Jeżeli chodzi o pogodę i surowce to tutaj kombinacji jest tyle, ile w Totolotku - mówi Bartosz Sawicki z TMS Brokers, tłumacząc wpływ gwałtownych zjawisk pogodowych na rynek surowców. Zdaniem analityka Europejczycy nie są aż tak mocno zagrożeni zjawiskiem El Niño, choć ceny niektórych produktów mogą wzrosnąć - są to m.in.: kawa, cukier, soja czy kukurydza.
Polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów gazu przez Grupę Azoty - powiedział w poniedziałek wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Teraz celem grupy będzie minimalizowanie ceny surowca - dodał.
Paweł Szałamacha zostanie ministrem finansów, Elżbieta Rafalska będzie pełnić funkcję ministra pracy i polityki społecznej, a Mateusz Morawiecki będzie wicepremierem, a także kierować resortem rozwoju. Sprawdzamy, jakie będą mieli cele oraz skąd wywodzą się kandydaci do objęcia ważnych dla gospodarki stanowisk w rządzie Beaty Szydło.
Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński - obejmą stanowiska wicepremierów. W ocenie gości TVN24 Biznes i Świat największym zaskoczeniem może być superresort dla Mateusza Morawieckiego. Zdaniem komentatorów rząd składa się z silnych osobowości. - Nie należy się spodziewać wielkiej paniki na rynkach - mówili tuż po ogłoszeniu nominacji.
Kłopotliwa wizyta w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda udał się z małżonką na spotkanie z papieżem. Zdaniem doktora Janusza Sibory, badacza protokołu dyplomatycznego, mogą w trakcie spotkanie paść trudne pytania dot. imigrantów. Franciszek dał bowiem wiernym całkiem inne wytyczne, niż te, które można odczytać z wypowiedzi polityków w Polsce.
Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha, Dawid Jackiewicz - to m.in. te osoby będą zajmowały się gospodarką w nowym rządzie, którym kierować będzie Beata Szydło. Przyglądamy się nowym ministrom gospodarczym w rządzie PiS.
Nie ma chętnych do zabrania głosu ws. uchodźców. Obóz prezydenta Andrzeja Dudy i odchodzący rząd wskazują na siebie palcami i żadna ze stron nie ma zamiaru uczestniczyć w szczycie zwołanym na 12 listopada. Patowej sytuacji nie pomaga niefortunny termin, bo na ten sam dzień zaplanowano pierwsze posiedzenie sejmu nowej kadencji. Muszą być na nim obecni zarówno prezydent jak i premier, a tylko oni mogą reprezentować Polskę na Malcie.
Najnowszy z serii filmów o Jamesie Bondzie "Spectre" w miniony weekend okazał się najchętniej oglądanym filmem w Stanach Zjednoczonych, zarabiając ok. 73 mln dol. - podaje CNN.
Pierwsza dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen dotarła w ostatnich dniach do portu w Gdańsku. To 100 tys. ton surowca zakupionego przez płocki koncern na podstawie umowy spot od koncernu Saudi Aramco.
- Nazwiska to jedno, ważne żeby to był zgrany zespół - podkreślał dr Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej. W poniedziałek o godz. 13.30 odbędzie się wspólna konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydatki na premiera Beaty Szydło - poinformowało biuro prasowe partii. Wszystko wskazuje na to, że na konferencji zostanie przedstawiony skład nowego rządu. - Pomysł skasowania ministerstwa skarbu bardzo mi się podoba. Pomysł stworzenia klastra również. Zobaczymy, czy zostanie to "dowiezione" - mówił o zapowiedziach zmian Agaton Koziński z "Polska The Times".
- Światowa gospodarka rośnie w tempie wolniejszym niż przewidywał Międzynarodowy Fundusz Walutowy - uważa Nils Smedegaard Andersen, prezes AP Moeller-Maersk. A ma podstawy do takich prognoz, bo stoi na czele największej na świecie linii żeglugowej, lidera światowego handlu, który obsługuje około 15 procent wszystkich towarów transportowanych drogą morską.
- Priorytetem po stronie wydatkowym jest 500 złotych na dziecko, a po stronie dochodowym uszczelnienie podatków - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości i współtwórca programu gospodarczego PiS. Nie zaprzeczył, że może być ministrem finansów w gabinecie Beaty Szydło. - Lada chwila chwila będzie odpowiedź - zaznacza.
Stewardzi i stewardesy linii lotniczych Lufthansa w poniedziałek rano kontynuowali strajk po dniu przerwy. Niemiecki przewoźnik zapowiada, że odwoła kolejne loty - ich liczba wzrosła z 930 do ponad 1000. Dotknie to ponad 110 tys. pasażerów. Jeszcze tego dnia planowane są rozmowy związkowców i zarządu.
Czy loty nad strefami wojennymi są bezpieczne? A jeśli tak, to na jakiej wysokości? Katastrofa rosyjskiego samolotu, który rozbił się w Egipcie ponownie wywołała pytania o bezpieczeństwo lotów nad regionami, na których toczą się działania zbrojne lub mają miejsce silne konflikty społeczne.