"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.
Jak zapewniają w komunikacie prasowym urzędnicy, nowe kino Tęcza będzie łączyło "tradycję z nowoczesnością i klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej". Po ukończeniu wszystkich prac budynek będzie pełnił funkcję kulturalnego centrum filmowego.
Kawiarnia przedłużeniem ulicy
Przebudowana zostanie sala kinowa, która zostanie wyposażona w nowocześniejsze systemy audiowizualne. Będzie mogła pomieścić 145 widzów.
"System dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów. Jednak mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza nie zrezygnuje z kinowych tradycji – nadal będzie można cieszyć się projekcjami filmów z taśmy" - zapewniają urzędnicy.
Projektanci i autorzy projektu, Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, podkreślają, że ich celem było nie tylko zachowanie dziedzictwa architektonicznego budynku, lecz także przystosowanie go do nowoczesnych potrzeb i standardów dostępności.
"Kino Tęcza będzie miejscem inkluzywnym, ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców. Ta idea znajduje odzwierciedlenie również w architekturze – foyer oraz kawiarnia od frontu będą przedłużeniem ulicy. Budynek będzie także w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a z myślą o osobach z dysfunkcjami ruchu i słuchu uwzględniono w nim pętle indukcyjne" - czytamy w komunikacie.
Otwarcie planowane za trzy lata
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, posiadając już projekty wykonawcze, wystąpiło o pozwolenie na budowę. W kolejnym kroku przystąpi do procedury wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok.
"Nowe kino Tęcza nie będzie jedynie miejscem projekcji filmów, ale także centrum kulturalnym, w którym odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie czy warsztaty. Funkcjonalne foyer oraz dziedziniec latem staną się miejscem spotkań mieszkańców Żoliborza i wszystkich miłośników kultury. Będzie również otwarte na współpracę z lokalnymi artystami i twórcami, oferując im przestrzeń do prezentacji swoich dzieł, przedsięwzięć oraz organizacji wydarzeń artystycznych. Współpraca z lokalnymi talentami wpisuje się w filozofię kina Tęcza jako miejsca otwartego na lokalną społeczność i wspierającego rozwój kulturalny dzielnicy" - zapewnia ratusz.
Czytaj też >>> Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa