Demograficzna mapa UE w 2080 roku. Polska na prostej drodze do wyludnienia

Prognozowana wielkość populacji w 2080 rokuTVN24, WEF

Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje jak będzie wyglądała demograficzna mapa Europy w 2080 roku. Polska wygląda na niej „blado” - dane wskazują, że jesteśmy na prostej drodze do wyludnienia - za 64 lata będzie nas już o 9 mln mniej. Między 2004 a 2014 rokiem Polska była jedynym krajem, w którym liczba urodzeń była mniejsza niż emigrantów.

Dane Eurostatu, które przeanalizowało ŚFE wskazują, że w Polaków będzie blisko o 9 mln mniej w 2080 roku. Choć do tego czasu przybyć może do nas 825 tys. imigrantów, to populacja Polski obniży się do 29,6 mln osób.

Eurostat zanotował, że między 2004 a 2014 rokiem Polska była jedynym krajem, w którym liczba urodzeń była mniejsza niż emigrantów. Migracja netto w tym okresie była negatywna (było więcej emigrantów niż imigrantów).

Wielka Brytania wciąż pozostanie najbardziej zaludnionym krajem tej części świata. Według szacunków, do 2080 roku dotrze tam łącznie 11,7 mln przybyszów z zagranicy, co spowoduje, że populacja kraju wzrośnie z 64,6 mln do ponad 85 mln osób. Z kolei do Francji przybędzie blisko 5 mln imigrantów, co spowoduje wzrost populacji z 66 mln do 78,8 mln w 2080 roku. Kraj ma szansę, zaraz po Wielkiej Brytanii, być drugim największym pod względem ludności w Europie Zachodniej.

Spadki/wzrosty populacji między 2015 a 2080 rokiem TVN24, WEF

Włosi w ciągu najbliższych 64 lat przyjmą ok. 17 mln migrantów, a ich populacja wzrośnie z 60 mln do 65 mln obywateli w 2080 roku. Wielkich zmian nie musi spodziewać się nasz południowy sąsiad. W Czechach populacja wzrośnie z 10,5 mln do 10,9 mln w 2080 roku.

Kraje zdziesiątkowane

Litwa przeżyje prawdziwe wyludnienie. Migracja netto będzie na ujemnym poziomie - z kraju wyjedzie 554 tys. obywateli, zmniejszając populację o niemal 40 proc. - z 2,9 mln do 1,8 mln ludzi.

Niemcy - cel wielu migrantów i uchodźców, dziś jeszcze walczą z kryzysem populacyjnym. Największa gospodarka Europy doświadczyła spadku populacji o 1,4 mln ludzi. Do 2080 roku, zaludnienie może się skurczyć z 80 mln do 65 mln. Prognozowana liczba zgonów (65 mln), będzie kompensowana liczbą urodzeń (40 mln) tylko częściowo. Łączna migracja netto do Niemiec w ciągu 64 lat wyniesie ponad 9,5 mln ludzi. Nie wystarczy to jednak, by zrekompensować wciąż malejącą populację kraju. Polska, Niemcy czy Litwa nie są jednak osamotnione w walce z problemem wyludnienia. Raport Eurostatu pokazuje, że takim krajom jak: Grecja, Portugalia, Bułgaria oraz Łotwa grozi najbardziej dotkliwy spadek populacji wśród krajów UE - 37 proc.

Co istotne, najnowszy raport Eurostatu nie bierze pod uwagę ostatnich ruchów migracyjnych w Europie związanych z ogromną falą uchodźców.

Badacz Eurosatu w rozmowie z „The Telegraph” przyznał, że „jest zbyt wcześnie, by ocenić wpływ (red. kryzysu migracyjnego) na przyszłe założenia migracyjne”.

Europa staruszka

Spadająca wielkość populacji w Europie jest wynikiem starzenia się społeczeństwa oraz niskiego odsetka urodzeń. Światowe Forum Ekonomicznego wydało raport dotyczący starzenia się społeczeństwa (Global Population Ageing Report), z którego wynika, że 9 na 10 krajów z największym odsetkiem populacji powyżej 60 i 80 roku życia jest w Europie. Jedynie Japonia ma więcej seniorów w swoim kraju.

Odsetek ludności powyżej 60. roku życia w 2010 rokuTVN24, WEF

Te zmiany mają ogromny wpływ zwłaszcza na rynek pracy - starzejące się społeczeństwo i odpływ ludności (zwł. tej w wieku produkcyjnym) sprawia, że system emerytalny jest niewydolny.

Polska jest jednym z najbardziej starzejących się społeczeństw w Europie, co powoduje, że cierpimy na brak osób w wieku produkcyjnym. Zaradzić temu miała reforma emerytalna polegająca na stopniowym wydłużaniu wieku emerytalnego do docelowych 67 lat dla kobiet i mężczyzn i dostosowania norm do standardów zachodnich.

Reforma została uchwalona przez Parlament w maju 2012 r., a jej inicjatorem była Platforma Obywatelska. Tymczasem nowy prezydent Andrzej Duda w swojej kampanii obiecywał obniżenie wieku emerytalnego i przywrócenie poprzednich limitów - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Według wyliczeń ZUS skutkiem takich zmian może być ogromny wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym (nawet o milion w 2021 roku). Projekt prezydencki został przedstawiony w listopadzie ubiegłego roku, a na początku grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie.

Autor: ag//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, WEF

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawaj Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg