Wielka Brytania jest jednym z najlepszych krajów w Europie dla pracujących matek, choć jednocześnie jest jednym z najgorszych dla pracowników, którzy potrzebują płatnego zwolnienia chorobowego lub są bezrobotni - sugerują badania przygotowane przez Glassdoor, które przytacza Bloomberg.
Pracodawcy w Wielkiej Brytanii są zobowiązani zaoferować jeden rok urlopu młodym matkom. Przez pierwsze sześć tygodni otrzymują one 90 proc. zarobków, a przez następne 33 tygodnie maksymalne wynagrodzenia wynosi 140 funtów (około 200 dolarów). Pozostała część jest nieodpłatna. Inne kraje takie jak Niemcy, Hiszpania, Holandia, Francja, Austria i Dania oferują ustawowe 14 tygodni urlopu macierzyńskiego z pełnym wynagrodzeniem.
Nie choruj w UK
Brytyjczycy nie są tak hojni jeśli chodzi o zwolnienia chorobowe. Firmy na Wyspach mają obowiązek zapłacić około 88 funtów tygodniowo za 28 tygodni zwolnienia. Dla porównania, pracownicy w Holandii mogą być nieobecni przez okres do 104 tygodni (dwa lata) i przez ten czas otrzymują 70 proc. swojej pensji. Wśród 14 ocenianych krajów, Wielka Brytania, razem z Irlandią i Austrią płacą najmniej za zwolnienia chorobowe, natomiast na drugim biegunie znalazły się Belgia, Dania i wspomniana Holandia.
Jeśli chodzi o korzyści dla nowych ojców to Glassdor sugeruje, że najlepszym krajem dla nich jest Finlandia. Ojcowie mogą liczyć tam na 45 płatnych dni wolnego. To najwięcej w Europie. Kolejne na liście są Hiszpania i Francja, które oferują odpowiednio 15 i 11 dni płatnego urlopu ojcowskiego.
Kiedy wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków?
Autor: ToL//km / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)