- Specjaliści alarmują, że w ostatnim czasie liczba młodych osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie wzrosła dwukrotnie. Wiemy, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży ma wpływ na ich całe życie, dlatego tak ważna jest jak najszybsza i najlepsza pomoc. Troska o kondycję psychiczną młodych warszawianek i warszawiaków jest jednym z naszych priorytetów - mówił cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Władze stolicy podkreślają, że miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana.
- W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniamy dostęp do psychologa i kontynuujemy program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Otwieramy nowe placówki i zapewniamy również wsparcie specjalistów w miejskich przychodniach i szpitalach - w zeszłym roku z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej skorzystało blisko dziewięć tysięcy młodych pacjentów, którym udzielono ponad 52 tysięcy porad i konsultacji - wyliczał Trzaskowski.
W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym na Woli
W Szpitalu Wolskim od 2021 roku realizowano unijny program środowiskowego wsparcia dla dzieci i młodzieży POWER, którego głównym założeniem była holistyczna pomoc dla pacjentów i ich bliskich z Woli. Tą formą pomocy objęto ponad pół tysiąca rodzin. Ponieważ program unijny dobiega końca, Warszawa chce kontynuować to wsparcie w ramach miejskiego projektu, zmieniając nieco jego formułę.
Na terenie Szpitala Wolskiego znajduje się również Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które obecnie mieści się w pawilonie numer 11.
- Aby zapewnić komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi placówki, Warszawa przeznaczyła na przebudowę oraz wyposażenie nowego wolskiego centrum zdrowia psychicznego, niemal siedem milionów złotych. Jeszcze w grudniu będą się tu mogli zgłaszać pierwsi pacjenci, a co ważne, wizyty odbywają się bez skierowania. Placówka oferuje dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, konsultacje rodzinne, warsztaty i grupy dla rodziców - wyjaśnił prezydent stolicy.
Z oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli mogą również korzystać szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją i opieką nad dziećmi.
Pomoc bez skierowania, zakres przebudowy pawilonu numer 11
Do zapisania się do wolskiego centrum zdrowia psychicznego dla młodych pacjentów nie jest potrzebne skierowanie, wyjątkiem jest oddział rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, gdzie skierowanie jest wymagane.
Jak dodała Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy, zakres inwestycji w Szpitalu Wolskim polegał na przebudowie pomieszczeń pierwszego piętra pawilonu numerr 11 i objął kompleksowe prace projektowe, wielobranżowe roboty budowlane oraz zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń. W ramach wyposażenia ze środków miasta zakupiono m.in. narzędzia do diagnozy psychologicznej, narzędzia terapeutyczno-diagnostyczne (gry, zabawki, artykuły papiernicze, materace), narzędzia terapeutyczne do wspomagania integracji sensorycznej, technik relaksacyjnych i zajęć wyciszających, sprzęt komputerowy, meble medyczne i meble biurowe.
- Po modernizacji piętra, na terenie 460 metrów kwadratowych powstało 10 komfortowych gabinetów przystosowanych do prowadzenia terapii indywidualnej i rodzinnej, dwie sale do prowadzenia terapii grupowej, gabinet pielęgniarski i zaplecze socjalne. Do dyspozycji pacjentów, w celach terapeutycznych będzie również ponad 120-metrowy taras w budynku oraz plac zabaw i ogród sensoryczny o łącznej powierzchni ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych, które znajdują się w pobliżu pawilonu numer 11 na terenie Szpitala Wolskiego - tłumaczyła wiceprezydentka Kaznowska.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa