Najnowsze

Najnowsze

Dobre wieści z rynku pracy. Ponad 600 tys. nowych etatów

Na koniec IV kw. ub.r. w Polsce było 63,9 tys. wolnych miejsc pracy. Najwięcej w woj mazowieckim i śląskim. Firmy poszukiwały przede wszystkim robotników przemysłowych i rzemieślników - wynika z danych GUS. W 2015 r. roku w Polsce powstało ponad 601 tys. nowych miejsc pracy.

Wiceminister finansów: udział BGK w Polskim Funduszu Rozwoju analizowany

- Kwestia udziału Banku Gospodarki Krajowej w Polskim Funduszu Rozwoju jest analizowana. Zwracamy uwagę na pewne kłopoty, polegające na tym, że oprócz wspierania polskiej gospodarki, BGK wykonuje zadania, które mają charakter finansowy, związany z obsługą finansów publicznych - mówił wiceszef Ministerstwa Finansów Leszek Skiba.

Stopy w Europie w dół

Europejski Bank Centralny zgodnie z przewidywaniami obniżył wysokość stóp procentowych. Depozytowa będzie teraz wynosić -0,4 proc., zaś stopa referencyjna 0 proc. - poinformował w komunikacie EBC.

Burza wokół Trybunału Konstytucyjnego. Co dalej?

Premier i prezydent toczą spór z Trybunałem Konstytucyjnym. Beata Szydło już zapowiedziała, że nie opublikuje środowego orzeczenia, które nie pozostawia suchej nitki na nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. O obecnej sytuacji wokół TK w "Otwarciu dnia" rozmawiali Bogdan Klich, senator PO oraz Marek Ast, poseł PiS.

PO ostrzega przed rewolucją. "Mamy zamach na własność rolną"

- Mamy zamach na rzecz świętą (...) zamach na własność rolną - ostrzegał na czwartkowej konferencji Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Sejm zajmie się w czwartek rządowym projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, który zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat.

400 plus dla emerytów. Przyjmiesz i nic nie stracisz

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent nie będzie miał wpływu na kryteria dochodowe, potrzebne do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej oraz dodatków mieszkaniowych - zakłada nowela, którą Senat przyjął w czwartek bez poprawek. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w marcu.

Kiedy podatek od handlu? "Bierzemy pod uwagę doświadczenia Węgier"

Ustawa o podatku od handlu będzie zgodna z regulacjami UE. Opracowując ją, resort finansów bierze pod uwagę doświadczenia Węgier - mówi wiceszef MF Leszek Skiba. Pytany, kiedy projekt będzie gotowy, odpowiada, że na razie ministerstwo "analizuje różne opcje i propozycje".

Dokumenty na weekend w TVN24 BiS

Hawaje, Rio de Janeiro czy Nowa Zelandia - m.in. te miejsca odwiedzimy w najbliższy weekend w TVN24BiS. Będzie także okazja, aby poznać bliżej prawdziwego geniusza - Alberta Einsteina. Ewa Ewart, jak co tydzień, prezentuje swoje rekomendacje: historie o podróży taksówką przez świat, zaginionej córce Halabdży, Stadionie Marcana czy tabletkach, które są panaceum "na wszystko".

Z 500 zł na dziecko kupisz większe mieszkanie. Jest zielone światło

- Banki będą mogły uwzględniać środki z programu Rodzina 500 plus do liczenia zdolności kredytowej klientów - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF. Dodał, że dotyczy to kredytów konsumenckich, a "teoretycznie" także hipotecznych, ale temat nie jest do końca przedyskutowany.

Polska potrzebuje "kreacji pieniądza"? Eksperci krytyczni

- Nie ma miejsca na dodruk pieniądza - powiedział prof. Marian Noga oceniając pomysł prof. Jerzego Żyżyńskiego. Kandydat do Rady Polityki Pieniężnej zaskoczył bowiem słowami, że "być może jest potrzebna kreacja pieniądza do finansowania inwestycji rozwojowych". Tymczasem prof. Jerzy Osiatyński, członek RPP, wskazywał, że "znajdujemy się w potrzasku". - Kredyty są aktywami banku. Jeżeli ja bym chciał żeby zwiększyć ich aktywność kredytową, to nie nakładałbym podatku - powiedział. Zdaniem prof. Osiatyńskiego "brak jest dostatecznej pewności ze strony przedsiębiorców, że ich inwestycje przyniesie zyski". - To jest przyczyna dla której w Polsce ruch inwestycyjny jest słaby - ocenił gość "Bilansu".

Rosja zakręca kurek. Tym razem z mlekiem

Rosyjskie firmy mleczarskie zagroziły, że wstrzymają dostawy mleka do sklepów, dopóki rząd nie uchyli nowego nakazu Ministerstwa Rolnictwa - podał w środę "Kommiersant". Resort stawia wymóg posiadania dodatkowych dokumentów, które będą poświadczać bezpieczeństwo weterynaryjne. Żąda się okazania ich przy każdej dostawie.

Litwę ciągnie do Polski. Wszystko przez 50 euro

Zakupy, które robią furorę. Mieszkanka Wilna wybrała się do Polski, gdzie kupiła produkty za równowartość 50 euro. I nie było w tym nic dziwnego gdyby nie jej zdziwienie, że udało się jej kupić tak dużo, czym postanowiła pochwalić się w sieci.

Resort finansów chce drastycznie obniżyć limit transakcji. Kto "wywozi z Polski gotówkę awionetkami"?

- W kampanii wyborczej obiecywaliście, że dacie spokój sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw - pisze w liście otwartym do ministra finansów Pawła Szałamachy Cezary Kaźmierczak, prezes Związków Przedsiębiorców i Pracodawców. To odpowiedź na przyjęty we wtorek projekt ustawy, w którym zapisano zmniejszenie limitu obrotu gotówkowego z 15 tysięcy euro do 15 tysięcy złotych.

Większość firm nie płaci na czas. "To istotne zagrożenie"

Problemy z otrzymaniem terminowej zapłaty ma 71 proc. przedsiębiorstw - wynika z badania dla Rzetelnej Firmy. 30-dniowe opóźnienie zapłaty sprawia, że 57 proc. firm z sektora MSP czuje się zagrożona utratą płynności finansowej. Z płatnościami spóźniają się i nowi, i stali klienci.

Cień Super Mario padł na Wall Street

Środowa sesja na giełdach nowojorskich zakończyła się niewielkimi wzrostami w oczekiwaniu na decyzję EBC, która może obejmować zwiększenie stymulacji monetarnej. Wycenie indeksów giełdowych pomagały rosnące ceny ropy naftowej.

"Świat", 9.03

- Zwolennicy polityczni PiS powiedzą, że to było spotkanie przy ciasteczkach, zwolennicy opozycji powiedzą, że to było zebranie legalne trybunału Konstytucyjnego - stwierdził komentator TVN24BiS Jan Rokita. - Mamy do czynienia z bardzo ostrym sporem prawnym i sporem politycznym. Jeśli chodzi o spór prawny to on już w tej chwili, w moim przekonaniu, jest nie do rozwikłania, dlatego, że jest on w stanie węzła gordyjskiego całkowicie - dodał gość programu "Świat".

Rząd łata dziurę w VAT. Pomóc ma Jednolity Plik Kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny może przyczynić się do ograniczenia luki w podatku VAT i CIT, a dzięki jego wprowadzeniu można będzie zaoszczędzić ok. 200-300 mln zł na kontrolach - powiedział wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

Polska ma chrapkę na Azję. Jest poparcie posłów

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę za ustawą o ratyfikacji umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Oznacza to brak sprzeciwu wobec udziału Polski w tym banku.

Parlamentarny spór o wieprzowinę

"Pluralizmu w ofercie żywieniowej publicznych stołówek" zażądała w Szlezwiku-Holsztynie tamtejsza CDU, postulując, by tamtejsze stołówki nie rezygnowały z wieprzowiny ze względu na mniejszości religijne.