Tysiąc plus na wczasy. Jak będzie wyglądać wypoczynek z bonem?

Źródło:
TVN24
Wakacje z bonem
Wakacje z bonemTVN24
wideo 2/6
Wakacje z bonemTVN24

Te wakacje będą inne niż wszystkie także z tego powodu, że część z nas ma otrzymać od rządu bon wakacyjny w wysokości 1000 złotych. Pieniądze te będzie można wydać na wakacyjne aktywności w Polsce. Reporter Czarno na Białym Łukasz Karusta szukał odpowiedzi na pytanie, kto będzie mógł otrzymać ten bon i na jakich zasadach będzie można z niego skorzystać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zgodnie z propozycją rządu bon mają otrzymać wyłącznie osoby zatrudnione na umowę o pracę, które otrzymują pensje do wysokości zarobków średniej krajowej.

- Na każdą osobę, która pracuje, czyli jeżeli okaże się, że dwie osoby pracują w rodzinie, to taki bon będzie przysługiwał dla dwóch osób – mówił na antenie radia RMF FM wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Wakacje coraz bliżej, a wciąż wiemy niewiele

Pomysł bonów dla turystów komentują hotelarze.

- Z tym bonem turystycznym tysiąc plus jest trochę jak yeti – wszyscy o nim słyszeli, a nikt go nie widział. Nasza branża słyszy o nim od dwóch miesięcy – mówi właściciel pensjonatu Kwieci Łukasz Witkowski. – Nasza branża słyszy o nim od dwóch miesięcy - dodaje.

Po raz pierwszy o bonie turystycznym powiedziała 1 kwietnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie Radia Maryja. – Chcielibyśmy Polaków wesprzeć takim bonem o wartości tysiąca złotych na wydarzenie, wycieczkę, udział turystyczny – mówiła wicepremier.

Od tych słów minęły już dwa miesiące, wakacje coraz bliżej, a wiemy niewiele więcej.

Od kilku dni próbujemy skontaktować się z odpowiedzialnym za turystykę wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym. Po kilku nieudanych próbach w biurze prasowym o bon turystyczny zapytaliśmy samego ministra.

- Na temat bonów, bardzo mi przykro, ale jeszcze w najbliższych godzinach, dniach nie za bardzo prace trwają. Nie za bardzo mam co do powiedzenia – powiedział w rozmowie z TVN24.

Z jedynej medialnej aktywności wiceministra wiemy, że bon miałby być przedpłacaną kartą płatniczą.

- To będzie karta w formie elektronicznej, karta prepaidowa – mówił na antenie radia RMF FM.

Bon turystyczny miałby obowiązywać już za miesiąc, od pierwszego lipca. Na razie nie ma jednak projektu ustawy. O kartach oficjalnie więc nic nie wiemy.

Podczas wywiadu w RMF FM Andrzej Gut-Mostowy z 13 maja powiedział, że ma nadzieję, iż "w przyszłym tygodniu będzie oficjalna prezentacja tego projektu".

Prezentacji nie ma po dwóch tygodniach od tej wypowiedzi.

Tylko dla tych na umowach o pracę

Z zapowiedzi ministra wiemy, że taki bon miałby przysługiwać tym, którzy mają umowę o pracę i zarabiają poniżej średniej krajowej (ok. 5200 złotych). Bon będzie można zrealizować tylko w Polsce na noclegi, w muzeach albo na inne usługi turystyczne.

Na każde tysiąc złotych w większości złożyć się ma budżet państwa, ale dorzucić mają się też pracodawcy (odpowiednio 900 i 100 złotych).

- Nie bardzo rozumiem, dlaczego bon turystyczny jest tylko dla pracowników na etacie, to po pierwsze. Po drugie, dlaczego pracodawca ma być zmuszony do płacenia stówki – powiedział Adam Maćkowiak z wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego w Swornegaciach.

Już za miesiąc tysiąc złotych w postaci bonu ma wpłynąć do wakacyjnego budżetu prawie ośmiu milionów Polaków. Ale gdy jedni dostaną, inni zostaną z niczym. Na bony nie może liczyć na przykład rodzina państwa Polnych.

- Nie pracujemy na etat. Z żoną pracujemy na działalności gospodarczej. To nie jest równość, jedni dostają, a inni nie – powiedział autor bloga Tata w Pracy Kamil Polny.

Nie dostaną go także osoby zatrudnione na umowach o dzieło czy zleceniach.

- Nie rozumiem dlaczego, bo to jest bardzo prosta sprawa. Powinien być dla wszystkich ten sam warunek, najpierw ja lub mój pracodawca daje 100 złotych, a rząd dopłaca 900 złotych – powiedziała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Myślę, że po prostu dzięki temu rząd sobie wymyślił, że będzie mógł mniej wydać. Aczkolwiek siedem miliardów, to naprawdę spory pieniądz – dodała.

Ekonomistka nie krytykuje samego pomysłu, jej zdaniem może on ożywić turystykę, ale, jak mówi, są w tej chwili ważniejsze potrzeby.

- Ważniejsze jest, aby ludzie mieli pracę, mogli zarabiać i wtedy wydawać pieniądze niż to, żeby im dawać takie "helicopter money", pieniądze które lecą z nieba, bo de facto te tysiąc złotych to będzie taki pieniądz helikopterowy, który z nieba spada – mówiła.

Sezon inny niż wszystkie

Czwarty etap odmrażania gospodarki rozpocznie się 6 czerwca. Wówczas zaczną działać pływalnie, kluby fitness i siłownie, a także kręgielnie czy kina – wszystko w nowym reżimie sanitarnym: z zachowaniem dystansu i środków higieny.

Niektóre hotele czekają z przyjęciem gości na ostatni, czwarty etap odmrożenia gospodarki. Chcą zaoferować turystom szeroki wachlarz usług.

Hotelarze zwracają uwagę, że z dnia na dzień wzrasta zainteresowanie turystów.

Branża jednak przyznaje, że będzie to sezon inny niż dotychczasowy.

- Spontaniczny, można powiedzieć, że spontaniczny. Statystyki mówią na chwilę obecną, że są duże spadki. Goście rezerwują, podejmując decyzję w ostatniej chwili. Myślę, że taki będzie cały sezon – mówi Ewelina Jażdżewska z Hotel Grand Lubicz w Ustce.

Żyjący z turystyki liczą na rodaków, którzy zamiast wczasów all inclusive w Turcji, czy Grecji pozostaną w domu, w turystycznym znaczeniu.

Statystycznie w sezonie turystycznym od maja do sierpnia z biur podróży korzysta od 4 do 5 milionów Polaków, z czego dwa miliony wylatują samolotami do ciepłych krajów. Ponad milion to wyjazdy autokarowe do polskich miast i sąsiednich państw, około miliona to imprezy dla dzieci i młodzieży w kraju – wynika z danych Polskiej Izby Turystyki.

Te statystyki nie obejmują indywidualnych wyjazdów zagranicznych prywatnymi samochodami. Czy zatem te co najmniej trzy miliony Polaków spędzających wakacje za granicą w tym roku przyjadą do polskich miejscowości wypoczynkowych?

- To nie będzie tak, że to się przełoży jeden do jednego, że ci turyści, którzy mieli wyjechać za granicę, na pewno wyjadą nad morze. Tak nie będzie – powiedział wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Andrzej Kindler.

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP