Najnowsze

Najnowsze

Heathrow będzie większe? Ekolodzy nie dają za wygraną

Ten spór trwa od 25-u lat. Chodzi o rozbudowę najbardziej zatłoczonego lotniska w Europie, czyli londyńskiego Heathrow. Decyzja w sprawie ewentualnej budowy trzeciego pasa startowego była oczekiwana w tym tygodniu, ale zapadnie bliżej końca roku. Wszystko przez to, że przeciwnicy projektu nie odpuszczają.

Związkowcy LOT grożą strajkiem

Na 14 grudnia związek zrzeszający personel pokładowy LOT zapowiada strajk ostrzegawczy, co może wiązać się z utrudnieniami dla pasażerów. Związki podają, że to efekt braku zgody co do tymczasowego porozumienia pracowniczego z przewoźnikiem.

Nowa Kompania Węglowa ma być gotowa wiosną

Przedstawiciele rządu przekazali KE, że proces tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakończy się na przełomie marca i kwietnia, a Polska zmieni złożony wcześniej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla kopalń - podało przedstawicielstwo Polski przy UE.

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa PZU

Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU). Jak podano w komunikacie, przyczyną rezygnacji jest prośba największego akcjonariusza spółki - Skarbu Państwa. Z funkcji członka zarządu PZU zrezygnował też Witold Jaworski.

Przybywa zamożnych Polaków. Bogaci chętniej kupują produkty "made in Poland"

Już w przyszłym roku ponad milion Polaków będzie zaliczać się do grupy zamożnych, czyli zarabiających rocznie ponad 85 tys zł brutto - szacuje KPMG. Według firmy doradczej konsekwencją tego trendu będzie rozwój rynków premium, bo Polacy dobrze zarabiający w 56 proc. przypadków wybierają towary i usługi luksusowe. Często oznaczone etykietą „made in Poland”.

Podatek bankowy to zmiany w kredytach hipotecznych

Podatek bankowy zmazuje uśmiech nie tylko z ust bankowców ale także przyszłych kredytobiorców. Zdaniem gości programu "Otwarcie Dnia", to oni odczują w swoich portfelach planowaną rządową daninę. Sytuację na rynku kredytów hipotecznych nie poprawi też wyższy, 15-procentowy wkład własny, który zacznie obowiązywać już za kilka tygodni. Potencjalne konsekwencje dla kredytów hipotecznych skomentowali Wiesław Thor - członek rady nadzorczej mBanku oraz Marek Zuber, ekonomista.

GPW traci, gorzej jest tylko w Atenach. Sprawdź, dlaczego

Warszawska giełda znów traci. Wczoraj niektórzy mogli mieć nadzieję, że nie wszystko jest stracone i rajd świętego Mikołaja będzie możliwy. Ale nadzieje na to są coraz mniejsze. WIG20 jest we wtorek skorelowany z parkietami w regionie, a one też tracą - ale nie tyle co GPW. Gorzej od warszawskiego parkietu radzi sobie tylko parkiet w Atenach. Sytuację na rynkach tłumaczy redaktor biznesowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Akcjonariusze Tauronu nie zgodzili się na podwyższenie kapitału

Akcjonariusze Tauronu Polska Energia nie przegłosowali we wtorek podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez skierowaną do Skarbu Państwa emisję akcji tzw. niemych o wartości 370,6 mln zł. Miało to pomóc koncernowi w realizacji dużego programu inwestycyjnego.

Google chce walczyć z terrorystami. Sprawdzając ich pisownię

- Firmy technologiczne powinny pracować nad narzędziami, które powstrzymają terroryzm. Przykładem takiego rozwiązania jest "spell-checker" dla mowy nienawiści - powiedział Eric Schmidt, szef Google'a w swojej wypowiedzi opublikowanej na łamach "New York Timesa".

Pekin oddycha z trudem. Czerwony alert smogowy w stolicy Chin

Pekin tonie w gęstym smogu. Trujący osad unoszący się nad stolicą Chin sprawił, że władze pierwszy raz ogłosiły czerwony alert. Prywatne samochody będą jeździć na przemian - biorąc pod uwagę parzyste oraz nieparzyste numery rejestracyjne. Na mapie smogowej widać także Polskę, która jest ciemnoczerwoną plamą, co wskazuje na silne zanieczyszczenia w naszym kraju. - Oglądając te obrazki warto sobie zdać sprawę z tego, że rok 2015 jest najlepszym pod względem zanieczyszczenia w Chinach. Innymi słowy, tam sytuacja się trochę poprawiła - mówił Iwo Łoś, ekspert Greenpeace w studiu TVN24 Biznes i Świat.

Gorące krzesła w państwowych spółkach. "To nie jest dobra praktyka"

- To nie jest dobra praktyka, natomiast w ostatnich latach staje się powszechna i chyba już nikogo dzisiaj nie dziwi - mówił o karuzeli na stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W poniedziałek zmienili się szefowie spółek energetycznych: Energa i Enea. We wtorek możemy spodziewać się kolejnych przetasowań m.in. w PZU.

Kadrowe zmiany w spółkach podczas walnych zgromadzeń?

Tylko do końca 2015 roku giełdą będzie kierował Paweł Tamborski. Zdaniem byłego prezesa GPW, Wiesława Rozłuckiego przed nowym prezesem zarządu stoi bardzo odpowiedzialne zadanie: "to kapitał z giełdy daje szanse rozwoju polskim spółkom, które mają istotny wpływ na rynek pracy i gospodarkę". - Ja myślę, że to nie powinno być normą, chociaż wydarzenia z ostatnich kilku lat przyzwyczaiły nas do tego. Marzyłbym, aby zmiany na wysokich stanowiskach w spółkach giełdach były dokonywane podczas walnych zgromadzeń, czyli w trybie przewidzianym przez kodeks spółek handlowych - mówił Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, komentując karuzelę w spółkach skarbu państwa.

Banki straciły zęby. Trudniej będzie o kredyt

Trybunał Konstytucyjny podważył konstytucyjność Bankowego Tytuły Egzekucyjnego. I przepisy te utraciły swoją moc 27. listopada. Kredytobiorcy, którzy otrzymali informację o wydaniu takiego tytułu przed tą datą, będą musieli zmierzyć się z postępowaniem według starych przepisów. Eksperci oceniają jednak, że uchylenie BTE może sprawić, że zaciągnięcie kredytu będzie znacznie trudniejsze.

Ciech i inne spółki pod lupą NIK. "Sprzedane za tanio"

Akcje czterech spółek sprzedano poniżej wartości - oceniła we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. NIK skontrolowała 15 największych transakcji prywatyzacyjnych przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012-2014. W ocenie Urzędu, niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa dopuszczono się m.in. podczas prywatyzacji spółki Ciech SA.

Karuzela stanowisk ruszyła na dobre. Kto następny?

Karuzela stanowisk w spółkach Skarbu Państwa wciąż się kręci. W poniedziałek o zmianach w kierownictwie poinformowały Energa i Enea. We wtorek możemy spodziewać się kolejnych zmian. Swoją dymisję zapowiedział prezes PZU Andrzej Klesyk.

Ekolodzy w Paryżu: wyeliminować węgiel do 2050 r.

Obecne zobowiązania klimatyczne krajów ONZ prowadzą do wzrostu globalnych temperatur o 3 stopnie Celsjusza - wskazali ekolodzy na konferencji koalicji Climate Action Network. Domagają się m.in. celów redukcji emisji w umowie i wyeliminowania węgla do 2050 r.