- Pomoc dla małżeństw pozostających we wspólnocie majątkowej i zadłużonych w walutach obcych wyniesie tyle samo, co dla pojedynczego kredytobiorcy - powiedział w TVN24 BiS Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wyjaśnił, że limit w wysokości 350 tys. złotych nie będzie się mnożył nawet, jeśli kredyt zaciągnęło małżeństwo. Doprecyzował, że pomoc jest przydzielana na "umowę i mieszkanie a nie na osobę". Problem w tym, że z projektu ustawy wynika, że jest odwrotnie.
Nowa ustawa frankowa zakłada zwrot spreadów do wartości 350 tys. zł. kredytu na jedną osobą. W jej projekcie możemy przeczytać, że "jeżeli stroną umowy kredytu jest więcej niż jeden konsument, limit kapitału ulega proporcjonalnemu zwiększeniu w stosunku do liczby konsumentów i przysługuje każdemu konsumentowi oddzielne" (art. 11 pkt 5).
Kowalczyk tłumaczył jednak dzisiaj, że limit dotyczy umowy kredytowej, a nie jednej osoby i nie zwiększa się jeżeli kredyt wzięło małżeństwo. - Jeżeli małżeństwo ma wspólność majątkową, jedno mieszkanie, to oczywiste jest, że to jest jedna pula - oznajmił Kowalczyk.
Kowalczyk dodał też, że jeśli ktoś ma dwa kredyty i dwa mieszkania, to i tak dostanie pomoc na jedno z nich.
Prezydent dotrzymał słowa
Kowalczyk pytany, o to czy prezydent Duda oszukał wyborców przypomniał, że prezydent złożył w styczniu projekt ustawy, w którym zawarte były cztery sposoby pomocy frankowiczom. - Prezydent dotrzymał słowa, ale on nie uchwala ustaw. Jest tylko projektodawcą - tłumaczył.
- Nie mówimy, że nie da się przewalutować (kredytów frankowych - red.), ale nie mamy pełnej wiedzy o jego skutkach. Dopóki jej nie będzie to trudno mówić o takim rozwiązaniu. Tą wiedzę będziemy mieli po realizacji ustawy o spreadach. Będzie wtedy widać, jaka jest skala tego problemu, teraz tego nie widać - wyjaśniał.
Jak zaznaczył zwrot spreadów jest pierwszym krokiem pomocy frankowiczom. - Jest to też propozycja, która zachęcałaby banki do porozumiewania się z kredytobiorcami - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
- Ja rozumiem, że kredytobiorcy walutowi nie są w pełni zadowoleni, ale to jest krok w dobrym kierunku. Każda ustawa, która ulży kredytobiorcom jest krokiem w dobrym kierunku - podkreślił Kowalczyk.
Zobacz całą rozmowę z Henrykiem Kowalczykiem:
Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS/Kancelaria Prezydenta