Kliknij w historię. Wirtualna podróż po Sierpniu 82'

31sierpnia1982.pl/Sierpień 82 na ulicach Wrocławia

Czołgi, barykady, strzały i 50 tysięcy demonstrantów na ulicach Wrocławia. Do sieci trafiły właśnie niepublikowane wcześniej zdjęcia, podsłuchy radiostacji milicjantów i relacje uczestników. - Stworzyliśmy wirtualną wycieczkę po Sierpniu 82'. Chcemy trafić do młodych ludzi - zachęca ośrodek Pamięć i Przyszłość.

- Wrocław i Lubin. To tu 31 sierpnia 1982 roku odbyły się największe demonstracje w historii PRL. Chcieliśmy przypomnieć o tych wydarzeniach i żeby jak najwięcej osób mogło zobaczyć naszą wystawę, postanowiliśmy zorganizować ją online - mówi Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Kliknij w historię

Klikamy - słychać strzały, rozkazy, rozgorączkowane głosy milicjantów, przerzucanie się liczbami o liczbie demonstrantów. Widać czołgi, tłumy ludzi na ulicach, barykady, broń i uciekających ludzi (kliknij).

- To były bardzo niebezpieczne czasy. W tamtym dniu zginęły cztery osoby, pokojowy marsz bardzo szybko zamienił się w regularną bitwę uliczną, trwającą do późnych godzin nocnych - relacjonuje Woźny. - To, co wtedy się działo na Dolnym Śląsku, pokazujemy dzięki niepublikowanym wcześniej materiałom, które do nas trafiły - zdjęciom, czy podsłuchem kontrwywiadu Solidarności - dodaje.

"Co roku nowa wystawa"

To nie pierwsza wirtualna lekcja historii. Wcześniej ośrodek pokazał sylwetkę Władysława Żmudy, trenera z którym piłkarski Śląsk Wrocław zdobył w 1977 roku tytuł mistrza Polski (kliknij).

- Do zwykłej, stacjonarnej wystawy nie każdy trafi. Do takiej internetowej a i owszem, dlatego my zajmujemy się teraz przenoszeniem historii do sieci. Planujemy organizować co roku kolejną, nową wyprawę w historię online - zapewnia Woźny.

Autor: bieru//ec / Źródło: TVN24 Wroclaw

Źródło zdjęcia głównego: 31sierpnia1982.pl/

Pozostałe wiadomości