Tysiąc plus na wczasy. Jak będzie wyglądać wypoczynek z bonem?

Źródło:
TVN24
Wakacje z bonem
Wakacje z bonemTVN24
wideo 2/6
Wakacje z bonemTVN24

Te wakacje będą inne niż wszystkie także z tego powodu, że część z nas ma otrzymać od rządu bon wakacyjny w wysokości 1000 złotych. Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Reporter Czarno na Białym Łukasz Karusta szukał odpowiedzi na pytanie, kto będzie mógł otrzymać ten bon i na jakich zasadach będzie można z niego skorzystać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zgodnie z propozycją rządu bon mają otrzymać wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które otrzymują pensje do wysokości zarobków średniej krajowej.

- Na każdą osobę, która pracuje, czyli jeżeli okaże się, że dwie osoby pracują w rodzinie, to taki bon będzie przysługiwał dla dwóch osób – mówił na antenie radia RMF FM wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Wakacje coraz bliżej, a wciąż wiemy niewiele

Pomysł bonów dla turystów komentują hotelarze.

- Z tym bonem turystycznym tysiąc plus jest trochę jak yeti – wszyscy o nim słyszeli, a nikt go nie widział. Nasza branża słyszy o nim od dwóch miesięcy – mówi właściciel pensjonatu Kwieci Łukasz Witkowski. – Nasza branża słyszy o nim od dwóch miesięcy - dodaje.

Po raz pierwszy o bonie turystycznym powiedziała 1 kwietnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie Radia Maryja. – Chcielibyśmy Polaków wesprzeć takim bonem o wartości tysiąca złotych na wydarzenie, wycieczkę, udział turystyczny – mówiła wicepremier.

Od tych słów minęły już dwa miesiące, wakacje coraz bliżej, a wiemy niewiele więcej.

Od kilku dni próbujemy skontaktować się z odpowiedzialnym za turystykę wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym. Po kilku nieudanych próbach w biurze prasowym o bon turystyczny zapytaliśmy samego ministra.

- Na temat bonów, bardzo mi przykro, ale jeszcze w najbliższych godzinach, dniach nie za bardzo prace trwają. Nie za bardzo mam co do powiedzenia – powiedział w rozmowie z TVN24.

Z jedynej medialnej aktywności wiceministra wiemy, że bon miałby być przedpłacaną kartą płatniczą.

- To będzie karta w formie elektronicznej, karta prepaidowa – mówił na antenie radia RMF FM.

Bon turystyczny miałby obowiązywać już za miesiąc, od pierwszego lipca. Na razie nie ma jednak projektu ustawy. O kartach oficjalnie więc nic nie wiemy.

Podczas wywiadu w RMF FM Andrzej Gut-Mostowy z 13 maja powiedział, że ma nadzieję, iż "w przyszłym tygodniu będzie oficjalna prezentacja tego projektu".

Prezentacji nie ma po dwóch tygodniach od tej wypowiedzi.

Tylko dla tych na umowach o pracę

Z zapowiedzi ministra wiemy, że taki bon miałby przysługiwać tym, którzy mają umowę o pracę i zarabiają poniżej średniej krajowej (ok. 5200 złotych). Bon będzie można zrealizować tylko w Polsce na noclegi, w muzeach albo na inne usługi turystyczne.

Na każde tysiąc złotych w większości złożyć się ma budżet państwa, ale dorzucić mają się też pracodawcy (odpowiednio 900 i 100 złotych).

- Nie bardzo rozumiem, dlaczego bon turystyczny jest tylko dla pracowników na etacie, to po pierwsze. Po drugie, dlaczego pracodawca ma być zmuszony do płacenia stówki – powiedział Adam Maćkowiak z wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego w Swornegaciach.

Już za miesiąc tysiąc złotych w postaci bonu ma wpłynąć do wakacyjnego budżetu prawie ośmiu milionów Polaków. Ale gdy jedni dostaną, inni zostaną z niczym. Na bony nie może liczyć na przykład rodzina państwa Polnych.

- Nie pracujemy na etat. Z żoną pracujemy na działalności gospodarczej. To nie jest równość, jedni dostają, a inni nie – powiedział autor bloga Tata w Pracy Kamil Polny.

Nie dostaną go także osoby zatrudnione na umowach o dzieło czy zleceniach.

- Nie rozumiem dlaczego, bo to jest bardzo prosta sprawa. Powinien być dla wszystkich ten sam warunek, najpierw ja lub mój pracodawca daje 100 złotych, a rząd dopłaca 900 złotych – powiedziała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Myślę, że po prostu dzięki temu rząd sobie wymyślił, że będzie mógł mniej wydać. Aczkolwiek siedem miliardów, to naprawdę spory pieniądz – dodała.

Ekonomistka nie krytykuje samego pomysłu, jej zdaniem może on ożywić turystykę, ale, jak mówi, są w tej chwili ważniejsze potrzeby.

- Ważniejsze jest, aby ludzie mieli pracę, mogli zarabiać i wtedy wydawać pieniądze niż to, żeby im dawać takie "helicopter money", pieniądze które lecą z nieba, bo de facto te tysiąc złotych to będzie taki pieniądz helikopterowy, który z nieba spada – mówiła.

Sezon inny niż wszystkie

Czwarty etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 6 czerwca. Wówczas zaczną działać pływalnie, kluby fitness i siłownie, a także kręgielnie czy kina – wszystko w nowym reżimie sanitarnym: z zachowaniem dystansu i środków higieny.

Niektóre hotele czekają z przyjęciem gości na ostatni, czwarty etap odmrożenia gospodarki. Chcą zaoferować turystom szeroki wachlarz usług.

Hotelarze zwracają uwagę, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie turystów.

Branża jednak przyznaje, że będzie to sezon inny niż dotychczasowy.

- Spontaniczny, można powiedzieć, że spontaniczny. Statystyki mówią na chwilę obecną, że są duże spadki. Goście rezerwują, podejmując decyzję w ostatniej chwili. Myślę, że taki będzie cały sezon – mówi Ewelina Jażdżewska z Hotel Grand Lubicz w Ustce.

Żyjący z turystyki liczą na rodaków, którzy zamiast wczasów all inclusive w Turcji, czy Grecji pozostaną w domu, w turystycznym znaczeniu.

Statystycznie w sezonie turystycznym od maja do sierpnia z biur podróży korzysta od 4 do 5 milionów Polaków, z czego dwa miliony wylatują samolotami do ciepłych krajów. Ponad milion to wyjazdy autokarowe do polskich miast i sąsiednich państw, około miliona to imprezy dla dzieci i młodzieży w kraju – wynika z danych Polskiej Izby Turystyki.

Te statystyki nie obejmują indywidualnych wyjazdów zagranicznych prywatnymi samochodami. Czy zatem te co najmniej trzy miliony Polaków spędzających wakacje za granicą w tym roku przyjadą do polskich miejscowości wypoczynkowych?

- To nie będzie tak, że to się przełoży jeden do jednego, że ci turyści, którzy mieli wyjechać za granicę, na pewno wyjadą nad morze. Tak nie będzie – powiedział wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Andrzej Kindler.

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP