"Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie działania i ambicje o charakterze imperialnym"

[object Object]
Przemówienie wygłosił Andrzej Duda gdansk.pl
wideo 2/4

W czwartek nad ranem na gdańskim Westerplatte rozpoczęły się obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie działania i ambicje o charakterze imperialnym - mówił w przemówieniu prezydent Andrzej Duda.

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45, o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie. Przed rozpoczęciem uroczystości prezydent i szef MON Antoni Macierewicz złożyli kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego znajdującym się na terenie Westerplatte.

"Atak na niepodległe państwo"

W czasie uroczystości przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że "oddana zdradziecko" salwa z pancernika Schleswig-Holstein była atakiem "na niepodległe, suwerenne, wolne państwo". - Był to pierwszy pokaz tego, jak będzie wyglądała ta wielka wojna, która właśnie się rozpoczynała - powiedział. Jak dodał, było to "złamanie wszelkich zasad, pogwałcenie prawa międzynarodowego, a przede wszystkim uderzenie w nasz kraj".

- Uderzenie, którego kolejnym etapem był atak drugiego totalitaryzmu, poza tym niemieckim hitlerowskim: totalitaryzmu sowieckiego. Związek Radziecki Stalina na mocy tajnego porozumienia z hitlerowskimi Niemcami zaatakował nas 17 września 1939 r. I to było uderzenie, któremu polskie wojska nie były już w stanie podołać - mówił Duda.

"Polacy zawsze dumni z obrońców ojczyzny"

Prezydent podkreślił bohaterstwo obrońców Westerplatte i zaznaczył, że choć żaden z nich już nie żyje, pamięć o nich "pozostanie na zawsze w naszej historii, a przede wszystkim w naszych sercach".

- Chociaż nie wygrali, chociaż Polska znowu zniknęła z mapy, zajęta przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki, chociaż kraj znajdował się pod okupacją i panoszył się tutaj terror, to dziś, w wolnej Polsce i przez wszystkie poprzednie lata, także w czasie wojny, Polacy byli dumni z obrońców ojczyzny: z ich męstwa, bohaterstwa i nieustępliwości - mówił.

Duda stwierdził, że Gdańsk z dzisiejszej perspektywy jest "wielkim symbolem". - To tu właśnie nastąpiła swoista pętla: odebrania nam wolności w 1939 r. przez wojnę, która tu na Westerplatte się zaczęła i jej powrotu poprzez wielki polski ruch Solidarności, który tu właśnie w Gdańsku się narodził - powiedział.

Druga część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplatte
Druga część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplattegdansk.pl

Jak dodał, "była to ścieżka wolności, która doprowadziła nas do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnym państwie, suwerennym, za które w związku z tym ponosimy pełną odpowiedzialność".

- Dziękując bohaterom tamtych czasów, obrońcom Rzeczypospolitej, chyląc głowy w czci przed nimi, chyląc głowy nad grobami tych, którzy polegli za naszą ojczyznę, powinniśmy zawsze myśląc o Westerplatte i naszym polskim państwie, wracać pamięcią do słów wypowiedzianych tu, na Westerplatte, w dwóch wielkich wystąpieniach, które zostały tu wygłoszone na przestrzeni naszych ostatnich dziejów - wskazał.

W pierwszej kolejności Duda wspomniał o słowach Jana Pawła II, o tym że "każdy znajduje w życiu swoje Westerplatte".

- Te słowa mają przede wszystkim wielki wymiar duchowy, bo tych naszych Westerplatte, których musimy bronić, a więc także i tego świata wartości, który pod tym słowem się zawiera, jest bardzo wiele - powiedział.

- Mamy je jako Polacy wtopione w naszą kulturę, w naszą historię liczoną od 1050 lat jako kraju chrześcijańskiego, w którym te wartości przez lata się rodziły - zaznaczył, wspominając także o patriotyzmie i gotowości, by stanąć w obronie ojczyzny.

Następnie prezydent przywołał wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte z 2009 r. - Powiedział, że nigdy nie można ulegać ani wykazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu czy imperializmu. Bo kończy się to właśnie tak, jak stało się to tutaj na Westerplatte. Słabość kończy się wojną, niezdecydowanie kończy się 70 milionami ofiar - mówił.

Trzecia część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplatte
Trzecia część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplattegdansk.pl

"Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw"

Prezydent podkreślił, że podczas uroczystości składany jest hołd wszystkim, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. A było to - jak zaznaczył - 5,8 mln polskich obywateli. - Dziś musimy robić wszystko także współdziałając z naszymi sojusznikami, aby taka sytuacja nigdy więcej nie dotknęła naszego kraju, naszego społeczeństwa, ale także i nie dotknęła naszych sąsiadów - zaznaczył. - Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można się godzić na łamanie prawa międzynarodowego, nie można przymykać oka na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw, bo odnowienie koncertu mocarstw prędzej czy później skończy się zachłannym zagarnianiem tego, co mają słabsi - powiedział prezydent. - Historia nas tego nauczyła. Dziś musimy twardo o tym mówić i przypominać u nas i na forum międzynarodowym - podkreślił.

Waga pamięci

Przed Andrzejem Dudą przemówienie wygłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przypomniał, że przed 77 laty właśnie na Westerplatte o świcie rozpoczęła się II wojna światowa. - Żołnierze polskiej placówki wojskowej na Westerplatte podjęli walkę przeciwko agresji hitlerowskich Niemiec. Przez siedem dni walczyli w osamotnieniu, świadomi militarnej przewagi wroga. Bronili się w poczuci głębokiej powinności i honoru. Choć nie mogli odwrócić losów tamtej bitwy i tamtej wojny. Walczyli więc w imię wartości – mówił prezydent Gdańska. Powiedział też, że na Westerplatte zginęło 15 obrońców, ale cała II wojna światowa pochłonęła ponad 70 mln ofiar. - To właśnie tym, którzy w tej wojnie stracili życie, oddajemy dziś pokłon i hołd – podkreślił Adamowicz. - Na naszych oczach w sposób nieuchronny odchodzą ostatni uczestnicy II wojny światowej: żywa pamięć świadków przechodzi w sferę cienia, staje się częścią naszego dziedzictwa. Dziś to właśnie na nas spada odpowiedzialność za to, w jaki sposób tamta przeszłość – lata wojny i okupacji, zostanie zapamiętana, bowiem szansę ocalenia ma tylko to, co żyje w pamięci ludzi i narodów – powiedział prezydent Gdańska. Adamowicz dodał, że w Gdańsku powstaje Muzeum II Wojny Światowej i zbliża się moment, gdy placówka zostanie otwarta. - Jestem głęboko przekonany, że moment ten będzie wielką szansą, by przedstawić Europie i światu polskie spojrzenie na II wojnę światową – mówił Adamowicz, zwracając się w tym momencie do obecnego na uroczystościach prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją zorganizowania w przyszłym roku w Gdańsku uroczystości upamiętniającej zakończenie II wojny światowej, w czasie której można by oficjalnie otworzyć tę placówkę muzealną.

Czwarta część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplatte
Czwarta część wystąpienia Andrzeja Dudy na Westerplattegdansk.pl

Po wystąpieniu prezydenta modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie odczytany został Apel Poległych. Znalazły się w nim elementy apelu smoleńskiego.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

Początek II wojny światowej

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

[object Object]
"Na uśpiony Wieluń spadły bomby, przynosząc śmierć niewinnych". Gliński z listem od premiertvn24
wideo 2/5

Autor: kg/kk / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Gruzini po raz kolejny wyszli na ulice. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestuje w Tbilisi przeciwko decyzji o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. Akcja przebiega spokojnie, ale niedaleko od parlamentu przygotowane są siły specjalne i sprzęt do tłumienia demonstracji.

Kolejny dzień protestów, gęsty tłum przed parlamentem. Siły specjalne w gotowości

Kolejny dzień protestów, gęsty tłum przed parlamentem. Siły specjalne w gotowości

Źródło:
PAP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie choroby niebieskiego języka. Przepisy zakładają między innymi wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu krów, owiec i kóz.

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Źródło:
PAP

Policjanci z Warszawy zatrzymali patostreamera Crawly- Vladyslava O. Podjęte zostały czynności związane z wydaleniem go z Polski.

Policja zatrzymała patostreamera

Policja zatrzymała patostreamera

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Służba prasowa Kremla usuwa metadane z filmów i zdjęć publikowanych na oficjalnej stronie, na podstawie których można było ustalić datę i dokładny czas ich wykonania - poinformował w piątek portal Moscow Times. Teraz analitycy nie będą mogli ustalić, czy prezentowane przez Kreml materiały rzeczywiście stanowią zapis bieżących wydarzeń.

Aktualne czy "konserwy"? Kreml ukrywa dane o nagraniach wystąpień Putina

Aktualne czy "konserwy"? Kreml ukrywa dane o nagraniach wystąpień Putina

Źródło:
PAP

W sieci krąży nowe nagranie pokazujące wtorkowe zderzenie pociągu z ciężarówką na przejeździe w miejscowości Nowa Sucha pod Sochaczewem (Mazowieckie). Materiał pokazuje przebieg zdarzeń z perspektywy maszynisty. Kierowca samochodu usłyszał zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji. Nie przyznał się do winy, PLK oszacowały straty na około 12 milionów złotych.

Pociąg uderza w ciężarówkę, wagony wypadają z torów. Nowe nagranie z perspektywy maszynisty

Pociąg uderza w ciężarówkę, wagony wypadają z torów. Nowe nagranie z perspektywy maszynisty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bartłomiej Ciążyński, były wiceminister sprawiedliwości i były wiceprezydent Wrocławia, usłyszał zarzut. Chodzi o wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Nie przyznał się do winy. "Milczałem długo, ale wobec publikacji prokuratury mam prawo i zarazem obowiązek odpowiedzieć. Mam konstytucyjne prawo się bronić" - napisał w mediach społecznościowych.

Zarzut dla byłego wiceministra sprawiedliwości. Jest jego komentarz

Zarzut dla byłego wiceministra sprawiedliwości. Jest jego komentarz

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Austriacki producent motocykli KTM złożył w piątek wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma i jej spółki zależne są winne wierzycielom blisko trzy miliardy euro.

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wysokość opłaty OZE wyniesie 3,50 złotego za megawatogodzinę (MWh) - przekazał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki (URE). W 2023 i 2024 roku doliczana do rachunków odbiorców opłata wynosiła 0 złotych.

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Źródło:
PAP, URE

Jeżeli prezes IPN Karol Nawrocki wda się w kampanię, a oczywistym jest dla mnie, że będzie musiał, będzie się spotykał z różnymi zarzutami - wskazywał w "Tak jest" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Jego zdaniem kandydat PiS na prezydenta w toku kampanii będzie musiał wdawać się w "procesy czy przepychanki". - Nie będzie to chyba do pogodzenia z godnością urzędu, jaki pełni - ocenił Hermeliński. Odniósł się od dyskusji wokół tego, czy w świetle prawa szef IPN może ubiegać się o prezydenturę, nie rezygnując z funkcji.

Kampania wyborcza a funkcja szefa IPN. "Urlop może być niewystarczający"

Kampania wyborcza a funkcja szefa IPN. "Urlop może być niewystarczający"

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w piątek komunikat dotyczący przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkaloidów w jednej partii herbaty rumiankowo-koperkowej. "Spożycie produktu może stanowić zagrożenie dla konsumentów" - napisała inspekcja w komunikacie.

Produkt wycofany ze sklepów. "Zagrożenie dla konsumentów"

Produkt wycofany ze sklepów. "Zagrożenie dla konsumentów"

Źródło:
PAP

Na pokładzie szwedzkiego statku handlowego Sofia wybuchł pożar i konieczna była ewakuacja załogi. Opuszczona jednostka dryfuje około 30 mil morskich od polskiego brzegu. Obserwują ją kapitanowie przepływających statków oraz piloci dwóch zadysponowanych na miejsce samolotów.

Szwedzki statek bez załogi dryfuje przy polskim brzegu

Szwedzki statek bez załogi dryfuje przy polskim brzegu

Źródło:
Kontakt 24 / PAP

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi wysłał pismo do pana Jarosława, w którym poinformował, że musi on płacić na utrzymanie swojego ojca, który przebywa w placówce. Opłata miesięczna to około dwóch tysięcy złotych, a dług sięgnął już 100 tysięcy. Mężczyzna odmawia płacenia, ponieważ ojciec porzucił go, gdy ten był niemowlęciem i nie utrzymywał z nim kontaktu.

Ojciec zostawił go, gdy był niemowlakiem. Teraz ma płacić za jego pobyt w domu pomocy społecznej

Ojciec zostawił go, gdy był niemowlakiem. Teraz ma płacić za jego pobyt w domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl, Uwaga! TVN

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Kimmo Kiljunen zrezygnował w piątek ze stanowiska przewodniczącego komisji spraw zagranicznych parlamentu Finlandii. Stało się to po tym, jak media opublikowały nagranie z kameralnego spotkania fińsko-rosyjskiego stowarzyszenia. Kiljunen krytykował politykę rządu wobec Rosjan i zamknięcie wschodniej granicy. Jego żona jest Rosjanką.

"Godne ubolewania, że takie słowa wychodzą z jego ust". Dymisja w związku z nagraniem

"Godne ubolewania, że takie słowa wychodzą z jego ust". Dymisja w związku z nagraniem

Źródło:
PAP

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński z Polski 2050 poinformował w piątek na platformie X, że odchodzi z resortu. W oświadczeniu opublikowanym przez Polskę 2050 Bartmiński napisał, że jego odwołanie jest związane z dokonaną przez premiera oceną nadzorowania jednej ze spółek - PLL LOT. Bartmiński został odwołany przez premiera na wniosek szefa MAP - poinformował szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Źródło:
PAP

Oficjalnie kampania prezydencka jeszcze nie wystartowała, ale kandydaci już spotykają się z wyborcami. Kandydat KO Rafał Trzaskowski odwiedził w piątek w Karniowicach zakład samochodowy. Karol Nawrocki, kandydat PiS, po południu ma się spotkać z mieszkańcami Głogowa, a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - Wielunia i Kluczborka. Rano Nawrocki zadeklarował, że z dniem zarządzenia wyborów weźmie urlop w IPN. Trzaskowski - odpowiadając na apel konkurenta - podkreślił, że kiedy "cały dzień zajmuje się kampanią", zawsze brał i będzie brał urlop. Współpracownik Szymona Hołowni podał datę inauguracji "prekampanii" kandydata Polski 2050.

Trzaskowski o "poważnym problemie" Nawrockiego. Odpowiedział na apel kandydata PiS

Trzaskowski o "poważnym problemie" Nawrockiego. Odpowiedział na apel kandydata PiS

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Kot, którym opiekował się pan Maciej, został postrzelony z wiatrówki przez jego sąsiada. Zwierzę nie przeżyło. Policjanci zatrzymali 67-latka podejrzanego o zabicie zwierzęcia. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie". Sąsiad z zarzutami

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie". Sąsiad z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Nowozelandzki okręt HMNZS Manawanui, który na początku października zatonął na Pacyfiku, przed katastrofą był pozostawiony na autopilocie - wynika z pierwszego raportu na temat przyczyn zdarzenia. Z katastrofy uratowano wszystkie 75 osób znajdujących się na pokładzie, wciąż istnieje jednak obawa o skażenie środowiska wyciekiem ropy naftowej.

Załoga myślała, że sama steruje. Okręt rozbił się i zatonął na autopilocie

Załoga myślała, że sama steruje. Okręt rozbił się i zatonął na autopilocie

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Louise Haigh złożyła rezygnację z funkcji ministra transportu Wielkiej Brytanii. Stacja Sky News ujawniła, że polityczka przed laty miała błędnie powiadomić policję o kradzieży służbowego telefonu. Haigh twierdzi, że zgłosiła ją, po czym odkryła, że jednak nie został on skradziony.

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Źródło:
Sky News, Reuters, BBC

Laos zakazał sprzedaży i spożycia wódki i whisky jednego z lokalnych producentów - poinformowały władze Australii. Zakaz wydany został po tym, jak sześcioro zagranicznych turystów zmarło w Laosie z powodu zatrucia skażonym alkoholem. Rządy kilku państw już wcześniej zaleciły swoim obywatelom ostrożność przy spożywaniu alkoholu w tym kraju, a zwłaszcza przed darmowymi drinkami.

Sześcioro turystów nie żyje. Władze ostrzegają przed wódką i whisky jednej marki  

Sześcioro turystów nie żyje. Władze ostrzegają przed wódką i whisky jednej marki  

Źródło:
CNN, PAP, tvn24.pl

Jeżeli Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia znaleźliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wygrałby Trzaskowski z wynikiem 62 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET przez firmę badawczą Opinia24. Sprawdzono też, jaki procent ankietowanych ma negatywne nastawienie do obu kandydatów.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Źródło:
PAP

Synoptycy IMGW ostrzegają przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w południowych regionach Polski. Wystąpią tam intensywne opady śniegu, a dodatkowym zagrożeniem będą także oblodzenia. Żółte alarmy obowiązują w czterech województwach.

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mężczyzna wyskoczył z jadącej kolejki górskiej w parku rozrywki w stanie Arizona. Jak twierdzi, zrobił to, gdy rozpięło się zabezpieczenie trzymające go na miejscu. - Miałem zaledwie sekundy na działanie, czy zostaję, czy wyskakuję - powiedział lokalnym mediom, które opublikowały także nagranie ze zdarzenia.

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Źródło:
CNN, NBC News

Jerzy Owsiak zaprezentował skarbonki, z jakimi wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjdą na ulice 26 stycznia na 33. Finał WOŚP. - Są odporne na gniecenie, na wiatr, na deszcz, na zmianę temperatury - mówił dyrygent WOŚP.

Tak będą wyglądać puszki WOŚP. "Są niemal niezniszczalne"

Tak będą wyglądać puszki WOŚP. "Są niemal niezniszczalne"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Ambasada Szwecji w Warszawie tłumaczy znaczenie zdjęcia premiera Donalda Tuska z Ulfem Kristerssonem na łódce. "To szwedzka tradycja" - przekazała. Placówka dyplomatyczna przypomina, że w przeszłości na rejs z premierem Szwecji wybrali się między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson i Aleksander Kwaśniewski.

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

Źródło:
TVN24
"Prawdziwe zabezpieczenia muszą być losowe. Komputery są w tym po prostu lepsze od ludzi"

"Prawdziwe zabezpieczenia muszą być losowe. Komputery są w tym po prostu lepsze od ludzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Źródło:
tvn24.pl
Premium