Najnowsze

Najnowsze

Ubywa Polaków, szósty rok z rzędu. Alarmujące dane

Na koniec czerwca 2017 roku ludność Polski liczyła 38,4 mln osób - podał Główny Urząd Statystyczny. W miastach mieszkało 23,1 mln osób (60 procent populacji), na wsi - 15,3 mln. Według GUS w pierwszym półroczu tego roku liczba mieszkańców naszego kraju zmalała o prawie 11 tysięcy osób.

Poczta Polska uruchomiła internetowy kantor

Poczta Polska uruchomiła internetowy kantor, z którego mogą korzystać klienci indywidualni i firmy - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodano, że klienci mogą korzystać m.in. z darmowych przelewów w złotych do wszystkich banków, a także walutowych do niektórych polskich banków.

Nieoficjalnie: trzy miliardy złotych nadwyżki budżetowej po wrześniu

Po wrześniu bieżącego roku budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości około 3 miliardów złotych - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do resortu finansów. Według PAP we wtorek dane te ma ogłosić podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

PGNiG z dostępem do ukraińskich magazynów gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwi polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy - poinformowało w poniedziałek PGNiG.

Tak wygląda śmigłowiec przyszłości

Ten śmigłowiec przyszłości już za niespełna dziesięć lat może wejść na stałe do służby w amerykańskiej armii. Chodzi o Bell V-280 Valor, który na pierwszy rzut oka wygląda jak maszyna rodem z filmu science-fiction. Największe wrażenie robią dwa wirniki, które mogą się obracać podczas gdy silniki pozostają w pozycji poziomej. Bell poinformował, iż jego strategicznym partnerem w projekcie V-280 będzie koncern Lockheed Martin, który odpowiedzialny będzie za awionikę maszyny.

Polska Grupa Górnicza zwiększyła produkcję węgla opałowego

Polska Grupa Górnicza (PGG) zwiększyła w tym roku produkcję i sprzedaż węgla opałowego o ok. 230 tys. ton. Dostawy do sieci autoryzowanych sprzedawców są realizowane na bieżąco i zgodnie z harmonogramami wynikającymi z kontraktów - zapewniła w poniedziałek spółka.

Podatki po nowemu. Siedem zmian ważnych dla naszych portfeli

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców, zmiany w opodatkowania najmu - to nas czeka od przyszłego roku. Suma tych zmian przyniesie do budżetu około miliarda złotych oraz około sto kilkadziesiąt milionów zł dla samorządów. Rząd chce również zniesienia górnego limitu składek na ZUS, co ma dać ponad pięć miliardów złotych.

Zmiana prawa o ruchu drogowym. Wkrótce badanie techniczne po nowemu

Już tylko dwa tygodnie pozostały do wdrożenia zmodernizowanej Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), która jest częścią CEPiK 2.0. Od 13 listopada za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem, a stacje kontroli takie badanie będą musiały każdorazowo odnotować.

Szykują zmianę prawa. Wycieczkę kupioną poza biurem będzie można zwrócić

Chcemy, by ustawa o usługach turystycznych umożliwiała klientowi wycofanie się z umowy dotyczącej wycieczki, gdy została zawarta poza siedzibą touroperatora - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. Urząd bada rynek sprzedaży usług i towarów na pokazach, gdzie sprzedawane są m.in. imprezy turystyczne.

Łatwiej tam spotkać niedźwiedzia niż turystów. Uroki wyprawy na Kamczatkę

Kamczatka to wyjątkowy region na naszej planecie. Odludny, z zapierającą dech przyrodą, dzikimi zwierzętami i co najważniejsze, wciąż niezdeptany przez turystów. O urokach tego półwyspu, w programie "Pokaż nam świat" opowiadał Marcin Dobas, fotograf National Geographic Polska, który specjalizuje się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej.

Zwiedzają świat na piechotę. Niezwykła pasja polskich podróżników

Ta para ma parę w nogach i tysiące pokonanych kilometrów o własnych siłach. Daria i Wojtek Kostek na piechotę pokonali trasy, które kiedyś prowadziły do trzech najważniejszych ośrodków średniowiecznej Europy - Santiago de Compostela, Rzymu i Jerozolimy. Podbili też Nową Zelandię. O swoich niezwykłych przygodach opowiadali w programie "Pokaż nam świat".

Ile kosztuje podróż do Nowej Zelandii?

Przelot z Warszawy do Auckland w obie strony z dwiema przesiadkami kosztuje trochę ponad 3 tysiące złotych. Natomiast za 17-dniową wycieczkę z biurem podróży do Nowej Zelandii trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. Nocleg można znaleźć już za 13 złotych (w niewielkiej miejscowości Haast). Wypożyczenie kampera kosztuje około 400 złotych za dobę, a obiad dla dwóch osób w restauracji - około 130 złotych. Materiał programu "Pokaż nam świat".

500 plus z wyrównaniem. Na złożenie wniosku zostały ostatnie dni

Przed końcem października trzeba złożyć wniosek o 500 plus, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem za październik. Jeśli wniosek zostanie złożony później, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Potężne zainteresowanie doktoratem Hawkinga. Serwery ledwo to wytrzymują

Praca doktorska Stephena Hawkinga, która w tym tygodniu trafiła do internetu, cieszy się niespotykaną popularnością. Administratorzy strony należącej do Uniwersytetu w Cambridge podali, że w ciągu kilku dni zanotowali ponad dwa miliony odsłon. Natomiast pracę o konsekwencjach rozwoju wszechświata, próbowano pobrać z sieci już ponad pół miliona osób.

"Elegancki morderca" i pojedynek tenisowych legend. Na co wybrać się do kina?

Był przystojny, elegancki i pełen, uroku. Był też wielokrotnym mordercą, który grasował w Krakowie w latach 50. Jego historię opowiada thriller "Ach śpij kochanie" w reżyserii Krzysztofa Langa z plejadą polskich gwiazd. Z kolei obraz "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" to opowieść o rywalizacji dwóch legend tenisa, którzy królowali na kortach w latach 80. O najnowszych premierach kinowych opowiadała Ewelina Woźnica z TVN24.

Za ubezpieczenie OC płacą grosze. Ale nie polecamy tego sposobu

Zamiast kilku tysięcy, kilkaset złotych - tyle płacą niektórzy kierowcy za ubezpieczenie OC. Osoby, które mają na koncie wiele stłuczek i wypadków, coraz częściej wykupują polisy krótkoterminowe, które kosztują średnio 50 złotych za miesiąc. Teoretycznie są przeznaczone dla autokomisów, ale jak pokazuje praktyka, używają ich też inni. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.