"Hitler skazał wszystkie warszawianki i wszystkich warszawiaków na śmierć"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: przesłanie powstańców jest dla nas niesłychanie istotne
Trzaskowski: przesłanie powstańców jest dla nas niesłychanie istotneTVN24
wideo 2/4
Trzaskowski: przesłanie powstańców jest dla nas niesłychanie istotneTVN24

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy rozpoczęły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, powstańców, mieszkańców stolicy oraz harcerzy. - Warszawa nie tylko jako miasto miała być starta z powierzchni ziemi, tylko wszyscy jej mieszkańcy mieli być zamordowani. I ten plan wcielano w życie. Właśnie tutaj na Woli – podkreślił podczas uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W uroczystościach brali udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Głos zabrała uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek.

Prezydent stolicy podkreślił, że przesłanie powstańców "jest dla nas niesłychanie istotne". - To są właśnie takie momenty jak ten dzisiaj, kiedy słowa, które dotyczą jednego miejsca, które dotyczą Warszawy, są słowami, które mają fundamentalne znaczenie i dla nas w Polsce i w ogóle fundamentalne znaczenie dla demokracji. Słowa, które się odnoszą do wolności i które się odnoszą do poszanowania tych najważniejszych wartości, o których przez cały czas mówimy - powiedział Trzaskowski.

Ocenił, że "dzisiaj musimy być najmocniejszą demokracją, jaka jest w całej Europie". - Właśnie dlatego, że jest zagrożenie ze Wschodu i że musimy też jasno definiować wroga - mówił.

Trzaskowski: taki był rozkaz, że wszyscy mają zostać zlikwidowani

Wskazał, że Cmentarz Powstańców Warszawy jest miejscem szczególnym. – Jak tutaj spotykamy się na Woli, to myślimy o ludności cywilnej, która straciła swoje życie w powstaniu. I to jest coś absolutnie porażającego i niewyobrażalnego. Mało kto o tym pamięta i rzadko się to powtarza, ale Hitler skazał wszystkie warszawianki i wszystkich warszawiaków na śmierć. Wszystkich – podkreślił prezydent. - Taki był rozkaz, że wszyscy mają zostać zlikwidowani. Żeby to była nauczka dla całej Europy – dodał.

- Warszawa nie tylko jako miasto miała być starta z powierzchni ziemi, tylko wszyscy jej mieszkańcy mieli być zamordowani - podkreślił Trzaskowski. - I ten plan wcielano w życie. Właśnie tutaj na Woli - dodał.

Przypomniał, że później ten rozkaz został zmieniony, ale nie ze względów humanitarnych. - Tylko Niemcy się połapali, że jeżeli będą mordowali wszystkich, to ta walka będzie trwała jeszcze dłużej. I będzie to jeszcze większe zagrożenie dla niemieckiej armii. Połapali się, że być może lepiej część ludności cywilnej użyć później do niewolniczej pracy. I dlatego zmienili ten rozkaz - wskazał.

- Ale najpierw rozkaz był taki, że wszystkie kobiety, dzieci, nie mówiąc o mężczyznach, mieli zostać zgładzeni - zaznaczył prezydent stolicy.

Setki tysięcy pomordowanych cywilów

Dodał, że ci, którzy szli walczyć do powstania - żołnierze i żołnierki - oni podjęli taką decyzję. - I to była ich suwerenna decyzja, żeby się narażać, żeby postawić na szali swoje życie. Setki tysięcy pomordowanych cywilów - oni nie mieli szansy podjąć takiej decyzji - ocenił. Zaznaczył, że dlatego "trzeba o tej tragedii pamiętać i o niej mówić".

- Powinniśmy głośno mówić o tych, którzy oddali życie, nie mając możliwości podjęcia decyzji, że chcą oddać życie za ojczyznę - mówił dalej Trzaskowski.

Wskazał, że do tego dochodziły "setki, tysiące dramatów".

Przypomniał, że w Powstaniu Warszawskim zginął jego wuj - brat jego matki. - On miał 21 lat. I największe wrażenie to na mnie zrobiło, jak ja miałem 21 lat. Zadałem sobie pytanie, czy byłbym gotów. Zadałem sobie pytanie, że przecież jestem taki niedojrzały, przecież właściwie jestem jeszcze dzieckiem - ocenił.

Prochy ponad 100 tysięcy głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania

Na otwartym w 1945 r. wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają prochy ponad 100 tysięcy głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik "Polegli – Niepokonani" projektu Gustawa Zemły. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. W ostatnich latach prowadzono kapitalny remont. Wzniesiono pomnik Matki oraz monument ku czci mieszkańców Warszawy zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Od lipca 2022 r. na kurhanie postawiono krzyż. Wzniesienie go było postulatem środowiska powstańców, którzy od wielu lat zabiegają o jak najgodniejsze upamiętnienie pochowanych w tym miejscu. Również w 2022 roku w sąsiedztwie cmentarza została otwarta Izba Pamięci, nowy oddział Muzeum Warszawy. Na Murze Pamięci w pobliżu Izby Pamięci, znajdują się imiona i nazwiska 62 tysięcy zidentyfikowanych osób pochowanych na nekropolii. 30 tysięcy tabliczek pozostaje "bezimiennych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warszawa na minutę zamarła

Kwiaty i znicze przed pomnikiem Matki

Jeszcze przed godziną "W" delegacje złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem Matki. Monument w Parku Powstańców Warszawy odsłonięto 26 maja 2017 roku. Jego ideą było oddanie czci matkom, których dzieci poległy w czasie Powstania Warszawskiego. Pomnik wykonany przez Łukasza Krupskiego, absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przedstawia matkę trzymającą całun. Następnie uczestnicy oddadzą hołd mieszkańcom Warszawy pochowanym w kurhanie zwieńczonym pomnikiem Polegli Niepokonani, tablicą poświęconą harcerzom Szarych Szeregów i przed kamieniem upamiętniającym warszawiaków wywiezionych w czasie powstania i po jego zakończeniu do niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Do Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen trafiło około 50 tysięcy mieszkańców miasta. W momencie wkroczenia Armii Czerwonej w Auschwitz znajdowało się co najmniej 298 warszawiaków.

Film "Miłość zawsze jest"
Film "Miłość zawsze jest"Muzeum Powstania Warszawskiego

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos".

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Marcin Kierwiński tłumaczy

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Marcin Kierwiński tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl