Najnowsze

Najnowsze

Czeski przewoźnik dostał zgodę na wjazd do Polski

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzję o przyznaniu otwartego dostępu na trasie Praga - Kraków spółce LEO Express. Oznacza to, że czeski przewoźnik będzie mógł złożyć wniosek do zarządcy infrastruktury i rozpocząć przewozy od 10 grudnia. Kilka miesięcy wcześniej LEO Express otrzymał od Prezesa UTK polski certyfikat bezpieczeństwa.

Potężne pieniądze na promocję aut elektrycznych

Wielka Brytania planuje przeznaczyć miliard funtów na promocję pojazdów napędzanych elektrycznie oraz wzmocnić innowacyjność i badania w sektorze napędów niskoemisyjnych. To część planów obejmujących wydatki z puli 2,5 miliarda funtów do 2021 roku, które mają ułatwić ograniczanie emisji spalin.

Podniebna rewolucja. Autonomiczne taksówki po pierwszych testach

Lata z prędkością do 100 kilometrów na godzinę, a w powietrzu może spędzić do 30 minut. Mowa o autonomicznej taksówce powietrznej, która pomyślnie przeszła pierwsze loty testowe w Dubaju. Volocopter na swój pokład zabierze maksymalnie dwie osoby. Według szefów niemieckiego start-upa, taksówka jest całkowicie bezpiecznym środkiem transportu, chętni mają ją zamawiać przez specjalną aplikację. Marzeniem władz Dubaju jest, aby prototypowe taksówki przewoziły turystów już podczas Expo 2020.

Polacy w ogonie Europy. Lekarzy jest mało, rezydenci pokazują skalę problemu

Lekarze rezydenci kolejny dzień prowadzą protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jak mówią, walczą o przeznaczenie większych pieniędzy z budżetu na system zdrowia w Polsce. Nie ukrywają, że zależy im także na podwyżkach, bo ich obecne pensje są dla nich upokarzające. Sprawdzamy, ile mogłoby to kosztować.

Produkty w Polsce gorsze niż na Zachodzie. "Niedopuszczalne"

Podwójna jakość produktów konsumenckich jest niedopuszczalna, takie praktyki trzeba ukrócić - mówili w piątek w Bratysławie premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej. Premier Beata Szydło zwracała uwagę, że problem jest szczególnie widoczny w państwach Europy Środkowej. - Nie spocznę, dopóki te niesprawiedliwe praktyki nie zostaną całkowicie usunięte z jednolitego unijnego rynku - wtórował Robert Fico, premier Słowacji.

Media: umowa NAFTA może przestać istnieć

Kanada musi być przygotowana na to, że NAFTA przestanie istnieć – w takim tonie kanadyjskie media podsumowują stan negocjacji w sprawie przyszłości północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu z USA i Meksykiem.

Morawiecki w USA. "Nasz rząd przyciąga inwestycje"

Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie spotka się z przedstawicielami m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oraz amerykańskiego biznesu. - Nasz rząd przyciąga inwestycje do Polski. Mam szereg spotkań, które mam nadzieję i tym razem skończą się podpisaniem kontraktów - mówił Mateusz Morawiecki.

Dostała płatny urlop. Aby zająć się chorym psem

Po raz pierwszy we Włoszech osoba zatrudniona otrzymała w pracy refundowany urlop opiekuńczy, by zająć się psem po operacji. To precedensowe wydarzenie na drodze do uznania zwierząt za członków rodziny - mówią ich obrońcy.

Szefowa MFW ostrzega przed globalnym kryzysem

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oceniła w czwartek, że wiele zagrożeń politycznych może zakłócić odbudowę światowej gospodarki, pomimo oznak, że 2017 będzie najlepszym rokiem dekady.

Druzgocący raport i długa lista błędów po zamachu w Berlinie

Prawie 10 miesięcy po tym, jak Tunezyjczyk zabił polskiego kierowcę i wjechał ukradzioną mu ciężarówką w berliński jarmark, opublikowano pełny raport o tym, dlaczego terrorysta mógł zaatakować. Niestety, wnioski są bardzo pesymistyczne. Policja miała wiele poważnych powodów, aby zatrzymać Anisa Amriego i potwierdzić jego związki z terroryzmem. Nie zrobiono jednak tego, a lista błędów jest długa. Nie wiadomo jeszcze, czy w związku z zaniedbaniami ktoś będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

Lufthansa przejmuje znaczną część Air Berlin

Lufthansa przejęła znaczną część niewypłacalnej niemieckiej linii lotniczej Air Berlin, podpisując kontrakt o wartości 210 milionów euro. Na wieść o przejęciu akcje Lufthansy wzrosły w czwartek o około 3 procent i osiągnęły najwyższą cenę od 16 lat.

Batalia w sprawie Nord Stream 2. Kolejny ruch Polski

Prawo unijne powinno być stosowane wprost do gazociągu Nord Stream 2, również w jego morskiej części - to główny wniosek z opinii prawnej, jaką zaprezentował w czwartek polski rząd na forum Unii Europejskiej. Opinia ta jest odmienna niż wnioski ekspertów Rady UE. Tymczasem na spotkaniu przedstawicieli niemieckiego biznesu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem uczestnicy projektu zapewnili, że chcą nadal brać w nim udział. Wyrazili też nadzieję, że nie przeszkodzą w tym czynniki zewnętrzne.

Naftowy gigant inwestuje w "elektryki"

Koncern petrochemiczny Shell podpisał umowę w sprawie zakupu firmy NewMotion - operatora punktów ładowania elektrycznego, z których mogą korzystać właściciele pojazdów elektrycznych - podała w czwartek agencja AP.

Negocjacje w sprawie brexitu na ostrym zakręcie

Zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie został osiągnięty - oświadczyli w czwartek główni negocjatorzy obydwu stron, Michel Barnier i David Davis. Sfinalizowanie pierwszej fazy rozmów w sprawie brexitu przesuwa się tym samym na grudzień.

Pluskwa milenijna bis? Pytania o skutki rezygnacji ze zmiany czasu

Rezygnacja ze zmiany czasu w Polsce może nas sporo kosztować i spowodować wiele problemów. Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, jej skutki odczują zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które będą musiały wymienić stary i nienadający się do aktualizacji sprzęt. Autor ustawy znoszącej czas letni uspokaja.

"Biznes dla Ludzi", 12.10

Zmiana czasu na zimowy oraz polskie baterie do aut elektrycznych - to główne tematy programu "Biznes dla Ludzi", na który zaprasza Robert Stanilewicz.