Najnowsze

Najnowsze

LOT szykuje się do strajku. "Personel będzie skrupulatny"

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformował, że w czwartek zacznie akcję protestacyjną. W przypadku, gdy nie da ona rezultatu, możliwy jest strajk ostrzegawczy. Protest będzie polegał na skrupulatnym i nieśpiesznym wypełnianiu procedur przez personel, który walczy o wyższe płace. LOT zapewnił, że mimo protestu rejsy będą odbywać się zgodnie z rozkładem.

Stopy procentowe bez zmian. Ale ceny rosną

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć - głosi komunikat RPP. Rada postanowiła w środę utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Reforma OFE zgodna z konstytucją

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Bruksela naciska na Volkswagena. Trzeba przyspieszyć śledztwo

KE naciska na Volkswagena, by ten przyspieszył wewnętrze śledztwo dotyczące nieprawidłowości w pomiarze wydzielania spalin. W reakcji na informacje, że koncern mógł też oszukiwać ws. emisji CO2, KE podkreśliła, że za przekroczenie tych norm grożą kary.

Przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii pod znakiem zapytania

Wciąż ważą się losy przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Formalnie wygrał go francuski koncern Airbus Helicopters, który za ponad 13 miliardów złotych miał nam dostarczyć 50 śmigłowców Caracal EC725. Tyle, że zmiana na stanowisku ministra obrony do której niedługo dojdzie, może skutkować zmianą tej decyzji.

Ropa musi podrożeć. Niskie ceny nie są nikomu na rękę

Niskie ceny ropy naftowej mogą mieć opłakane skutki nie tylko dla Rosji. MFW wieszczy bankructwo Arabii Saudyjskiej w 2020, jeśli cena za baryłkę nie sięgnie 106 dol.. Zmiany cen czarnego złota wiążą się także ze zmianami w strefie wpływów - OPEC traci na rzecz Stanów Zjednoczonych, natomiast słaba Rosja szuka ratunku na Bliskim Wschodzie. Tymczasem, kraje zachodnie także obserwują spadki wpływów budżetowych z tytułu ropy. Eksperci - Dorota Sierakowska z DM BOŚ oraz Wojciech Kowalski z DM EFIX dyskutowali w studiu TVN24 BiŚ o sytuacji na rynku naftowym. Zgodnie twierdzą, że ewentualnego przełomu w cenach należy oczekiwać na początku grudnia.

Dziś decydujące orzeczenie w sprawie emerytur. Reforma zostanie cofnięta?

- Liczę, że dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego fundusze znów będą mogły inwestować w obligacje. Bo chyba wolimy mieć dług publiczny w kraju a nie za granicą - powiedział w "Otwarciu Dnia" dr Wojciech Nagel z Business Center Club. Z kolei Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE stwierdził, że zmiany w OFE spowodowały pogorszenie bezpieczeństwa systemu emerytalnego.

RPP znów nie zaskoczyła: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował w środę NBP w komunikacie po dwudniowym posiedzeniu rady. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Finlandia eksperymentuje: 800 euro dla każdego co miesiąc

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Wyzwania wschodniej flanki NATO

Silne NATO musi mówić jednym głosem. Prezydent Andrzej Duda powiedział w Bukareszcie, że liczy na konkretne decyzje podczas szczytu sojuszu w Warszawie. Zaznaczył, że wszystkie państwa NATO muszą być chronione w jednakowym stopniu, bo bezpieczeństwo jest niepodzielne.

Ekspert: sprawa Volkswagena uderzy w polskich dilerów tych aut

Ciężar zrekompensowania klientom strat związanych ze sprawą Volkswagena może spaść w dużej części na dilerów aut, bo przepisy zachęcają do korzystania z prawa rękojmi, czyli odszkodowania od sprzedawców - mówi PAP Mariusz Kowolik z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

PiS już wycofuje się z obietnic? "Obniżka stawki VAT nic nie da"

- Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - powiedział prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT. Obniżenie podatku VAT do 22 proc. zapowiadała na lipcowej konwencji PiS kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło. Także w programie wyborczym PiS możemy przeczytać, że podatek VAT należy obniżyć.

Co zrobić, żeby Polki rodziły więcej dzieci? Uczmy się od Francuzów

Analitycy PricewaterhouseCoopers zestawili ze sobą systemy wsparcia z całej Unii Europejskiej. Polska na tle innych państw "28" uplasowała się na końcu tabeli, zarówno pod względem wysokości zasiłków, jak i dzietności rodzin. PwC wskazuje, że największe sukcesy w zwiększaniu dzietności zanotował system francuski.

Ford składał auto 90 minut. Tesla potrzebuje... pięciu dni

Na początku XX wieku Henry Ford zrewolucjonizował produkcję samochodów. W tamtych czasach złożenie auta zajmowało 12 godzin. W 1913 roku Ford skrócił ten czas do 90 minut. Ponad 100 lat później prace wykonują maszyny, benzynę zastąpiono bateriami, a zamiast stali używa się aluminium. Tak wygląda produkcja pojazdów w nowoczesnej fabryce Tesli. I choć jest ona zautomatyzowana to złożenie elektrycznego auta trwa tutaj 5 dni.

Ekonomiści ostrzegają: globalne ocieplenie grozi mniejszą ilością seksu

Zmiany klimatyczne były obwiniane o wiele rzeczy, ale aż do teraz nikt nigdy nie przypuszczał, że mogą być swego rodzaju... antykoncepcją. Jak wynika z dokumentu opracowanego National Bureau of Economic Research (NBER), upały zmniejszają ochotę na seks, co oznacza niższy wskaźnik urodzeń. A to kolejny ważny powód, by walczyć z globalnym ociepleniem. Problem jest niebagatelny, bo już dziś Europa boryka się z poważnymi problemami demograficznymi.

Dane GUS: Mazowsze motorem całej gospodarki

Już ponad jedną piątą PKB Polski generuje Mazowsze. W przeliczeniu na 1 mieszkańca to ponad 69 tys. zł – wynika z najnowszych danych GUS. Jednak największy wzrost produktu krajowego w 2013 r. zanotowało woj. podkarpackie.

Polska herbata pojedzie do... Chin. Nasze start-upy zdobywają Azję

Chociaż gospodarcze relacje polsko-chińskie pozostawiają wiele do życzenia, nie zrażają się tym małe i dynamiczne start-upy, które bez kompleksów wchodzą na chiński rynek i przyciągają zainteresowanie tamtejszych gigantów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Współtwórca propozycji PiS: obniżenie stawki VAT jest bez sensu

Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - mówi PAP prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT.

Dane z chińskiej gospodarki najgorsze od 25 lat

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że aby zbudować "umiarkowanie zamożne społeczeństwo", w latach 2016-2020 wzrost gospodarczy w Chinach powinien wynosić co najmniej 6,5 proc. PKB rocznie - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ta wypowiedź Xi to najnowszy sygnał, że partia może obniżyć oficjalny cel wzrostu PKB, bo dane płynące z gospodarki nie są optymistyczne.

TK zbadał konstytucyjność przepisów o OFE. Dziś wyrok

Bezpieczeństwo przyszłych emerytów - to główny argument używany w Trybunale Konstytucyjnym zarówno przez skarżących przepisy ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym, jak i autorów tych zasad. W środę o godz. 16.00 zostanie ogłoszony wyrok.

"Świat", 3.11

MON to nie miejsce dla radykalnego harcownika - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Siemoniak. - Jedno zdanie powiedziane za dużo może dużo kosztować – dodał minister obrony narodowej. Pytany o swojego następcę na stanowisku szefa MON, gość Jacka Stawiskiego powiedział: "kandydatury PiS zmieniają się jak w kalejdoskopie. Myślę, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie".

Kontrowersyjna reforma OFE. Sprawdź, o co w niej chodziło

Ustawa o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2013 roku. A wielki przelew środków z OFE do ZUS został wykonany 4 lutego 2014 roku. Przypomnijmy sobie na czym dokładnie polegała ta reforma.