Jednolity Plik Kontrolny może przyczynić się do ograniczenia luki w podatku VAT i CIT, a dzięki jego wprowadzeniu można będzie zaoszczędzić ok. 200-300 mln zł na kontrolach - powiedział wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.
Od 1 lipca 2016 r. organy podatkowe będą mogły żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej przekazania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli pliku komputerowego w formie i strukturze określonej przez ministra finansów.
Co to takiego?
We wtorek resort finansów opublikował tzw. struktury logiczne JPK, które od lipca 2016 r. będą stosowane wobec największych firm. Tych struktur jest siedem, a dotyczyć mają m.in. ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji magazynowych, wyciągów z rachunków bankowych czy faktur. Po opublikowaniu tych struktur podatnicy powinni niezwłocznie dostosować swoje systemy księgowe oraz wewnętrzne procedury podatkowe w taki sposób, aby w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej możliwe było przekazanie kontrolującym dokumentów w wymaganym formacie. Od 1 lipca 2016 r. JPK ma dotyczyć największych firm. Jak poinformował w środę PAP wiceminister Wiesław Jasiński, będą to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników i przekraczające 50 mln euro obrotu. Małe i średnie firmy będą musiały udostępniać w tej formie księgi rachunkowe dopiero od 1 lipca 2018 r., ale - jak zaznaczył Jasiński - resort liczy, że zaczną robić to wcześniej.
Szybsze kontrole
Efektem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego - według MF - będzie m.in. skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. Jasiński przyznał w rozmowie z PAP, że wprowadzenie JPK może obniżyć koszty samych kontroli o 200-300 mln zł rocznie. Mniej więcej tyle - dodał - można szacować opierając się np. na doświadczeniach Portugalii, która wprowadziła podobny system. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zaznaczył, że wprowadzenie JPK służyć będzie zarówno uszczelnieniu podatków, jak i lepszemu zapewnieniu uczciwej konkurencji. - Będziemy je wykorzystywać do np. typowania podatników do kontroli, prowadzenia kontroli - powiedział PAP.
Mniejsza luka?
To z kolei, jego zdaniem, przyczyni się do zmniejszenia luki w VAT i CIT, wpływając na skuteczniejsze przeciwdziałania np. wyłudzeniom VAT. Obecnie to jeden z największych problemów polskiego systemu podatkowego. Inne korzyści z wprowadzenia JPK to - według MF - m.in. przyspieszenie czynności sprawdzających, skuteczniejsze reagowanie np. na przerzucanie dochodów do rajów podatkowych, a także likwidacja barier w przekazywaniu danych elektronicznych, wprowadzenie możliwości przekazywania zestawień faktur w formacie xml (arkusza kalkulacyjnego Excel).
Ograniczenie luki w VAT Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w czasie kampanii wyborczej.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu