Hakerzy polują na Polskę. Ale nikt nie chce chronić nas za 6 tys. zł

Wiceministra od zaraz
Wiceministra od zaraz
tvn24
Wiceministra od zaraztvn24

- Polska nie jest w ogóle przygotowana na cyberataki - ostrzega rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys. Od trzech miesięcy trwają poszukiwania wiceministra cyfryzacji odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa stanowisko nadal pozostaje nieobsadzone, głównie przez niskie wynagrodzenie oferowane przez resort. Materiał programu "Czarno na Białym" w TVN24.

Wystarczy przypomnieć cyberataki na przykład na Estonię, Ukrainę czy lotnisko w Warszawie, żeby zrozumieć, jakie mogą być konsekwencje braku wyspecjalizowanej ochrony przed takimi zagrożeniami. Ochrony jakiej Polska nadal nie ma.

Hakerzy zagrażają Polsce jak nigdy. Według specjalistów na każde 100 cyberataków przeprowadzanych na polskie instytucje aż 10 jest skutecznych. Wyciekają przez to nasze dane, a wiele osób traci oszczędności życia.

- Zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne państwa - zwraca uwagę rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

- Każda instytucja, która korzysta z systemów informatycznych jest zagrożona - wtóruje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Polska zagrożona

Z raportu firmy Check Point, która zajmuje się bezpieczeństwem sieci wynika, że Polska jest najbardziej zagrożonym krajem cyberprzestępczością w całej Unii Europejskiej. Najbardziej zagrożonym, bo najsłabiej chronionym. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji gorączkowo poszukuje specjalisty, który niezwłocznie zajmie się cyberbezpieczeństwem naszego kraju.

- To nie może być amator, to musi być sprawdzony fachowiec - mówi Manys. Problem jednak w tym, że takich sprawdzonych fachowców na naszym rynku nie ma zbyt wielu.

- Bardzo wąska specjalność wymaga dużych umiejętności. Te osoby od wielu lat są poszukiwane. Jest tutaj skrajny deficyt - mówi Kazimierz Sedlak, założyciel firmy doradztwa HR Sedlak & Sedlak.

Doświadczyła tego sama minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która od trzech miesięcy osobiście rozmawia ze specjalistami od bezpieczeństwa IT. Ma do oferowania etat, prestiż bycia wiceministrem i jedynie 9 tys. złotych brutto, czyli około 6 tys. złotych na rękę.

- Pani minister rozmawiała z kilkoma osobami i kwestie finansowe były dość poważnym problemem - mówi Manys. - Za 9 tys. złotych z pewnością nie podjąłbym tej pracy - mówi były haker, specjalista ds. bezpieczeństwa IT. Podobnie uważa Artur Sadownik z DIM System, który wymienia zadania, jakie będą stały przed wiceministrem.

- W obliczu zagrożeń, które obecnie powstają stworzenie takiej komórki, która w skali globalnej, krajowej mogłaby spojrzeń na to, co się dzieje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń, aby w jakiś sposób zwiększać bezpieczeństwo jednostek jej podległych - wyjaśnia ekspert.

Raport NIK

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że "z cyberbezpieczeństwem w Polsce nie jest, tak jakbyśmy sobie życzyli". Raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył słabość Polski w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pokazał też, że poprzednicy odpowiedzialni za cyfryzację ograniczyli się do pustych deklaracji.

- Po pierwsze brak stosownych regulacji prawnych, które precyzyjnie będą mówić, kto za co odpowiada w tym obszarze i jakie ma kompetencje. Po drugie brak odpowiednich środków finansowych - wylicza prezes NIK.

Zagrożenie w cyberprzestrzeni rośnie z roku na rok. Najbardziej narażone na ataki hakerów są banki, urzędy i sieci elektroenergetyczne.

Konsekwencje ataków

O tym, jakie mogą być konsekwencje ataków na kraj, świadczy ten z 2007 roku na Estonię. Przestały działać strony tamtejszego parlamentu i mediów, a ludzie stracili dostęp do swoich pieniędzy. - Wiemy, co się działo w krajach nadbałtyckich, które zostały poddane cyberatakowi, wiele wskazuje na to, że ze strony Rosji - mówi Kwiatkowski.

- Dzisiaj niestety mamy do czynienia z przedsiębiorstwami działającymi jak prawdziwe międzynarodowe korporacje - podkreśla Artur Sadownik z DIM System. Jedni wykradają hasła, szantażują i wyłudzają pieniądze. Jeszcze inni okradają banki lub bezpośrednio zagrażają państwu.

Jak choćby na Ukrainie, gdzie tuż przed świętami hakerom udało się dokonać pierwszego w historii ataku, w trakcie którego doprowadzili do masowej przerwy w dostawie prądu. W czerwcu ubiegłego roku hakerzy sparaliżowali lotnisko w Warszawie. Przez kilka godzin nie działał system odpowiedzialny za planowanie lotów, a uziemionych było około 1,5 tysiąca pasażerów.

To zresztą nie jedyny atak, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie w Polsce. W Jaworznie hakerzy wyłudzili milion złotych, które miało być zapłatą dla firmy budowlanej. Pieniądze rzniknęły w momencie robienia przelewu internetowego. Takim incydentom ma przeciwdziałać Departament Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji.

- Jest wicedyrektor, który przystąpił do koordynacji działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dyrektora jeszcze nie ma - mówi rzecznik Karol Manys.

Mało pieniędzy

Kilku specjalistów od bezpieczeństwa IT zostało zapytanych o to, czy na prośbę minister cyfryzacji byliby w stanie zająć się cyberbezpieczeństwem kraju. - Pozornie brzmi to atrakcyjnie, ale według mnie jest to jakiś żart. Brakuje tam zera i to jeszcze przed przecinkiem - mówi jeden z nich. - Stawka nie jest jakaś wysoka - dodaje inny.

Zdaniem Sedlaka znalezienie osoby, która za 9 tysięcy złotych brutto zajmie się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni jest "nieprawdopodobne, a wręcz niemożliwe". Jak wskazują specjaliści IT, żeby skusić ich do pracy w ministerstwie, potrzebna byłaby kwota między 70 a 90 tysięcy złotych miesięcznie.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowe źródła dochodów własnych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2028-2034 pozwolą uzyskać średnio 44 miliardy euro rocznie - wynika z dokumentów opublikowanych przez Komisję Europejską.

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Nowe podatki i opłaty. Oto plan Brukseli

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP