Warszawa 148 lat temu. Unikatowe zdjęcia ze szczytu wieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Panorama Warszawy z wieży Zamku Królewskiego
Panorama Warszawy z wieży Zamku Królewskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego
Panorama Warszawy z wieży Zamku KrólewskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego

Zbiór 10 fotografii przedstawiających panoramę Warszawy w 1873 roku, autorstwa Konrada Brandla zasilił właśnie zasoby Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia zostały wykonane ze szczytu wieży zegarowej Zamku Królewskiego podczas jej remontu.

Egzemplarz panoramy składa się 10 zdjęć w formacie 25 x 31 cm. Na jego okładce znajduje się Zamek Królewski z remontowaną wieżą zegarową. Każde ze zdjęć jest sygnowane pieczęcią oraz nazwiskiem autora. "Prawdopodobnie jest to jedyny komplet autorskich odbitek fotografii Brandla znajdujący się obecnie w zbiorach muzealnych i bibliotecznych. Biblioteka m.st. Warszawy posiada w swoich zbiorach siedem zdjęć z tej serii, Muzeum Narodowe w Warszawie – trzy zdjęcia oraz komplet wszystkich fotografii wraz z okładką w małym wizytowym formacie (ok. 6 x 7,5 cm), w Muzeum Warszawy jest jedno zdjęcie" - przekazało w informacji prasowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Panorama Warszawy

Jak podaje muzeum, zbiór rozpoczyna się od fotografii w kierunku Pragi, gdzie po drugiej stronie mostu Kierbedzia można dostrzec synagogę na rogu ówczesnej Petersburskiej i Szerokiej (obecnie Jagiellońska i Kłopotowskiego). Na kolejnych zdjęciach widać zabudowę Powiśla ciągnącą się aż po linię budynków na Solcu. Można na nich zauważyć również kościół św. Trójcy oraz stację pomp wodociągu zaprojektowanego przez Henryka Marconiego.

W zbiorze zobaczymy również wielkomiejską zabudowę Krakowskiego Przedmieścia od kościoła św. Anny, poprzez nieukończony budynek Hotelu Europejskiego, aż po kościół św. Krzyża, łuk Senatorskiej i reprezentacyjny plac Teatralny z gmachem Teatru Wielkiego i Ratusza. A także pałace Branickich i Paca przy Miodowej oraz kopuły przebudowanego na sobór kościoła pijarów przy placu Krasińskich. Kolejne fotografie to już widok na gęstą zabudowę Starego i Nowego Miasta oraz wały Cytadeli i wysuniętą na pierwszy plan katedrą św. Jana.

Na ostatnich dwóch zdjęciach można wypatrzyć: budujący się w oddali most kolejowy przy Cytadeli, spichlerze i magazyny nad Wisłą oraz cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze.

Jak powstały zdjęcia?

MPW przytacza również okoliczności powstania zdjęć. 26 sierpnia 1873 roku wieża zegarowa Zamku Królewskiego była otoczona rusztowaniami. Powyżej hełmu znajdował się podest, na który wspiął się Konrad Brandel. 10 zdjęć, które wykonał, miało stworzyć 360-stopniową panoramę Warszawy. Była to druga w historii miasta panorama. Jak przypomina muzeum, pierwszą wykonał Karol Beyer w 1858 roku, z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy przy placu Małachowskiego.

Dwa lata po zrobieniu zdjęć, w grudniu 1875 roku, tygodnik "Kłosy" podarował swoim czytelnikom niezwykły prezent: drzeworyt tworzący panoramę Warszawy, wykonany przez Adolfa Kozarskiego na podstawie zdjęć Brandla. Po sklejeniu arkuszy powstawał pas o wymiarach 280 x 30 cm. Egzemplarzy drzeworytu zachowało się stosunkowo dużo, natomiast odbitki oryginalnych zdjęć Brandla są pojedyncze – wydaje się, że autor mógł wykonać jedynie kilka kompletów fotografii, które albo zaginęły, albo znajdują się w zbiorach prywatnych. Co ciekawe na zdjęciach Brandla praktycznie nie ma ludzi. Tylko gdzieniegdzie można wypatrzyć pojedyncze wozy konne. Jak tłumaczą pracownicy muzeum, jest to wynik stosowanej wówczas technologii wymagającej długiego naświetlania negatywów. Puste ulice uwiecznione przez Brandla "ożywił" dopiero Kozarski. Na swoim drzeworycie umieścił mieszkańców jadących dorożkami, wozami drabiniastymi oraz tramwajami konnymi.

Historyczne zdjęcia Brandla można oglądać wraz ze współczesnymi odpowiednikami na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki specjalnym suwakom w łatwy sposób uda się zobaczyć, jak zmieniła się architektura miasta na przestrzeni 148 lat.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: 1944.pl

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl