Najnowsze

Najnowsze

Premier Szydło chce ratować górnictwo. "Po ośmiu latach zaniedbań PO"

- Możemy tutaj być i powiedzieć o dobrej wiadomości dla ponad 300 pracowników zakładu, w którym się znajdujemy - powiedziała w piątek premier Beata Szydło przebywająca z wizytą w kopalni „Jaźwica” w Chęcinach. Premier zadeklarowała, że jej rząd będzie wspierał funkcjonowanie zakładu należącego do Kieleckiej Kopalni Surowców Mineralnych. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, który także uczestniczył w konferencji, odpowiedzialnością za złe funkcjonowanie kopalni należy obarczyć rząd PO-PSL oraz przeprowadzoną przez nich "pseudoprywatyzację".

Kompania Węglowa w nowej formule chce uelastycznić system pracy i płac

Kompania Węglowa, która wiosną ma przekazać 11 kopalń do spółki Polska Grupa Górnicza, w nowej formule działania chce uelastycznić system pracy i płac, wiążąc ich wysokość z wynikami spółki. To główny powód wypowiedzenia porozumienia, zawartego ze związkami ponad pół roku temu.

Waszczykowski w exposé przyjął "koncepcję książki telefonicznej"

- Wydaje mi się też ogromnym błędem umieszczenie stosunków z Niemcami, umieszczenie [ich] w tym exposé za Wielką Brytanią - mówił Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka", wskazując na to, że więcej uwagi należy się naszemu sąsiadowi, który ma ważną pozycję w Europie. - Exposé dzielą się, moim zdaniem, na dwie kategorie: "książka telefoniczna" (...) [podjęcie wielu kwestii w porozumieniu z wieloma resortami], a drugi sposób konstrukcji to skoncentrowanie się na priorytetach, powiedzenie, co nowego my tam zrobimy. Niestety Waszczykowski przyjął koncepcję książki telefonicznej - ocenił Ostrowski, dodając, że minister położył akcent na bezpieczeństwo.

Zmiany w PKN Orlen. Rząd zwiększa nadzór nad spółką

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek pięciu członków rady nadzorczej spółki. Rada liczy obecnie osiem osób - jednego członka może powołać jeszcze w odrębnym trybie Skarb Państwa.

Exposé ministra Waszczykowskiego. "Deklaracja współpracy z Rosją"

- Podmiotowość jest celem czy zadaniem realizowanym przez każde ministerstwo spraw zagranicznych na świecie i tutaj nie ma frontu, które by minister Waszczykowski otwierał - ocenił Jakub Dymek z "Krytyki Politycznej", komentując exposé polskiego szefa dyplomacji. Dodał, że przyjęło ono charakter "diagnozy". Natomiast prof. Tomasz Grosse z UW oraz ekspert Instytutu Sobieskiego przyznał, że po wystąpieniu ministra odczuwał pewien niedosyt - wynikający także z ograniczonych ram czasowych. Wskazał jednak także na pozytywy - zwrócenie uwagi na kryzysy w UE: np. Brexit, kryzys migracyjny. Komentatorzy zgodzili się, że w exposé pojawiła się deklaracja współpracy z Rosją i podkreślenie znaczenia "frontu wschodniego".

Ropa drożeje. OPEC i Rosja mogą ściąć produkcję

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są już powyżej 34 dolarów za baryłkę. To reakcja na informacje, że Rosja i inni producenci tego surowca mogą się spotkać i rozmawiać o ewentualnym cięciu produkcji.

Czerwone światło i dwa pomarańczowe od agencji. "To jak ocena ze sprawowania"

Oceniające wiarygodność finansową trzy największe agencje ratingowe - Standard & Poor's, Moody's i Fitch - bardzo mocno wpływają na decyzję zagranicznych inwestorów. Wprawdzie fundamenty polskiej gospodarki na razie wyglądają bardzo dobrze, ale "wielka trójka" ma sporo wątpliwości. S&P zapaliła nam czerwone światło, dwie pozostałe pomarańczowe. - To jak obniżenie oceny ze sprawowania - tłumaczy Łukasz Kijek z TVN24 Biznes i Świat.

Przegląd prasy: Ofensywa na polskich lotniskach

Od początku stycznia 2016 r. pasażerowie mają znacznie większy wybór połączeń. To przede wszystkim efekt końca restrukturyzacji LOT, ale są też nowi przewoźnicy – pisze "Rzeczpospolita".

Wzrosty na Wall Street. Dzięki spółkom i ropie

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty najważniejszych indeksów, głównie dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom kwartalnym amerykańskich spółek i rosnącym cenom ropy naftowej.

Rząd zajmie się programem Rodzina 500 plus w poniedziałek

Program prorodzinny Rodzina 500 plus, który przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, ma być tematem poniedziałkowego posiedzenia rządu. W czwartek projekt zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów.

"Biznes dla ludzi", 28.01

Jak nowy podatek wpłynie na sklepy internetowe? Jak wygląda likwidacja szkody z ubezpieczenia OC sprawcy? Jakie są warunki urlopu macierzyńskiego? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

LOT ma nowego prezesa. Stery przejmuje Rafał Milczarski

Rafał Milczarski został wybrany nowym prezesem LOT - podało biuro prasowe przewoźnika. Członkiem zarządu ds. operacyjnych został Borys Buta. Rozmowy z kandydatami do zarządu i na prezesa spółki trwały od środy. Z firmą żegna się dotychczasowy p.o. prezesa i członek zarządu ds. handlowych Marcin Celejewski.

Pracy jest dużo, a wytycznych brak. Samorządy ostrzegają: możemy nie zdążyć z wypłatą 500 zł

- Nie jest wykluczone, że w wielu miejscach nie będziemy mogli ruszyć 1 kwietnia z przyjmowaniem wniosków dotyczących 500 zł na dziecko - mówił w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Dodał, że samorządy potrzebują czasu na organizację wypłat na te świadczenia wychowawcze. - Prosiliśmy o to, aby móc już dzisiaj zapoznać się z projektami rozporządzeń, ale tych jeszcze nie ma - zaznaczył.

Czasy drogiej ropy to przeszłość. Azerbejdżan, Brazylia i Rosja pod ścianą

Uzależniony od zysków ze sprzedaży ropy naftowej Azerbejdżan ma poważne kłopoty. Z powodu niskich cen surowca kraj może zbankrutować. Z misją ratunkową do tego kraju jadą przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, aby rozmawiać o 4 mld dolarów pożyczki na ratowanie gospodarki. Ale Azerbejdżan to nie jedyny kraj, którego niskie ceny ropy stawiają pod ścianą. Problemy z zamknięciem budżetu ma też Wenezuela, Brazylia i Rosja.