Najnowsze

Najnowsze

Polski patent na nowe technologie. "Co roku zgłaszamy sto wynalazków"

- Droga do uzyskaniu patentu jest długa. Cały proces trwa 3-4 lata. Jednak własność intelektualna jest chroniona z dniem złożenia wniosku patentowego - Ewa Dudzic, współzałożycielka firmy Phenicoptere. - Co roku do urzędu patentowego zgłaszamy około 100 wynalazków. Część projektów trzeba eliminować, bo należy zwracać uwagę na walory ekonomiczne - mówił dr inż. Dominik Kowal z Centrum Transferu Technologii AGH.

Kupisz większe mieszkanie. Dzięki programowi Rodzina 500 plus

Program Rodzina 500 plus może zwiększyć zdolność kredytową nawet o 209 tys. złotych - szacują eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości. Część banków najprawdopodobniej będzie uwzględniać, przy wyliczeniu naszej zdolności kredytowej, to świadczenia. Oznacza to, że rodziny, które otrzymają pieniądze mogą np. starać się o większe mieszkanie.

Kawa nie pomaga? Dziesięć sposobów, aby się skupić

Każdy z nas miewa dzień, w którym nie może się skupić na pracy. Myślenie o niebieskich migdałach w czasie, kiedy powinniśmy wykonywać swoje obowiązki może się dla nas źle skończyć. Dlatego warto sprawdzić, co zrobić, aby być skupionym cały dzień.

Supersamolot wyląduje wszędzie. Na niebie pojawi się za kilka lat

750 km/h - do takiej prędkości ma rozpędzać się nowy bezzałogowy samolot, którego projekt zaprezentowała właśnie Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA). Jedną z głównych zalet maszyny ma być funkcje pionowego startowania i lądowania.

Planują porzucić ropę naftową. By się rozwijać

Z jednej strony zobowiązania do przeciwdziałania zmianom klimatu, z drugiej niskie ceny ropy, które ograniczają wpływy do budżetu. Kanada próbuje znaleźć "zielone" rozwiązania, które ekologicznie pobudzą gospodarkę.

Rosja na cenzurowanym. Moody's grozi obniżką ratingu

Moody's straszy Moskwę obniżeniem ratingu. Agencja rozpoczęła przegląd oceny wiarygodności Rosji, wskazując na trwały spadek cen ropy, która wraz z gazem odpowiada obecnie za blisko 60 proc. całkowitego eksportu kraju.

Polacy stawiają warunki. Chcą podwyżek

55,8 proc. pracujących Polaków oczekuje wzrostu wynagrodzenia w najbliższych miesiącach - wynika z V edycji "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service. Tymczasem co piąty pracujący Polak (22,2 proc.) chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia w perspektywie do dwóch lat. Najczęściej rozważają to młode osoby - 35,2 proc. ankietowanych w wieku 18-34 lata.

Długi, nieruchomości, wirtualna waluta. Sprawdź, na czym zarobisz fortunę

W ciągu ostatniego roku najwięcej można było zarobić na wirtualnej walucie. Spore zyski generował też rynek nieruchomości, fundusze zajmujące się wierzytelnościami oraz kolekcjonerskie samochody i trunki. Największe straty liczą natomiast inwestorzy na rynku giełdowym i ci, którzy rok temu mieli nadzieję na wzrost cen ropy - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Mieszkający na działkach trafią na bruk? Jest sprzeciw

Osoby, które na stałe mieszkają na działkach, mogą stracić do nich prawo i być eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - alarmuje RPO. Ma to związek z działaniami Polskiego Związku Działkowców, który chce sankcji za stojące na działkach nielegalne budowle.

Podrabiany żel do prania. Mógł trafić też do Twojej pralki

Kilkaset tysięcy złotych strat dla międzynarodowych koncernów chemicznych, 6 osób zatrzymanych. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie trudnili się produkcją i handlem hurtowymi ilościami podrobionego żelu do prania znanych firm zagranicznych.

E-palaczu, zapłacisz więcej. Przez nowy podatek

Kilka państw unijnych już zdecydowało się na obłożenie akcyzą e-papierosów. Teraz myśli o tym cała UE, bo nierówne opodatkowanie tych produktów powoduje zakłócenia na rynku wewnętrznym. We wtorek ministrowie finansów mają wezwać KE do działań w tej sprawie.

"Świat", 04.03

Komisja Wenecka nie odłoży terminu wydania opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, co proponował polski MSZ. Nastąpi to na sesji 11 i 12 marca. Premier Beata Szydło wyraziła nadzieję, że posiedzenie Komisji będzie merytoryczne, a nie polityczne. Na ten temat rozmawiali goście programu "Świat", którymi byli Julia Pitera, eurodeputowana PO oraz Jan Maria Jackowski, senator PiS.