Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy. Przedsiębiorca biurokratą na pół etatu

Choć każda nowa władza obiecuje ograniczenie biurokracji, pozostaje to "w sferze deklaracji". Przedsiębiorca, by być na bieżąco, musi poświęcić dziennie 3,5 godz. na lekturę przepisów - wynika z raportu firmy Grant Thornton, o którym pisze "Puls Biznesu".

"Świat", 25.01

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy postanowiło w poniedziałek na sesji zimowej nie przeprowadzać debaty na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Wniosek w tej sprawie nie uzyskał wymaganych dwóch trzecich głosów. Gościem programu "Świat" był Paweł Zalewski, eurodeputowany PO.

Rosja: francuskie banki mogą sfinansować Jamał LNG

Kwestia finansowania projektu Jamał LNG przez banki francuskie była jednym z tematów podczas wizyty w Moskwie ministra gospodarki Francji Emmanuela Macrona - powiedział w poniedziałek minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew.

Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Kto rozstanie się z pracą?

Obowiązująca już ustawa o służbie cywilnej dotyczy ok. 1,6 tys. urzędników państwowych na dyrektorskich stanowiskach. Ich umowy wygasną w ciągu miesiąca. Jedni dostaną nowe propozycje pracy, inni nie. Takie rozwiązanie nie ochroni kobiet w ciąży czy pracowników tuż przed emeryturą. Materiał "Faktów" TVN.

"Biznes dla Ludzi", 25.01

Dzisiejszy program "Biznes dla Ludzi" w całości poświęcony był podatkowi od marketów. Markety mają płacić trzy stawki podatku od obrotów; stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu.

Polacy częściej sami odchodzą z pracy, niż zostają zwolnieni

Do 24 proc. - o 2 punkty proc. - spadł poziom rotacji pracowników między firmami w IV kwartale 2015 roku - wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Większą rotację zanotowali tylko Brytyjczycy, Włosi (po 25 proc.) i Hiszpanie (26 proc.).

Zakupy w niedzielę droższe. "Za podatek od marketów zapłacą konsumenci"

- Ustawodawca chce zniechęcić polskich konsumentów do robienia zakupów w dni wolne od pracy i w dużych sklepach. To jest dla nich niekorzystne - mówi o podatku od marketów Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Z kolei Wojciech Warski z Business Centre Club nazwał podatek "polityczno-ekonomiczną pokraką" i "ingerencją polityków, którzy o gospodarce mają bardzo blade wyobrażenie".

Trzy stawki "podatku od hipermarketów". Znamy szczegóły projektu ustawy

Sklepikarze będą płacić trzy stawki podatku od obrotów; stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu - wynika z poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Finansów. Podatek będzie miał charakter progresywny.

Ile będzie kosztowała pomoc frankowiczom? KNF pyta banki

Komisja Nadzoru Finansowego wysyła do banków ankiety, dzięki którym będzie mogła dokonać oceny skutków wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej frankowiczów - poinformował w poniedziałek rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

Pracodawcy: wyjdziemy naprzeciw nowym władzom RP

Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw nowym władzom Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Chce on służyć wskazówkami, jak uniknąć "horrendalnej biurokratyzacji", która utrudnia jego zdaniem prowadzenia biznesu w Polsce.

Irański prezydent na europejskich zakupach. Może zostawić miliardy dolarów

Włochy są pierwszym miejscem na liście irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, który rozpoczął europejskie tournee mające zaowocować nowymi kontrahentami i podpisaniem intratnych kontraktów. Prezydent przywozi ze sobą worek miliardy dolarów, które uwolniło zniesienie sankcji. Za główny cel irański prezydent bierze przemysł lotniczy.

PLL LOT z nowym szefem? Ruszają rozmowy

W środę rozpoczną się rozmowy z kandydatami na prezesa i dwóch członków zarządu PLL LOT; po ich zakończeniu rada nadzorcza rozstrzygnie konkurs - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

Chcesz kupić mieszkanie? Musisz mieć więcej gotówki

Podniesienie wysokości wkładu własnego do 15 proc. przy kredytach hipotecznych zgodnie z rekomendacją S utrudni zakup mieszkania. Niektórzy eksperci widzą jednak plusy - konsekwencją podwyższenia wkładu własnego może być niższe oprocentowanie, zatem niższe koszty kredytu.