TVN Warszawa | Wola

Tu podzielisz się jedzeniem i naprawisz zużyty sprzęt. Na Woli powstał ekologiczny Współdzielnik

TVN Warszawa | Wola

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na Woli powstał Współdzielnik

Jadłodzielnia, darmowy "sklep", warsztat naprawy przedmiotów codziennego użytku, a także sanatorium dla roślin. Na Woli powstał Współdzielnik - ekologiczne miejsce aktywności lokalnej. Swoje podwoje otworzy już w najbliższy weekend.

O nowej inicjatywie w centrum handlowym Wola Park poinformował urząd dzielnicy. Jak przekazano, głównym założeniem Współdzielnika jest stworzenie komfortowej przestrzeni, w której mieszkańcy będą mogli nie tylko spotykać się i spędzać wolny czas, ale przede wszystkim poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane "z życiem w duchu świadomej konsumpcji i zero waste".

- W trosce o nasze otoczenie powinniśmy nie tylko myśleć o tym, gdzie trafiają odpady, ale przede wszystkim o tym, by produkować ich jak najmniej. Dlatego wspieramy i witamy w dzielnicy z otwartymi rękami wszystkie inicjatywy, które promują naprawianie zamiast kupowania nowych przedmiotów, dzielenie się zamiast wyrzucania jedzenia czy przywracanie dobrego zwyczaju zużywania produktów spożywczych do końca - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli

Jadłodzielnia, darmowy "sklep" i warsztat

Na miejscu będzie działać "sklep", gdzie możemy zostawić przedmioty, których już nie potrzebujemy: ubrania, sprzęt AGD czy książki i zabrać te rzeczy, które nam się przydadzą. W ramach Współdzielnika działać będzie również tzw. jadłodzielnia. W lodówkach oraz szafkach będzie można zostawić zdatne do użycia produkty spożywcze.

Z ideą zero waste wiążę się zasada "napraw zamiast wyrzucać", dlatego wolski Współdzielnik to również warsztat naprawczy. W tej strefie dostępne będą stanowiska oraz komplet narzędzi, które pozwolą na zreperowanie krzesła czy usunięcie drobnej usterki w mikserze kuchennym.

Ponadto w ramach Współdzielnika powstała sala warsztatowa, gdzie będą odbywać się zajęcia o tematyce ekologicznej, a także sanatorium dla roślin oraz strefa relaksu z wygodnymi meblami.

Współdzielnik znajduje się na pierwszym piętrze centrum handlowego Wola Park. Lokal składa się z dwóch odrębnych pomieszczeń. W pierwszej sali znajduje się strefa relaksu, darmowy sklep oraz jadłodzielnia. Natomiast w drugim sala przystosowana do organizacji warsztatów i spotkań o tematyce zero waste oraz warsztat naprawczy.

Wolski ratusz poinformował, że Współdzielnik będzie dostępny dla wszystkich od soboty 6 listopada. Inicjatywa jest wynikiem współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem. 

W czerwcu informowaliśmy o otwarciu pierwszego w Warszawie sklepu socjalnego:

Pierwszy sklep socjalny w Warszawie
Pierwszy sklep socjalny w WarszawieTVN24

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Wola

Pozostałe wiadomości