Budują gazociąg, wycinają drzewa w warszawskich lasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drzewa wycięte w lesie Bemowskim w związku z budową gazociągu warszawskiego
Drzewa wycięte w lesie Bemowskim w związku z budową gazociągu warszawskiegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Drzewa wycięte w związku z budową gazociągu warszawskiegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Wycinka drzew poprzedzi budowę gazociągu między Rembelszczyzną a Morami. W Lesie Bemowskim wycięto już pas drzew. Firma Gaz-System odpowiedzialna za budowę tłumaczy, że to niezbędne i że ogranicza wycinkę do minimum.

Początek prac przy gazociągu warszawskim Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System planuje na kwiecień 2023 roku. Roboty mają potrwać dokładnie dwa lata. A w maju 2025 roku ma ruszyć przesył gazu do aglomeracji warszawskiej. Trasa gazociągu przebiega od tłoczni w Rembelszczyźnie, przez Jabłonnę, Białołękę i Łomianki. Przechodzi przez Las Młociński, a następnie kieruje się w stronę górki w Radiowie i Lasu Bemowskiego. Stamtąd będzie ciągnęła się do miejscowości Mory, położonej w gminie Ożarów Mazowiecki.

Wycinka drzew na Bemowie

Na Bemowie wycinkę już przeprowadzono. - Obszar wycinki na terenie Lasu Bemowskiego obejmuje 7,9 hektara. Natomiast cały kompleks leśny Bemowo ma powierzchnię 508 hektarów - poinformowała Iwona Dominiak, rzeczniczka prasowa Gaz-Systemu.

Przy ścieżce, ciągnącej się wzdłuż radiostacji Babice, od Hubala Dobrzańskiego do Kazimierza Leskiego nasz reporter zastał sterty drewna. - Wycinka jest w większości zakończona. Wzdłuż tej ścieżki został kompletnie wycięty pas drzew, o szerokości kilku metrów i długości około półtora kilometra. Są to drzewa różnych rozmiarów oraz krzaki. Leżą tu odpady z wycinki, gałęzie i pnie, które nie nadają się do przetworzenia. Z kolei wzdłuż ulicy Kocjana wycięte drewno jest poukładane - opisywał Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Przebieg gazociągu warszawskiego przez lasy

Część trasy gazociągu przebiega kompleksami leśnymi. Będzie budowany dwiema metodami: bezwykopową oraz z wykorzystaniem wykopów otwartych.

Przebieg gazociągu warszawskiego przez lasyTVN24

Pierwsza z metod zostanie zastosowana na odcinku czterech kilometrów. - Łączne dodatkowe nakłady finansowe ponoszone przez Gaz-System celem ochrony miejsc cennych przyrodniczo w Warszawie to około 36 milionów złotych - precyzuje rzeczniczka. Przewiert pozwoli ochronić zieleń m.in. w Lesie Młocińskim. - Ze względu na swoją głębokość będzie przechodził poniżej systemu korzeniowego drzew – zapewnia Iwona Dominiak.

Ale większa część gazociągu (np. w Lesie Bemowskim oraz w okolicach Legionowa) będzie powstawać w wykopie. Ta metoda wymusza oczyszczenie pasa zieleni szerokości 30 metrów, jednak - jak zapewnia Dominiak - kiedy wykopy prowadzone są w lesie, jest on zwężany o połowę. - Szerokość takiego pasa montażowego wynika z tego, że po pierwsze trzeba wykonać wykop, po drugie potrzeba miejsca na odłożenie ziemi i też maszyny muszą się poruszać, trzeba dostarczyć rury - dodaje rzeczniczka.

Gazociąg między Rembelszczyzną a Morami

Rzeczniczka Gaz-Systemu twierdzi, że trasa gazociągu została wyznaczona tak, by zminimalizować ingerencję w otoczenie. - Ponieważ okręg warszawski to są głównie tereny zamieszkałe, a budowa gazociągu powoduje ograniczenia w zabudowie, staraliśmy się poprowadzić trasę tak - w uzgodnieniu z Lasami Miejskimi, będącymi zarządcą tych terenów - żeby pogodzić zarówno potrzeby mieszkańców, czyli nie ingerować w tereny budowlane i jednoczenie minimalnie oddziaływać na otoczenie - tłumaczy Iwona Dominiak. Jak dodaje dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań projektowo-technicznych skala wycinki została zmniejszona o około 30 procent. 

Gazociąg między Rembelszczyzną a Morami będzie miał około 30 kilometrów długości. - Zwiększy przepustowość infrastruktury przesyłowej wokół Warszawy. Inwestycja jest potrzebna, ponieważ zapotrzebowanie na gaz dla obiorców indywidualnych i dla przemysłu, który korzysta z naszej sieci dystrybucyjnej rośnie - argumentuje Dominiak. I dodaje, że w aglomeracji rośnie zapotrzebowanie na gaz, więc zwiększenie przepustowości jest naturalną potrzebą. - Wszystkie elektrociepłownie warszawskie mają, bądź negocjują z nami umowy o przyłączenie. Elektrociepłownia Żerań pracuje w oparciu o turbinę gazowo-parową. W podobnej sytuacji będą elektrociepłownie Siekierki i Kawęczyn - uzupełnia rzeczniczka.

Drewno trafi do zarządcy terenu

A co stanie się z wyciętymi drzewami? - Drewnem po wycięciu dysponuje dyrekcja warszawskich Lasów Miejskich lub prywatny właściciel - odpowiada nasza rozmówczyni. I zapewnia, że będą nowe nasadzenia. Przybędzie 5600 sadzonek drzew oraz 2,3 hektara krzewów wzdłuż pasa montażowego. W celu odbudowy siedliska przyrodniczego 2580 sadzonek drzew pojawi się na terenie Bielan, w rejonie skarpy w Parku Młocińskim wzdłuż brzegu Wisły. Gatunki drzew charakterystyczne dla siedliska to dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, grab zwyczajny, klon polny. - Pracami tymi zajmą się na wiosnę Lasy Miejskie - podsumowuje.

Autorka/Autor:Magdalena Gruszczyńska

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl