TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Kandydat na prezydenta proponuje krótszy dzień pracy. "Dlaczego mamy być w ogonie Europy?"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Witkowski: ja i Robert Biedroń jesteśmy inni
Witkowski: ja i Robert Biedroń jesteśmy inni
wideo 2/22
Witkowski: ja i Robert Biedroń jesteśmy inni

Jestem człowiekiem, który całe życie działa dla innych, który wprowadza siedmiogodzinny dzień pracy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat na prezydenta, przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski. Przekonywał, że w Polsce należy wprowadzić krótszy dzień pracy, ponieważ tak jest w "większości europejskich krajów". - To dlaczego mamy być w ogonie Europy? - pytał.

Do wyborów prezydenckich zostało 10 dni. Jednym z 11 kandydatów jest Waldemar Witkowski - przewodniczący Unii Pracy, działacz spółdzielczy, a w przeszłości między innymi wicewojewoda wielkopolski. Dotychczasowe sondaże, w tym wykonany przez Kantar na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24, dają mu poparcie poniżej 1 procenta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Witkowski: SLD podjęło działania, które nie odpowiadały Unii Pracy

O tym, dlaczego zdecydował się ubiegać o prezydenturę, Witkowski mówił w czwartek w "Faktach po Faktach". Wskazywał na zmianę relacji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, z którym wcześniej przez wiele lat tworzył koalicje w różnego rodzaju wyborach.

- Przez lata Unia Pracy była w sojuszu i w koalicji z SLD, i z innymi partiami lewicowymi. Ale wiosną ubiegłego roku ścisłe kierownictwo SLD zdecydowało o innych kierunkach działania. [W wyborach - przyp.red.] do Parlamentu Europejskiego poszło w ramach Koalicji Europejskiej, a w wyborach sejmowych zaproponowało wszystkim start na swoich listach, nie tworząc koalicji wyborczej - przypominał.

Jak przyznał, ta sytuacja "nie odpowiadała" nie tylko Unii Pracy, ale także innym partiom lewicowym.

Witkowski o Biedroniu: miał takie zdarzenia w swoim życiu, które chyba dobrze się nie zapisały

Witkowski został zapytany przez prowadzącego "Fakty po Faktach", dlaczego jego partia nie popiera kandydata Lewicy na prezydenta, europosła Roberta Biedronia.

- Jesteśmy inni. Dla mnie matka, rodzina, dzieci są dużą wartością. Jeżeli ktoś nie ceni tych wartości, to nie ma uznania w moich oczach - powiedział. Dopytywany, czy jego zdaniem Biedroń nie ceni tych wartości, Witkowski odparł, że "miał takie zdarzenia w swoim życiu, które chyba dobrze się nie zapisały". Przypomniał między innymi, że kiedy Biedroń zdobył mandat europosła w majowych wyborach do europarlamentu w 2019 roku, nie złożył go, jak wcześniej zapowiadał, a zachował.

Witkowski: ja i Robert Biedroń jesteśmy inni
Witkowski: ja i Robert Biedroń jesteśmy inni

Witkowski proponuje siedmiogodzinny dzień pracy. "Dlaczego mamy być w ogonie Europy?"

Waldemar Witkowski mówił także o najważniejszych punktach swojego programu wyborczego. Przekonywał, że jest on "jasny i konkretny", a także oparty na tym, co na co dzień realizuje. Nawiązał tu między innymi do tego, że jest prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

- Jestem człowiekiem, który całe życie działa dla innych, który wprowadza siedmiogodzinny dzień pracy, który wprowadził i realizuje oddychanie czystym powietrzem. Zlikwidowałem wszystkie kotłownie węglowe w Poznaniu, na Wildzie - tam, gdzie spółdzielnia ma swoje zasoby - wskazywał.

- Od ponad stu lat pracujemy osiem godzin [dziennie - przyp. red.] - kontynuował gość TVN24, kandydat na prezydenta. - Wydajność mózgu, wydajność naszych rąk nie pozwala na ośmiogodzinny dzień pracy - tym bardziej, jak mamy komputery, smartfony, różne środki wspomagające - wymieniał przewodniczący Unii Pracy. Dodał, że jeżeli Polacy chcą być innowacyjni, to powinni stosować "te same środki, które są w Europie".

- W większości krajów europejskich pracuje się nawet mniej niż siedem godzin dziennie - powiedział. - Średnio 32-25 godzin tygodniowo. To dlaczego mamy być w ogonie Europy? Dlaczego polski robotnik, pracujący w fabryce Volkswagena (...) ma być gorzej opłacany, skoro tak samo wydajnie pracuje, tak samo dobrze pracuje? - zwracał uwagę kandydat.

Witkowski: potrzebny jest siedmiogodzinny dzień pracy
Witkowski: potrzebny jest siedmiogodzinny dzień pracyTVN24

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości