Co paw ma wspólnego z Bożym Narodzeniem? Burmistrz Krasnegostawu twierdzi, że dużo i broni świątecznej iluminacji

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Krasnystaw. Na rynku pojawiały się świąteczne iluminacje. Trwa dyskusja na temat kolorowego pawia
Krasnystaw. Na rynku pojawiały się świąteczne iluminacje. Trwa dyskusja na temat kolorowego pawiaUrząd Miasta Krasnystaw
wideo 2/2
Urząd Miasta KrasnystawKrasnystaw. Na rynku pojawiały się świąteczne iluminacje. Trwa dyskusja na temat kolorowego pawia

W Krasnymstawie (Lubelskie) trwa dyskusja na temat jednej ze świątecznych ozdób ustawionych miejskim rynku. Chodzi o pawia, który nie wszystkim kojarzy się z Bożym Narodzeniem, co ze zdziwieniem przyjmują władze Krasnegostawu. Bo, jak czytamy w oświadczeniu urzędu miasta, związki pawia ze świętami sięgają czasów średniowiecza.  

- W tym roku dyskusja jest łagodniejsza i idzie w zdecydowanie lepszym kierunku, niż było to w zeszłym roku, kiedy w internecie pojawiało się wiele krytycznych opinii. Być może niektórzy pogłębili swoją wiedzę i przekonali się, że paw naprawdę ma wiele wspólnego z Bożym Narodzeniem. Obecnie znacznie więcej jest pochlebnych opinii niż tych niepochlebnych – mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.

Chodzi o świąteczną iluminację – kilkumetrowego pawia, który podobnie jak inne ozdoby takie jak gwiazdka i sanie z reniferem, stanął na krasnostawskim rynku. Na profilu facebookowym urzędu miasta wydano nawet w tej sprawie oświadczenie, które ma wychodzić – jak zaznaczono na wstępie - "naprzeciw niepotrzebnym kontrowersjom i hejtowi".

Tak wygląda kolorowy paw, który został ustawiony na rynku w KrasnymstawieUrząd Miasta Krasnystaw

"W latach 80. i 90. ubiegłego wieku dzieci robiły pawie oczka"

"Paw był już obecny w średniowiecznych dziełach sztuki. Pojawiał się również wśród zwierząt w stajni Narodzenia Chrystusa. Nierzadko ukazywano pawia w obrazach przedstawiających grotę w Betlejem, w której narodził się Chrystus; dwa pawie pijące z jednego kielicha symbolizowały duchowe odrodzenie, anioły-cherubiny miały niekiedy cztery skrzydła z pawich piór. Pawie oczka na końcach piór oznaczały Boską wszechwiedzę" – czytamy w oświadczeniu.

Jest w nim też mowa o tym, że jeszcze w latach 80. i 90. ubiegłego wieku dzieci robiły pawie oczka, którymi przyozdabiano choinki bożonarodzeniowe.

Udekorowano też choinkęUrząd Miasta Krasnystaw

"W scenerii bożonarodzeniowej paw symbolizuje nadzieję na zmartwychwstanie oraz odkupienie. Wielobarwny ogon pawi był symbolem oglądania twarzy Boga w wiecznej szczęśliwości" - głosi oświadczenie.

Według władz miasta paw wpisuje się w chrześcijańską oraz w polską tradycję

Wśród komentarzy, które pojawiły się pod wpisem jest chociażby taki, który mówi o tym, że paw kojarzy się bardziej z sylwestrem w Rio de Janeiro.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Nawet jeśli tak się komuś kojarzy to przecież nic złego. Okres poprzedzający Boże Narodzenie jest wszak czasem radosnego oczekiwania, a zaraz po świętach rozpoczyna się okres karnawału, podczas którego ozdoby nadal będą obecne na rynku – mówi burmistrz Krasnegostawu.

Do latarni przymocowano zaś kolorowe bombkiUrząd Miasta Krasnystaw

Nie uważa też, że ustawiając kolorowego pawia urząd miasta w jakikolwiek sposób naruszył dobre obyczaje.

- Paw wpisuje się w chrześcijańską oraz w polską tradycję. Do tego upiększa naszą przestrzeń publiczną – zaznacza.

Świąteczne ozdoby zostały ustawione na rynku w Krasnymstawie

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Krasnystaw

Pozostałe wiadomości