Legionista, gospodarz, planista, promotor, mieszkaniec. Tym pięciu obliczom Stefana Starzyńskiego poświęcone będą wykłady organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Rok 2023 został ustanowiony przez Radę Warszawy Rokiem Prezydenta Stefana Starzyńskiego, by uczcić w ten sposób 130. rocznicę urodzin zasłużonego warszawiaka, legionisty, działacza politycznego i ostatniego prezydenta przedwojennej Warszawy.
Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało cykl wykładów pod tytułem "Stefan Starzyński. Z Warszawy do legendy". Podczas kolejnych spotkań uczestnicy dowiedzą się między innymi o tym, jak wyglądało miasto w 1934 roku, jaka była sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza z chwilą mianowania Starzyńskiego komisarycznym prezydentem Warszawy.
Jak zapowiada muzeum, pierwszy wykład odbędzie się już w najbliższy wtorek i będzie poświęcony młodości bohatera pod zaborami, szkole życia w Legionach i drodze z marszałkiem aż do Warszawy.
Wtorki ze Starzyńskim pod Liberatorem
Prelekcję wygłosi Grzegorz Mika, architekt, popularyzator wiedzy o architekturze, autor architektonicznych książek i spacerów, a także twórca profilu "Warszawski Modernizm 1905 - 1939". Mika od kilku lat współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, wygłosił wiele wykładów transmitowanych w mediach społecznościowych MPW.
- Ten cykl odbędzie się stacjonarnie, choć zostanie nagrany. Po czasach covidu, gdy wszystko odbywało się zdalnie, jest duża potrzeba spotkania, zarówno ze strony odwiedzających, jak i naszej. Dlatego ten i kolejne wykłady będą odbywać się w audytorium Sali pod Liberatorem w naszej siedzibie - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pierwszy wykład odbędzie się we wtorek 10 października o godzinie 18.30. Kolejne spotkania odbędą się we wtorki: 24 października, 7 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia. Wstęp jest darmowy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: nac