Najnowsze

Najnowsze

ONZ z nowym budżetem. "Fundusze się kurczą a żądania rosną"

Złożone z przedstawicieli 193 państw Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło podstawowy budżet ONZ na lata 2016-2017 w kwocie 5,4 mld dolarów, czyli nieco mniejszej niż przeznaczone na lata 2014-2015 5,5 mld dolarów - poinformował w czwartek Reuters.

Artystyczny projekt Lexusa. Auto otrzymało koła wyciosane z lodu

Młotek, dłuto i zamarznięta bryła. W okresie świąt często powstają zimowe, lodowe rzeźby. Tym razem jednak, pewien londyński artysta wyciosał z lodu... koła, które później założono w Lexusie NX 300h. Prace nad projektem trwały trzy miesiące. Wyzwaniem było nie tylko prawidłowe oddanie kształtu, ale zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości. Zamrożone koła musiały bowiem udźwignąć ważący ponad dwie tony samochód.

Mediolan zakazuje jazdy samochodami. A Rzym idzie w jego ślady

Władze Rzymu, idąc w ślady Mediolanu, postanowiły z powodu alarmującego poziomu smogu wprowadzić całkowity zakaz ruchu samochodów w dużej części miasta 28-29 grudnia od godz. 10 do 16. W stolicy Lombardii nie będzie można jeździć przez trzy dni.

Najbardziej wyczekiwany prezent? Gotówka i książki

W tym roku polska rodzina wyda średnio na organizację świąt Bożego Narodzenia 1280 zł. Jest to 11 proc. (120 zł) więcej niż w roku ubiegłym - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. - Najwięcej wydajemy na jedzenie i prezenty - mówi w programie "Biznes dla Ludzi" Grzegorz Sencio z Deloitte. Najbardziej wyczekiwanym prezentem przez Polaków są książki (46 proc.). Kolejnym okazały się pieniądze (38 proc.). Pozostali Europejczycy wybierają odwrotnie – więcej czeka na pieniądze niż książki.

"PiS ma wyjątkową szansę, by pomóc górnictwu". Nie będzie likwidacji kopalń?

Przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. - zakłada nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W nocy ze środy na czwartek Senat nie wprowadził do niej poprawek. Pojawiły się pomysły, by np. wprowadzić zakaz prywatyzacji polskich złóż węgla do konstytucji.

Program 500 plus. Dużo nadziei, ale i niepewności

Rządowy i szeroko reklamowany w kampanii wyborczej dodatek na dzieci wciąż budzi sporo kontrowersji. Wersji programu było już kilka - 500 złoty miało być już na pierwsze dziecko, potem na drugie i kolejne. Ostatecznie wybrano wariant drugi, ale nadal nie wiadomo, jak rząd miałby sprawdzać, czy rodzina odpowiednio wydaje te pieniądze. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Świat", 23.12

- Mamy spapraną opinię – powiedziała w programie "Świat" na antenie TVN24 Biznes i Świat Róża Thun. - To odium spada na wszystkich Polaków – zaznaczyła eurodeputowana PO i dodała: „mam wrażenie gorzkiego rozczarowania – mieliśmy być motorem Unii”. Z kolei drugi gość programu Paweł Kowal komentował aktualną sytuację w Polsce ze względnym spokojem: "Różni ludzie, wyrażają różne opinie – to tez jest polityka. (...) Będą głosy krytyki, ale to nie przyniesie teraz katastrofy. Gdyby to trwało kilka miesięcy – to będzie problem”, zaznaczał były wiceszef MSZ.

Burza o polski Trybunał. Na arenie międzynarodowej "mamy spapraną opinię"

Zamieszanie z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce zwraca uwagę najważniejszych polityków świata. Zdaniem Roży Thun, eurodeputowanej PO, "mamy w tej chwili spapraną opinię". - Niestety, z naszym udziałem i Orbana nowe kraje członkowskie UE szalenie tracą - dodała. Jej zdaniem Polska przyczynia się również do pogłębiania podziału na Europę dwóch prędkości. Tymczasem, zdaniem Pawła Kowala, członka Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, dzisiejsze wydarzenia nie przyniosą katastrofy.

Spółka Kulczyka opuszcza Ukrainę. "Obietnice stabilizacji gospodarczej nie mają pokrycia"

Ze względu na niestabilną sytuacją polityczną, brak korzystnych zmian podatkowych oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy na Ukrainie, Serinus Energy podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów w spółce KUB-Gas za kwotę ponad 30 mln dolarów - poinformowała firma w komunikacie. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na przyspieszenie prac w Rumunii oraz spłatę kredytu Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju.

Kopalnie do likwidacji? "Związkowcy po cichu dogadali się z PiS"

We wtorek Sejm znowelizował ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak wskazuje Karolina Baca-Pogorzelska z portalu Energetyka24.com, "nowelizacja ustawy zakłada możliwość likwidacji kopalń". - Nie rozumiem działania ministerstwa energii, które twierdzi "nie będziemy likwidować kopalń, tylko wyciszać, wygaszać". Taka infantylizacja jest niepotrzebna - dodaje.

"Biznes dla Ludzi", 23.12

Czy Polakom udzieliło się "świąteczne szaleństwo"? Ile kosztują święta? Jak zachować zdrowy rozsądek podczas zakupów last minute? Czy Polacy potrafią dobrze zarządzać swoimi wydatkami? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Ile jedzenia zmarnujesz w te święta? Miliardy ton lądują na śmietniku

Zatrważające dane dotyczące żywności. Rocznie na świecie marnujemy bowiem aż 33 proc. produkowanego jedzenia, a sprzyja temu w szczególności okres świąt. Agnieszka Bielska z Federacji Polskich Banków Żywności wskazuje, "kiepska jakość produktu jest jedną z przyczyn marnowania żywności. Taniej nie zawsze znaczy lepiej, bo taki produkt "gorzej" się zachowuje". A, jak podkreśla prof. Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Firm Rodzinnych, "dobry chleb nie pleśnieje".

Dania chce konfiskować uchodźcom wartościowe rzeczy. "Złote plomby też zabierzecie?"

W ostatnich miesiącach Dania przyjęła ostrą politykę wobec uchodźców. We wrześniu władze opublikowały w libańskich gazetach ogłoszenie, którego przekaz dla poszukujących azylu jest dość jasny: "Nie przyjeżdżajcie do nas". Teraz kraj debatuje nad innym, bardziej ekstremalnym posunięciem. Rząd rozważa przyjęcie ustawy, która pozwoli na konfiskatę biżuterii i innych kosztowności uchodźcom, chcącym wjechać do tego skandynawskiego państwa. Rekwizycja mienia miałaby być dokonywana na poczet kosztów utrzymania imigrantów.