Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z najwyższych poziomów od 11 tygodni. Notowania surowca są pod presją, bo Rosja planuje rozpoczęcie od lipca łagodzenia cięć dostaw swojej ropy - informują maklerzy.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,15 dolarów, po zniżce ceny o 0,61 proc.
Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 36,02 dolarów za baryłkę, niżej o 0,41 proc.
Łagodzenie cięć
Rosja, członek sojuszu producentów ropy OPEC+, którzy zobowiązali się w kwietniu do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek, teraz planuje, że już w lipcu może rozpocząć łagodzenie wprowadzonych cięć produkcji swojej ropy.
"Rosja jest zdeterminowana, aby zacząć łagodzić cięcia wydobycia ropy już od lipca" - podały anonimowe źródła.
Rosjanie zmniejszyli produkcję ropy o 2 mln b/d osiągając cel ustalony w ramach porozumienia OPEC+. Inne kraje produkujące ropę, spoza OPEC+, w tym Stany Zjednoczone, Kanada i Norwegia, obniżyły produkcję ropy o 3,5-4,0 mln b/d - wynika z szacunków Ministerstwa Energii Rosji.
Kraje OPEC+ przygotowują się do spotkania za dwa tygodnie, a członkowie grupy zastanawiają się już, czy przedłużyć niższe dostawy ropy na kolejne miesiące, czy też złagodzić cięcia.
Spotkanie OPEC+
Decyzja zostanie podjęta podczas obrad kartelu i jego sojuszników 9-10 czerwca. Arabia Saudyjska - największy producent ropy w OPEC, naciska na przedłużenie cięć dostaw ropy.
Analitycy zwracają uwagę, że z kolei Rosja tradycyjnie preferuje ostrożne podejście przed spotkaniami OPEC+, i zazwyczaj decyzje dotyczące propozycji swoich partnerów z OPEC+ podejmuje w ostatniej chwili.
- Przed spotkaniem OPEC+ 9-10 czerwca uwaga będzie zwrócona na to, jakie będzie stanowisko Rosji i Arabii Saudyjskiej w strategii zarządzania podażą ropy w II połowie 2020 r. - mówi Vandana Hari, założycielka Vanda Insights. - Na razie rynek może uważać łagodzenie cięć dostaw ropy z OPEC+ już od lipca jako przedwczesne działanie - dodaje.
Obecnie nadwyżka podaży ropy na świecie wynosi według szacunków analityków 7-12 mln baryłek dziennie.
Na zakończenie poprzedniej sesji ropa na NYMEX kosztowała ponad 34 dolarów za baryłkę, najwyżej od marca. Surowiec zdrożał we wtorek o 3,3 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock