Hakerzy polują na Polskę. Ale nikt nie chce chronić nas za 6 tys. zł

Wiceministra od zaraz
Wiceministra od zaraz
tvn24
Wiceministra od zaraztvn24

- Polska nie jest w ogóle przygotowana na cyberataki - ostrzega rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys. Od trzech miesięcy trwają poszukiwania wiceministra cyfryzacji odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa stanowisko nadal pozostaje nieobsadzone, głównie przez niskie wynagrodzenie oferowane przez resort. Materiał programu "Czarno na Białym" w TVN24.

Wystarczy przypomnieć cyberataki na przykład na Estonię, Ukrainę czy lotnisko w Warszawie, żeby zrozumieć, jakie mogą być konsekwencje braku wyspecjalizowanej ochrony przed takimi zagrożeniami. Ochrony jakiej Polska nadal nie ma.

Hakerzy zagrażają Polsce jak nigdy. Według specjalistów na każde 100 cyberataków przeprowadzanych na polskie instytucje aż 10 jest skutecznych. Wyciekają przez to nasze dane, a wiele osób traci oszczędności życia.

- Zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne państwa - zwraca uwagę rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

- Każda instytucja, która korzysta z systemów informatycznych jest zagrożona - wtóruje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Polska zagrożona

Z raportu firmy Check Point, która zajmuje się bezpieczeństwem sieci wynika, że Polska jest najbardziej zagrożonym krajem cyberprzestępczością w całej Unii Europejskiej. Najbardziej zagrożonym, bo najsłabiej chronionym. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji gorączkowo poszukuje specjalisty, który niezwłocznie zajmie się cyberbezpieczeństwem naszego kraju.

- To nie może być amator, to musi być sprawdzony fachowiec - mówi Manys. Problem jednak w tym, że takich sprawdzonych fachowców na naszym rynku nie ma zbyt wielu.

- Bardzo wąska specjalność wymaga dużych umiejętności. Te osoby od wielu lat są poszukiwane. Jest tutaj skrajny deficyt - mówi Kazimierz Sedlak, założyciel firmy doradztwa HR Sedlak & Sedlak.

Doświadczyła tego sama minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która od trzech miesięcy osobiście rozmawia ze specjalistami od bezpieczeństwa IT. Ma do oferowania etat, prestiż bycia wiceministrem i jedynie 9 tys. złotych brutto, czyli około 6 tys. złotych na rękę.

- Pani minister rozmawiała z kilkoma osobami i kwestie finansowe były dość poważnym problemem - mówi Manys. - Za 9 tys. złotych z pewnością nie podjąłbym tej pracy - mówi były haker, specjalista ds. bezpieczeństwa IT. Podobnie uważa Artur Sadownik z DIM System, który wymienia zadania, jakie będą stały przed wiceministrem.

- W obliczu zagrożeń, które obecnie powstają stworzenie takiej komórki, która w skali globalnej, krajowej mogłaby spojrzeń na to, co się dzieje w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń, aby w jakiś sposób zwiększać bezpieczeństwo jednostek jej podległych - wyjaśnia ekspert.

Raport NIK

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że "z cyberbezpieczeństwem w Polsce nie jest, tak jakbyśmy sobie życzyli". Raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył słabość Polski w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pokazał też, że poprzednicy odpowiedzialni za cyfryzację ograniczyli się do pustych deklaracji.

- Po pierwsze brak stosownych regulacji prawnych, które precyzyjnie będą mówić, kto za co odpowiada w tym obszarze i jakie ma kompetencje. Po drugie brak odpowiednich środków finansowych - wylicza prezes NIK.

Zagrożenie w cyberprzestrzeni rośnie z roku na rok. Najbardziej narażone na ataki hakerów są banki, urzędy i sieci elektroenergetyczne.

Konsekwencje ataków

O tym, jakie mogą być konsekwencje ataków na kraj, świadczy ten z 2007 roku na Estonię. Przestały działać strony tamtejszego parlamentu i mediów, a ludzie stracili dostęp do swoich pieniędzy. - Wiemy, co się działo w krajach nadbałtyckich, które zostały poddane cyberatakowi, wiele wskazuje na to, że ze strony Rosji - mówi Kwiatkowski.

- Dzisiaj niestety mamy do czynienia z przedsiębiorstwami działającymi jak prawdziwe międzynarodowe korporacje - podkreśla Artur Sadownik z DIM System. Jedni wykradają hasła, szantażują i wyłudzają pieniądze. Jeszcze inni okradają banki lub bezpośrednio zagrażają państwu.

Jak choćby na Ukrainie, gdzie tuż przed świętami hakerom udało się dokonać pierwszego w historii ataku, w trakcie którego doprowadzili do masowej przerwy w dostawie prądu. W czerwcu ubiegłego roku hakerzy sparaliżowali lotnisko w Warszawie. Przez kilka godzin nie działał system odpowiedzialny za planowanie lotów, a uziemionych było około 1,5 tysiąca pasażerów.

To zresztą nie jedyny atak, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie w Polsce. W Jaworznie hakerzy wyłudzili milion złotych, które miało być zapłatą dla firmy budowlanej. Pieniądze rzniknęły w momencie robienia przelewu internetowego. Takim incydentom ma przeciwdziałać Departament Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji.

- Jest wicedyrektor, który przystąpił do koordynacji działań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dyrektora jeszcze nie ma - mówi rzecznik Karol Manys.

Mało pieniędzy

Kilku specjalistów od bezpieczeństwa IT zostało zapytanych o to, czy na prośbę minister cyfryzacji byliby w stanie zająć się cyberbezpieczeństwem kraju. - Pozornie brzmi to atrakcyjnie, ale według mnie jest to jakiś żart. Brakuje tam zera i to jeszcze przed przecinkiem - mówi jeden z nich. - Stawka nie jest jakaś wysoka - dodaje inny.

Zdaniem Sedlaka znalezienie osoby, która za 9 tysięcy złotych brutto zajmie się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni jest "nieprawdopodobne, a wręcz niemożliwe". Jak wskazują specjaliści IT, żeby skusić ich do pracy w ministerstwie, potrzebna byłaby kwota między 70 a 90 tysięcy złotych miesięcznie.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Giełdy w regionie Azji i Pacyfiku odnotowały w czwartek znaczący wzrost po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił 90-dniowe zawieszenie większości wzajemnych ceł. Mimo podwyższenia taryf na import chińskich produktów, giełdy w Chinach również rozpoczęły dzień na plusie. Na Wall Street środa zakończyła się najmocniejszymi od wielu lat wzrostami.

Azjatyckie giełdy w górę, euforia na Wall Street

Azjatyckie giełdy w górę, euforia na Wall Street

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg