Najnowsze

Najnowsze

"W ciągu 10 lat Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe"

- Wszystkie elektrownie węglowe w Wielkiej Brytanii zostaną zamknięte do 2025 roku - proponuje Amber Rudd, brytyjska minister energii i zmian klimatycznych. Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, rozważa odejście od tego surowca. Brytyjczycy swoje stanowisko motywują potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, koniecznością redukcji CO2 i zapewnienia czystego powietrza.

Latający odkurzacz. Niezwykły wynalazek rosyjskiego studenta

Technologia nie zna granic. Prototyp latającego odkurzacza swobodnie porusza się w przestrzeni. Powstał z połączenia drona i typowego odkurzacza. Zainstalowano w nim też czujnik ruchu, który, aby zapobiec zderzeniom, pomaga ominąć ludzi i zwierzęta. Jak zaznacza wynalazca, zaletą modelu jest jego umiejętność pokonywania takich przeszkód jak schody. Projekt powstał przy Kubańskim Uniwersytecie Rolniczym w Krasnodarze, który jest jednym z trzech największych producentem patentów w Rosji.

Wizy, rygorystyczne kontrole granic, kolejki, miliardowe straty. Co, jeśli Strefa Schengen upadnie?

- Strefa Schengen, to jeden z odczuwalnych przez nas wszystkich przykładów integracji. To wielki symbol - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Po serii zamachów w Paryżu i napływającej fali uchodźców powraca jednak pytanie, czy ze względów bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przywrócenie wewnętrznych granic Europy. Ale to oznaczałoby ogromne koszty finansowe.

Premier broni rolników. Bez powodu? "Nie są krzywdzeni"

Dopłaty bezpośrednie, jakie otrzymują polscy rolnicy, nie są dla nich krzywdzące. Postulat wyrównania tych płatności wykorzystywany jest demagogicznie - uważa prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

"Świat", 18.11

- Kraje europejskie popełniły duży błąd w latach 60-tych i 70-tych zapraszając wielu imigrantów - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Adam Bielan. - My powinniśmy być mądrzejsi - zaznaczył wicemarszałek senatu i dodał: „jestem przeciwnikiem zapraszania imigrantów do nas”.

Inwestorom nie spodobało się expose. Akcje spółek poleciały w dół

Zapowiedziane podczas expose wprowadzenie podatku bankowego oraz wsparcie górnictwa przez sektor energetyczny spowodowały, że spółki z tych branży wyraźnie traciły podczas środowych notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Choć część z nich pod koniec dnia zaczęło odrabiać straty. Widoczne jest także lekkie osłabienie złotego wobec euro.

Gospodarcze plany rządu Szydło. "Recepta na gwałtowne wyhamowanie gospodarki"?

Oceniając expose Beaty Szydło, dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole przestrzega przed zadłużaniem państwa, bo to mogłoby doprowadzić do "gwałtownego wyhamowania gospodarki". - Najgorsze jest to, że w expose nie ma mowy o oszczędnościach. Nie ma żadnego wskazania, jak rząd chciałby wspierać długoterminowe oszczędzanie Polaków - stwierdziła natomiast Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Nie dowiedzieliśmy się nic ponad to, co usłyszeliśmy w trakcie kampanii wyborczej - dodał prof. Jan Czekaj, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Intensywne 100 dni. Czyli wszystko to, co obiecał rząd

500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku, podniesienie minimalnej stawki godzinowej i obniżenie do 15 proc. podatku CIT dla małych firm - to plany premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządów. Przyglądamy się obietnicom nowego rządu, które zaprezentowano w środowym expose.

"Potrzebujemy lepiej zorganizowanego rządu". Szydło tłumaczy, jak będzie działać jej drużyna

- Ministerstwo Rozwoju powstanie z połączenia resortów rozwoju regionalnego oraz gospodarki, z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło. Dodała, że górnictwo to jeden z priorytetów nowo powołanego resortu energii. Do najważniejszych zadań Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa będą należały m.in. realizacja programu budowy mieszkań pod wynajem, budowa autostrad i modernizacja kolei.

Putin wychodzi z izolacji, inwestorzy ciągną do Rosji

Szanse na poprawę relacji Rosji z Zachodem sprawiają, że inwestorzy zainteresowali się rosyjskimi aktywami. Agencja Standard & Poor's rozważy zmianę ratingu kraju, jeśli Rosja wyjdzie z izolacji - piszą w środę rosyjskie media, powołując się na Bloomberga.

Naimski: Polska energetyka będzie oparta na węglu. UE musi to zrozumieć

Rząd Beaty Szydło będzie dążył do tego, żeby partnerzy Polski w UE zrozumieli, że polska gospodarka jak żadna inna jest oparta na węglu - mówił podczas środowej debaty w Sejmie nad expose premier Beaty Szydło Piotr Naimski (PiS). Zapowiedział działania, by do Polski "na co dzień" wpływał też gaz inny niż rosyjski.

Hakerzy zaczynają wojnę z dżihadystami. Ujawniają dane i przejmują konta

Grupa Anonymous przeszła od słowa do czynu i zaczyna zwalczać w sieci osoby związane oraz sympatyzujące z terrorystami. Grupa poinformowała o swoich planach w poniedziałkowym nagraniu wideo. Hakerzy ujawniają kolejne nazwiska i adresy podejrzanych o sympatyzowanie z tzw. Państwem Islamskim - podaje brytyjski „Mirror”.

Rośnie zatrudnienie i średnia pensja. GUS podał dane za październik

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że w październiku br. przeciętne zatrudnienie było o 1,1 proc. wyższe w ujęciu rocznym i wyniosło 5 mln 607,6 tys. Wynagrodzenie brutto było wyższe o 3,3 proc. rdr i wyniosło 4 110,77 zł - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

"Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z unijnym prawem"

Planowany przez Rosję gazociąg Nord Stream 2 musi być w pełni zgodny z prawem UE - oświadczyła Komisja Europejska w przyjętym w środę raporcie o stanie unii energetycznej, zapowiadając, że będzie oceniać każdy taki projekt pod kątem europejskich regulacji.