W wieku 96 lat zmarł Juliusz Kulesza, ps. Julek, łącznik w Powstaniu Warszawskim. Był grafikiem i autorem kilkunastu książek o tematyce powstańczej i okupacji.
O śmierci Juliusza Kuleszy poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. "Z ogromnym żalem informujemy, że na wieczną wartę odszedł Juliusz Kulesza ps. Julek. Serdeczny przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego" - poinformowano na stronie MPW na Facebooku.
Z ogromnym żalem informujemy, że na wieczną wartę odszedł 𝗝𝘂𝗹𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗞𝘂𝗹𝗲𝘀𝘇𝗮, 𝗽𝘀. 𝗝𝘂𝗹𝗲𝗸. Serdeczny przyjaciel Muzeum...
Posted by Muzeum Powstania Warszawskiego on Wednesday, February 5, 2025
Podczas powstania był łącznikiem
Kulesza był łącznikiem zgrupowania "Róg" oddziału PWB/17/S ("Podziemna Wytwórnia Banknotów") na Starym Mieście. 2 sierpnia uczestniczył w opanowaniu kompleksu PWPW. Do 28 sierpnia wchodził w skład jego obrońców po czym wycofał się na Nowe Miasto. Po upadku Starego Miasta wypędzony w grupie ludności cywilnej do Pruszkowa (Dulag 121), skąd udało mu się zbiec.
Po wojnie zajmował się projektowaniem grafiki użytkowej dla wydawnictw. Z początkiem lat 80. XX wieku zajął się historią Powstania Warszawskiego. Napisał kilkanaście książek o tej tematyce oraz wiele haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany za działalność prowadzoną w kierunku utrwalania pamięci historycznej oraz przekazywania jej następnym pokoleniom.
Autor wielu książek
Jest autorem książek "Z Tasiemką na czołgi" (1979 i 1984), "Reduta PWPW" (1989).Wspólnie z Robertem Bieleckim napisał wyróżnioną nagrodą Nike głośną książkę "Przeciw konfidentom i czołgom", opowiadająca o oddziale 993/W, który zajmował się wykonywaniem wyroków na zdrajcach i Niemcach (1996). Wydany w tym samy roku książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo "Sen o Rybakach" doczekał się wyróżnienia w konkursie im. Hanny Szwankowskiej Varsaviana 2014/2015. Pojawił się także w kilku filmach dokumentalnych związanych z Powstaniem Warszawskim.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (1944), Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska, Medalem za Warszawę, Medalem za popularyzację Powstania Warszawskiego, Odznaką za zasługi dla Warszawy oraz odznakami honorowymi kombatanckich środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść". Od 2023 roku był Honorowym Obywatelem Warszawy.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP