TVN24 | Białystok

W liceum zrezygnowali ze stawiania jedynek. "Dzięki temu łatwiej było wrócić do szkoły po lockdownie"

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Lublin. W szóstym liceum zrezygnowano ze stawiania ocen niedostatecznych
Lublin. W szóstym liceum zrezygnowano ze stawiania ocen niedostatecznychVI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie
wideo 2/5
slideshow lo

Uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie nie dostają w ciągu roku szkolnego ocen niedostatecznych. Zamiast nich w dzienniku elektronicznym stawiane są "iksy", które – o ile uczeń się poprawi – zamieniają się w oceny od dwójki do szóstki. Uczniowie twierdzą, że dzięki temu mniej się w szkole stresują i mają większą motywację do nauki. Szczególnie po miesiącach lockdownu i nauki zdalnej.

- Wiadomo, że drugi semestr roku szkolnego 2019/20 i cały rok szkolny 2020/21 były dla uczniów szczególnie stresujące. Przedłużający się lockdown sprawił, że wiele osób odczuwało strach przed powrotem do nauczania stacjonarnego. Postanowiliśmy więc zrobić wszystko, żeby ten strach zniwelować. Po przeprowadzeniu konsultacji z rodzicami i uczniami, okazało się że ci ostatni najbardziej się stresują, gdy dostają oceny niedostateczne. Stąd też od 1 września nie stawiamy, w trakcie realizacji podstawy programowej, jedynek - mówi Marzena Kamińska, dyrektorka VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie.

Jeśli nauczyciel uważa, że uczeń zasługuje na ocenę niedostateczną, to w dzienniku elektronicznym nie wpisuje za daną kartkówkę czy klasówkę żadnego stopnia.

W trakcie roku szkolnego można modyfikować formy oceniania ucznia

W miejscach, w których mogłyby w dzienniku elektronicznym stać jedynki zostawiane są "iksy"VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie 

- W pustych miejscach zostają więc tylko "iksy", które zamieniają się w dwójki, trójki, czwórki, piątki czy szóstki, wtedy gdy uczeń opanuje dany zakres materiału – zaznacza dyrektorka.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

A co jeśli uczeń miałby "iksy" od góry do dołu?

– Oczywiście nie dostałby promocji do następnej klasy. Zgodnie z prawem, na koniec semestru obowiązują już nas oceny od jedynki do szóstki. Co nie znaczy, że w trakcie realizacji materiału nie możemy modyfikować formy oceniania ucznia, co czynimy – uśmiecha się nasza rozmówczyni.

"Nie mogłem się doczekać września"

- Ktoś może powiedzieć, że zmiana ma charakter wyłącznie kosmetyczny, ale w moim przypadku na pewno tak nie jest – komentuje uczeń trzeciej klasy Kacper Gorzel. – Jedynka mówi mi o tym, że coś jest nie tak, że czegoś nie umiem. Natomiast "iks" informuje mnie jedynie o tym, że dana partia materiału jest niezaliczona i trzeba to zmienić - podkreśla uczeń.

Uczniowie Maria Luterek i Kacper Gorzel chwalą sobie nowe rozwiązanie. Twierdzą, że mają teraz większą motywację do naukiVI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie 

Podobne odczucia ma również Maria Luterek z pierwszej klasy. – Gdy widzę "iks", to mam motywację, aby w jego miejscu pojawiła się jakaś dobra ocena. Natomiast gdy w dzienniku stała jedynka to pojawiały się takie myśli, że nie ma sensu już jej poprawiać. Co nieraz zniechęcało do nauki danego przedmiotu - wyjaśnia.

Przyznaje też, że gdy dowiedziała się o rezygnacji z jedynek, łatwiej jej było wrócić do szkoły po lockdownie.

- W moim przypadku było dokładnie tak samo. O tym, że zmieni się system oceniania mówiło się już przed wakacjami. Nie mogłem się doczekać września, żeby przekonać się jak to wszystko się sprawdzi. A sprawdza się doskonale – zapewnia Kacper.

Po przeprowadzeniu konsultacji z rodzicami i uczniami, okazało się że ci ostatni najbardziej się stresują, gdy dostają oceny niedostateczneVI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie 
VI LO mieści się w Lublinie przy ul. Mickiewicza 36

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

Pozostałe wiadomości